YAZIN BAŞTACI DONDURMAYI EVDE YAPMANIN PÜF NOKTALARI

0
97
Görüntüleme

Minik büyük her insanın sevmiş olduğu dondurma, meyve şurupları veya meyve suyu, şeker ve su karışımının veya şekerli süt, krema ve koyultucu maddelerin dondurulmasıyla elde edilmiş soğuk ve hafifçe bir tatlıdır.

Dondurma, farklı besin öğelerini bünyesinde toplayan, besin kıymeti yüksek bir yemek. Dondurmada, protein, karbonhidrat ve benzerlerinin yanı sıra; a, c, d, e, k, b2, b6, b12 vitaminleri, kemik ve diş gelişimi için büyük katkısı olan kalsiyum, fosfor ile magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko şeklinde mineraller bulunuyor. Bu nedenle dondurma çocuklar için de önemli bir besin kaynağı. Çünkü arasında çocuk gelişimi için çok önemli olan süt yağı var. Kısaca aslında dondurmaya bir süt ürünü diyebiliriz. Üstelik karbonhidrat, yağ, protein ve enerji bakımından sütten daha varlıklı. Vitamin ve mineralleri ise sütle hemen hemen aynı, hatta daha fazla. Ancak emin şekilde üretilmiş dondurmaları tercih etmek icap ettiği önemli bir konu.

Derhal her mevsimde pek çok çeşidiyle servise hazır satılan dondurmalar paketli, külahta ve çubukta dondurma olarak sunum şekline nazaran çeşitleniyor. Günümüzde hazır dondurma çeşitleri daha fazla tercih edilse de evde de yapmak çok basit. Hem ekonomik bununla beraber sağlıklı olan evde dondurma yapımı bununla birlikte da renkli bir dünyanın kapılarını aralıyor. Evde kolay dondurma imalı için istediğiniz meyveler ve yemişlerle bin bir lezzeti buzdolabınıza sığdırabilirsiniz.

Ev tipi dondurma nasıl yapılır, püf noktaları nedir benzer biçimde soruların cevaplarını yazımızda derledik. Hem de evde dondurma imalını kolaylaştıracak birbirinden renkli el imalı dondurma tarifleriyle…

Dondurma vazgeçilmezimiz diyorsanız, bambaşka dondurmalı tarifler hazırlayarak ferah ve lezzetli tatlılarla hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Evde Dondurma Yapımı Püf Noktaları

Ev tipi dondurma iyi mi yapılır derseniz bunun püf noktası süt tarzı ve soğutma aşamasıdır. Evde dondurma yapmak aslen çok kolaydır. İyi ev dondurması yağlı sağma sütten olur. Eski usul dondurma üreten ve güzel dondurma üreten dondurmacılar keçi sütü tercih ederler. Keçi sütü yoksa, manda, inek sütü gibi diğer süt ürünleri tercih edilebilir. Laktoz alerjisi olanlar ise hindistan cevizi sütü kullanabilir. Pastörize süt ile el imalı dondurma yapacaksak kesinlikle süt kreması kullanmamız gerekiyor.

Dondurmaların hem kıvamlı hem de leziz olması için minimum 4-5 kere karıştırılması gerekir. Aksi takdirde üzerinde buz tanecikleri doğar. Birkaç saat arayla buzlukta bekleyen dondurma kabının etrafında donmaya başlayan dondurma bir kaşıkla sıyrılmalı ve iyice döve döve kabın içinde yumuşatılmalıdır. Bir dondurma ne kadar iyi dövülür ve kabartılırsa o denli iyi olur.

Araç-gereç olarak salep kullanacaksanız, bir tatlı kaşığından fazla kullanmamalısınız. El imalı dondurma içinde kullanacağınız meyveler ne olursa olsun taze olmalıdır. Aksi takdirde çürümüş bir tat verebilir.

Evde dondurma yapımı için hazırladığınız karışımı dökeceğiniz kalıbınız mutlaka kuru olmalı. Dondurma imalı için hazırladığınız karışımı kaplarınıza döktükten sonra kabı tezgaha vurarak hava kabarcıklarını yok edebilirsiniz.

Muzlu dondurma

Malzemeler:
2 kilogram muz
100 gram tozşeker
Yarım su bardağı su

Hazırlanışı:
Muzu soyup doğrayıp blendere alın. Tozşekeri suyla karıştırıp iyice eritin ve muzların üzerine ilave edin. Tozşeker tamamen eriyene kadar çekin. çelik bir kaba alıp üzerini streç filmle kapattıktan sonra derin dondurucuya yerleştirin. 2 saat süreyle, her 30 dakikada bir tahta kaşıkla kenarlarını sıyırarak 2-3 dakika karıştırın. Sürenin sonunda çırpma teli ile 2-3 dakika çırpıp üzerini düzleyerek yeniden dipfrize kaldırın. 1 gün beklettikten sonra servise hazır hale getirebilirsiniz.

Çilekli Dondurma

Malzemeler:
yarım kilo çilek
1 su bardağı toz şeker
İki buçuk su bardağı krema
Süslemek için çilek

Hazırlanışı:
Çilekleri ezip, üzerine toz şekeri ekleyin. Ayrı bir yerde kremayı çırpıp, çilekli püreye ilave edin. Karışımı dikdörtgen bir kalıba döküp, dipfrizde dinlendirin. En az 3-4 saat sonra donup donmadığını kontrol edip dondurucudan alın. Çilekle süsleyip servis edebilirsiniz.

Sade Dondurma

Malzemeler:
1 litre süt
2 yumurta
1 paket vanilya
6 çorba kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı sahlep

Hazırlanışı:
Sütü kaynatın ve altını kısık ateş kıvamına getirin. Bu esnada yumurtalar ile vanilya sahlebi iyice çırpın. çırpma işlemi hemen sonra  karışımı kaynamakta olan süte karıştırın. Biraz piştikten sonra çırparak ılımasını sağlayın. Dondurmanızın harcını çelik bir kaba boşalttıktan sonra deep freezde 3 saat soğutun. Bu işlemi yaparken birer saat ara ile dondurmayı çırpmayı ihmal etmeyin. Üzerini dilediğiniz benzer biçimde süsleyip servis edebilirsiniz.