Yemeğim Tuzlu Oldu Ne Yapmalıyım?

0
188
Görüntüleme
Pratik bilgiler köşesinde her geçen gün yeni bir konu başlığına yer vermeye devam ediyoruz. Bugün pek çok kişi tarafından bilinen ve/veya önemsenmeyen yemeğim tuzlu oldu ne yapmalıyım sorusunun cevabını arayacağız. Hazırsanız başlayalım…

Contents

Yemeklerde Tuzun Ayarlanması

İstemsizce veya kazayla yemekleriniz tuzlu olabiliyor. Katılan tuzun geri dönüşü olmadığı için pratik önlemlerle bu durumun tersine çevirmek zorun kalabiliyoruz. Öncelikle ne yapılması gerektiğini anlatarak açıklamalarımıza devam edelim.

Çorbanın Fazla Tuzlu Olması

Eğer çorbanız gereğinden fazla tuzlu olduysa çok az miktarda süt ilave etmeniz yeterli olabilir. Bu durum onun kıvamına olumlu etkiler yaparken tadının değişmeden tuz miktarının azalmasına yardımcı olacaktır. Bu durumda su katmak biraz daha mantıksız ve zor uygulanabilen bir seçenek olabilir.

Yemeğim Tuzlu Oldu Diyorsanız

Süt sadece çorbalarda başvurulan bir taktiktir. Eğer yemekleriniz tuzlu olduysa işte o zamanda patatesten destek alabilirsiniz. Patatesiniz yemeğinizde şık duracaksa dilimleyerek veya doğrayarak ilave edebilirsiniz. Eğer yemeğinizi patatesle servis yapmak istemiyorsanız o zamanda tek parça olarak patatesinizi koymayı deneyebilirsiniz. Seçim size kalmış…

Bunun Dışında

Yemeklerinizin suyunun tuzlu olması durumunda ise kızarmış ekmek parçalarından destek almayı deneyebilirsiniz. Bu konuda en başarılı olan tuz alıcı patates olduğu için ben bu tarz konularda çoğunlukla risk almamayı tercih ederek patatesi kullananlardanım.

Tuzun zararlarını göz önüne alarak bundan sonra hazırlayacağınız tarifler için daha da az tuz tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem daha sağlıklı hem de tuzum fazla geldi derdi olmaksızın hayatınıza devam edebilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bize sorabilirsiniz.

Daha fazla konu başlığı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz pratik değişik yemek tarifleri başlığına göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz