Yurtdışından Ürün İthalatı Nasıl Yapılır?

0
387
Görüntüleme

E-ticaret sektörü ile ilgileniyor veya bu sektörde var olmayı istiyorsanız bir takım konulara biraz daha ağırlık vermeniz gerekmektedir. Örneğin yurtdışından ucuza getireceğiniz bir ürünün satışını yaparak gelir elde edebilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle izlemeniz gerekli olan yolu muhakkak biliyor olmanız gerekir. Kemkum.com olarak bu sistemin nasıl işlediğine dair size bilgiler vermek istedik. Bunun için hazırladığımız bu makalemizin de size bir rehber niteliğinde olacağını düşünüyoruz.

Yurt dışından yapılacak bir alışverişin yanı sıra gümrük gibi ciddi bir alanda takılmanıza olanak sağlayabilir. Olası bu problemin önüne geçmek için bu yöntemi size detaylı bir biçimde aktaralım. Ancak konunun daha açık olması bakımından ithalat kelimesinin altını doldurmak gerekmektedir.

İthalat Ne Demek?

İthalat bulunduğunuz ülke dışında üretilmiş olan bir malın farklı ülkelerdeki alıcılar tarafından temin edilmesi demektir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi içinde muhakkak ortada bir malın olması gerekmektedir. Sonrasında ise vergi numaranız veya TC kimlik numaranızın olması yeterli olacaktır.

Eğer ki siz ilk defa ithalat yapıyorsanız o zaman yapmanız gerekli olan ilk işlem Gümrük İdaresine kaydınızı yaptırmak kayıt için sizden bir takım belgeler istenecek onlarda şunlardır.

İmza sirküleri (tüzel kişiler için), imza beyannamesi (gerçek kişiler için),
Faaliyet Belgesi (tüzel kişiler için),
Ticaret sicil gazetesi (tüzel kişiler için),
Vergi mükellefiyet yazısı (tüzel kişiler için),
Vekâletname (temsil yolu ile işlem yapılması halinde),
Yetkililerin kimlik sureti.

Hangi Ürünleri İthal Etmeliyim?

Ürün seçerken küçük ve hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü nakliyesi ucuz olan ürünler kar marjınızın daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

İnsanlar web üzerinden ürün seçerken genel olarak basit olanları tercih ederler. Yani burda bahsettiğimiz şey ürünün basit olması değil hata payının daha az olması. Çünkü hatalar müşteri memnuniyetsizliğine sebep olacaktır.

Ürün ithal ederken birim fiyatını düşük tutmaya çalışın. Genelde 200 doların altındaki ürünlerin daha fazla satıldığını görebilirsiniz. Bu sayede riskiniz de daha az olacaktır. Miktar büyüdükçe kalite kontrol gerektirdiğini ve sürecin daha da uzun olabileceğini de söylemeden geçmeyelim.

Almak istemediğiniz şeyleri satmamanızı öneri ediyorum. İnsanlar online alışveriş sitelerinden ürün alırlarken genel olarak elektronik ev aletleri, kıyafet veya küçük ürünler satın alırlar. Sizin kendinize bir niş bulmanızı öneri ederiz çünkü bu noktada kuvvetli firmaların olduğunu görebiliyoruz.

Son olarak sezonluk ürünlerden kaçınmanızı öneri ederiz. Belki bir dönem büyük para kazanabilirsiniz ancak sonrası sizin için can sıkıcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz