Zevk Suyu (Pre-cum) Hamile Bırakır Mı?

0
832
Görüntüleme

Cinsel ilişki sırasında prezervatif veya başka bir korunma yöntemi kullanılmadığında, penisten çıkan bir sıvı çiftlerin haberi olmadan vajinaya girebilir.

İnsanlar bu sıvıya “precum” veya halk arasında “zevk suyu” diyorlar. Peki zevk suyundan hamile kalınır mı? Bu sorunun cevabı çok sorulmaktadır.

Meni bu sıvının içerisine sızabilir, böylelikle precum’dan hamile kalmanız mümkündür.

En iyi koruma şekliyle bile, cinsel ilişkinin istenmeyen bir hamilelikle sonuçlanması daima mümkündür.

Bu makalede, precum ve bu sıvıdan gebe kalma riskini tartışıyoruz.

Precum – Zevk Suyu Nedir?
Boşalmadan önce, penis, pek çok insanın primer veya ön hazırlığı dediği sıvıyı serbest bırakır. Halk arasında zevk suyu olarak ifade edilen precum boşalmadan önce istemeden ve farkında olmadan çıkar. Sıvı kısmen penisin vajinaya rahat girebilmesi için kayganlık sağlar.

Kayganlık sağlamakta olan zevk suyuyla sürtünme yoluyla hamile kalınır mı merak ediyor. Aslında cevap evettir. Çünkü sürtüme yoluyla da zevk suyu veya sperm gelebilir, bir biçimde vajina içerisine girişi olabilir.

Sıvının kendisi normalde semen içermemesine rağmen, erkeğin üreme organları bazı spermleri sıvının içerisine sızdırabilir.

Sperm üretrada kalabildiğinden, seks yapmadan önce idrar yapmak, meniğin precum ile karışması olasılığını azaltabilir.

Zevk Suyundan Hamile Kalmak Mümkün Müdür?
Boşalmadan önce gelen bu sıvıdan gebe kalmak mümkündür.

Precum’un kendisi bir kayganlaştırıcıdır, ancak bu, semen veya spermi penisten vajinaya taşıyamayacağı manasına gelmez.

Zevk suyu bir erkeğin durduramayacağı veya kontrol edemeyeceği, ancak boşaldıklarında kontrol edebilecekleri bir sıvıdır. Zevk suyundan hamile kalınır mı? Sorusunun cevabı evettir.

Prezervatif kullanmadan cinsel ilişkide iken, precum vajina taşıyan spermlere girebilir. İki taraf da bunu fark edemez.

Precum sıvısının sperm içeriği üzerine yapılan bir araştırma, önemli miktarda erkeklerin sağladıkları numunelerde hareketli spermlere sahip olduğunu ortaya koydu. 27 erkekten toplam 11’inde precum sıvısında sperm vardı ve bu erkeklerden 10’unda hareketli sperm vardı.

Başka çalışma, sağlıklı erkeklerin %16.7’sinin prekülatiflerinde hareketli spermlere sahip olduğunu buldu.

Seks Sırasında Dışarı Boşalma Yöntemi Etkili Mi?
Diğer doğum kontrol yöntemleriyle karşılaştırıldığında, dışarı boşalma yöntemi düşünüldüğü kadar etkili değildir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, çekme yöntemi %22 dolayında bir başarısızlık oranına sahiptir.

ÖZETLE;
Precum, halk arasında zevk suyu, spermi vajinaya taşıyabilir. Herhangi bir canlı sperm yumurtayı dölleyebildiğinden, precumdan hamile kalmak mümkündür.

Bu riske rağmen, kişi doğru yaptığında, dışarı boşalma yöntemi de hamileliği önlemede, prezervatiflerin beraberinde işe yarar.

İstenmeyen hamilelikten kaçınmak için cinsel olarak aktifken doğum kontrol hapı kullanmak daima iyi bir fikirdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz