Zerdeçal Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

0
426
Görüntüleme

Contents

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, zerdeçal bitkisinden elde edilen bir baharattır ve Asya yemeklerinde yaygın olarak yer alır. Hafif yakıcı, acı bir tada sahiptir ve bazı yiyecekleri tatlandırmak ya da renklendirmek için sıklıkla kullanılır. Bunun yanında zerdeçal gıda takviyeleri ve ilaçlarda da yaygın olarak kullanılıyor.

Zerdaçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, gıda ve kozmetik maddelerini renklendirmek için sıklıkla kullanılan ve curcumin adı verilen sarı renkli bir madde içerir.Yapılan pek çok çalışma, zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için önemli yararları olduğunu göstermektedir. Zerdeçalın yararları pek çok farklı ülkede bilim insanlarınca araştırılmaktadır. Özellikle antioksidan etkisi, beyin özellikleri ile ilişkisi araştırılmakta olup bu tür konularda henüz tatmin edici bir fikir birliğine varılamamıştır.

Zerdeçal Güçlü Biyoaktif Bileşenler İçerir

Zerdeçal, köriye sarı rengini veren baharattır. Hindistan’da binlerce senedir baharat ve şifalı bitki olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda bilim, Hindistan’da yaygın kullanılan bu bitki üstünde daha çok araştırma yapmaya başlamıştır. Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin (curcumin) bileşeni incelenmektedir. Kurkumin zerdeçalın en temel aktif bileşenidir. Kurkuminin anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri araştırılmaktadır.

Zerdeçal Vücudun Antioksidan Kapasitesini Önemli Ölçüde Artırır

Oksidatif hasarın, yaşlanma ve pek çok hastalığın ardındaki mekanizmalardan biri olduğuna inanılmaktadır ve eşlenmemiş elektronları bulunan, yüksek derecede reaktif moleküller olan serbest radikaller içerir. Serbest radikaller, yağ asitleri, proteinler ya da DNA gibi önemli organik maddeler ile reaksiyona girme eğilimindedir. Antioksidanların bu kadar yararlı olmasının en temel nedeni, vücudunuzu serbest radikallerden koruyabilmeleridir. Curcumin kimyasal yapısı sebebiyle serbest radikalleri nötralize eden kuvvetli bir antioksidandır. Ayrıca, curcumin vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini artırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz