Yavru Köpekler’de Tuvalet Eğitimi

0
170
Görüntüleme

Contents

Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi genelde evde beslenen hayvanlar için gerekli bir eğitimdir. Tuvalet eğitimi sizin belirlediğiniz ev içindeki bir bölge veya dış mekandaki bir alan olabilir. Ev içerisinde yavrunun belirlediğiniz bölgeye tuvaletini yapmasını istiyorsanız iç mekan tuvalet eğitimi metodunu kullanmanız gerekiyor, eğer yavrunun tuvalet ihtiyacı duyduğu zamanlarda dışarı bir mekana tuvaletini yapmasını istiyorsanız dış mekan tuvalet eğitim metodunu kullanmanız gerekiyor.

Yavru köpek eve geldiği andan itibaren tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Bu eğitim sizin düşündüğünüz gibi zor olan bir eğitim değildir. Sadece yapmanız gerekli olan yavruyu eğitim süreci içerisinde devamlı kontrolünüz altında tutmak ve biraz sabırlı olmanızdır.

İlk olarak köpeğin tuvaletini nereye yapması gerektiğine karar vermeniz gereklidir. Evin içerisinde bir yere mi, yoksa dışarıya mı? Buna karar verdikten sonra eğitime geçebiliriz. İki ayrı yer olduğuna göre iki de ayrı eğitim biçimi bulunur. Eğitim metodunu anlatmaya geçmeden önce yavrunuzun tuvalet problemlerini en aza indirgemek ve tuvalet gereksinimini düzene sokmak için önemli bazı bilgiler vermek isteriz.

Köpekler yemeklerini yedikten sonra bağırsaklarında oluşan baskı gereği tuvalet yapma gereksinimi duyarlar bu bizim işimizi kolaylaştıracaktır çünkü yavrunun en azından en çok hangi zamanlarda tuvalet gereksinimi duyduğunu biliyoruz. Yapmamız gerekli olan gerekli sıklıklarda düzenli vakit dilimlerinde küçük dostunuza yavru köpek mamasını vermek, belirlemiş olduğumuz zaman periyotları dışında yavruya kesinlikle mama vermeyerek yavrunun tuvalet gereksinimlerini kontrol altına almaktır. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir ne kadar sıklıkta hangi zaman periyotlarında yavruya mama vermek en doğrudur. Mama miktarını sabit tutup eğitim programı sürecinde mama vermeyi sıklaştırmak en doğrusu olacaktır fakat yine de köpek maması verme miktarı ve sıklığını için veterinerinize danışmanız gereklidir. Bu sıklık günde 6 öğünü geçmemelidir, eğitim sürecinde akşam 6 ‘dan sonra yavruya kesinlikle mama vermeyiniz ve akşam saat 7’den sonra su verme işlemini de belirli bir süre askıya almamız gerekiyor bundaki hedefimiz geceleyin hayvanı gözetlememiz zor olacağından meydana gelebilecek hataları bir nebze önüne geçmektir. Mama vermiş olduğumuz saatler dışında köpek mama ve su kabını hayvanın önünde bulundurmamamız gerekiyor.

Eğitim süresinde yavru köpeğinizle bir kişinin ilgilenmesi en doğru olanıdır. Yavru köpekler yalnızca yemek ve sularını içtikten sonra tuvalet gereksimi duymazlar, Uyandıktan sonra, veya eğlenceli bir oyun esnasında tuvaletini yapmak isteyecektirler. Tuvalet ihtiyaçlarını size anlatmak için yeri koklayarak, telaşlı bir şekilde daireler çizerek veya oyunun ortasında birden durgunlaşarak belirtir. Böyle anlarda hazırlıklı olmalı ve yavrunun tuvalet ihtiyacını gidermek istediğini anlamalısınız. Eğitim süresi içerisinde, köpeğinizin yemek saati dışında diğer bir yiyecek vermediğinizden emin olun. Çünkü alacağı her ek besin yavrunun sindirim sistemini çalıştıracak ve tuvalet eğitiminin başarısını ve süresini uzatacaktır.

Yavru Köpeklerin Tuvaletini Ev İçerisinde Bir Yere Yapması İçin Gerekli Olan Eğitim

Yavru köpek ihtiyacı geldiği anda düşünmeden oranın neresi olduğunu umursamadan ihtiyacını giderecektir. Bu da evde hoş olmayan kötü bir koku oluşmasına sebep olacaktır. Eğitime başlamadan önce eğer yavru ev içinde bir yere tuvaletini yapmış ise o bölge muhakkak surette hijyen sağlanacak şekilde temizlenmelidir, iyi temizlenmeyen bir bölge yavrunun bundan sonraki tuvalet ihtiyaçlarını gidermesi için uğrağı haline gelecektir. Bu da boşa harcanmış bir eğitim sürecini getirecektir. Evi temizledik ve koku bırakmadık o zaman eğitim sürecine geçebiliriz. İlk olarak yavrunun tuvaletini yapması gerekli olduğu bölgeyi seçmeliyiz bu bölge sizin hayvanı devamlı takip edebileceğiniz ve de hayvanın kolaylıkla ulaşabileceği bir nokta olmalıdır. Seçtiğimiz bölgenin bir bölümüne gazete kağıtlarıyla kapladık ilk aşamada gazete sayfalarının miktarı ve alanı geniş tutulmalıdır. Köpeğinizin tuvalet gereksinimi duyduğu durumlarda hayvan bu mekana getirilmeli ve tuvaletini yapana kadar bu alanda tutulmalıdır.

Yavru ilk başlarda tuvaletini gazete yerine dış alana yapabilir bu zaman yerine getirmemiz gerekli olan kaza olan bölgedeki dışkıyı gazete kağıdına değdirerek kokunun gazete kağıdına geçmesini sağlamak ve daha sonra kaza olan yeri koku kalmayacak biçimde temizlememiz gerekiyor. Köpeğin tuvalet ihtiyacını eğer başarılı bir biçimde yapmışsa ona övücü sözlerle ona doğru bir şey yaptığını belirtmeliyiz bu ”aferin” gibi övücü bir söz olabilir. Hatta ona köpek ödül mamalarından vererek bu davranışınız ödüllendirebilirsiniz. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gazete kağıdına yapmasına alıştıktan sonra gazete kağıtlarını ağır ağır azaltarak hayvanın tuvalet yapması gerekli olan alanı daraltarak onu sabit bir alana tuvalet yapması için yönlendirebilirsiniz. Eğitim alanında yavruyu kesinlikle cezalandırmayın bu bölgede yavru en çok övgüyü hak ettiği zamandır. 1 haftalık bir zaman dilimi içerisinde bu eğitimi başarı ile tamamlamış olacaksınız. Artık köpeğinizle, sizi daha rahat ve mutlu günler bekliyor.

Yavru Köpeklerin Tuvaletini Ev Dışarısında Bir Yere Yapması İçin Gerekli Olan Eğitim

Bir yavru sahibi oldunuz ve yavrunun ev içinde bir bölgeye değil de dış mekanda bir yere tuvaletini yapmasını istiyorsunuz. Köpeklerin yemek ve su ihtiyaçlarını giderdikten sonra tuvalet ihtiyacı duyduklarını daha öncede söylemiştik bu zaman içinde köpeğinizin yemeğini yedikten 5 ile 10 dakika içerisinde tuvalet gereksinimi olacaktır, bu zaman dilimi içerisinde yavruyu dışarı çıkarmalısınız. Öncelikle köpeğinizin tuvaletini yapması için gerekli bir alanı seçmeniz gerekiyor. Köpeğinizi bu alana götürdüğünüz zaman serbest bırakmayı veya kayışını biraz uzun tutup kendisi için uygun bir alan seçmesine izin verin. Tuvaletini yapmış olduğu zaman onu köpek ödül mamasıyla ödüllendirin. Köpeğinizi bir daha dışarı çıkardığınız zaman tuvaletini yapmış olduğu alana tekrar götürün bu alana köpeğiniz tuvaletini tekrar yapacaktır. Bir zamandan sonra artık köpeğiniz bu bölgeye geldiğinde tuvalet gereksinimini bu alanda giderecektir. Bu uygulamayı rutin bir biçimde sürdürün. Yavrunuzu ilk günlerde 3 ya da 4 kere dışarı çıkarmanız gerekebilir. Bu eğitimi verirken aynı saatlerde köpeğinize yemek vermeyi ve yine aynı saatlerde köpeğinizi dışarı çıkarmaya özen gösterin. Eğer dışarı çıkarma işlemini rutin bir biçimde devam ettiremezseniz bu eğitimde başarı sağlamanız gerçekten çok zor olacaktır. Yavrunuz yetişkin olduğu dönemlerde mama verilmesi günde 1 öğüne düşürülecektir fakat yine de bu dönemlerde köpeğinizi günde en az 2 kere dışarı çıkarmanız gerekecektir.

Gezdirme işlemleri sabah ve aksam saatlerinde gerçekleşebilir bu zaman periyodunu kendinize en ideal olan biçimde ayarlayabilirsiniz. İmkanınız var ise köpeğinizi daha fazla dışarı çıkarmanız onun sağlığı için daha iyi olacaktır ve köpeğinizi dışarı çıkarırken kontrolün sizde olması için mutlaka köpek tasması kullanmanızı öneriririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz