Yumurta Kaç Günde Bozulur?

0
775
Görüntüleme

Mutfakların en önemli yardımcısı olan yumurtaya artık her markette rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Giderek daha yaygın bir hal almaya başlayan doğal yaşam merakı bizde yeni soruların oluşmasını sağlıyor. Organik yumurta aldığımız zaman onun kaç günde bozulacağını merak ediyoruz. Bilinmeyenleri ile yumurta kaç günde bozulur sorusunun cevaplarını sizler için araştırdık.

Yumurta Kaç Günde Bozulur – Dışarıda ve İçeride

Her yumurta paketinin üzerinde üretim – tüketim tarihleri bulunmaktadır. İmkanınız varsa bu tarihlerin yer almadığı ürünleri almayın. Öncelikle yumurtanın buzdolabında 3 haftaya kadar saklanabildiğini söyleyebiliriz. Bunun için birden fazla yöntemden destek alarak yumurtamızın sağlamlığını test edebiliriz. Bir tuzlu su içerisinde beklettiğiniz yumurtanız yüzüyorsa bu durum onun bayat olduğu anlamına gelecektir.

İnternette bu konu başlığı ile alakalı pek çok farklı ve karışık bilgi bulunmaktadır. Öncelikle yumurtanın kapalı bir kap içerisinde yaklaşık bir hafta kadar muhafaza edilmesinde bir sorun olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Siz yine de imkanınız varsa o kadar süre bekletmeden tüketiniz.

Kesinlikle yumurtayı birkaç gün içerisinde tüketilmeyecekse buzdolabı dışında bir yerde muhafaza etmeyin. Soğuk olmayan bir yerde kalan yumurtalar buzdolabına oranla çok hızlı bir şekilde bozulmaya başlayacağı için şu kadar süre dayanır tarzında bir yorum yapmak yanlış olacaktır.

Yumurtanın Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarım

Tuzlu su içerisine yumurtanızı attığınız zaman yumurtanız yüzüyorsa büyük ihtimalle bayattır ve tüketilmemesi gerekmektedir.

  • Yumurtanızı aldığınız zaman doğrudan buzdolabına koyun. Bu şekilde yumurtanın üzerinde bulunan son tüketim tarihine kadar tüketmeye gayret gösterin.
  • Kaynağını bilmediğiniz yumurtaları satın almayın.
  • Ne olursa olsun yumurtanızı ışık kaynağına veya güneşe doğrudan maruz bırakmayın.
  • Merak ettiğiniz sorularda satın aldığınız yeri aramaktan çekinmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz