Yağmurlu Havalara Eşlik Edecek Kitaplar

0
412
Görüntüleme

Yağmurlar bir yandan, tekrar bastırabileceği söylenen yağmur yağışının ihtimali bir yandan; kış ile sonbahar karışımı bir havayı yaşarken okunabilecek kitaplara dair bir tavsiye listesi hazırlamak istedik!

On dört yılının gündüz, on dört yılının gece olarak yaşandığı bir coğrafya; kulağa çok da güzel gelmiyor. Bir de böyle bir ülkede, bilinmezliklerle dolu ve bir hayli korkutucu bir yolculuğa çıktığınızı düşünsenize! Anlamsız âdetlerden uzaklaşıp, korkulardan ya da ümitlerden ziyade gerçeklere sığınılan bu kaçış hikâyesi sizi koltuğunuza çivileyecek. Vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız!

 • Kara İblis Firarda

Cavlakî dervişi Mehmed Siyah Kalem’in resmettiği Kara İblis çizimi; beş yüzüncü yaşına girdiği sıralarda sergilendiği müzayede evindeki tablosundan kaçar. Üstelik kaçtığı gün, Çin Yeni Yılı’nın başlangıç günüdür. Yani bir çok farklı klik tetiklenmiştir; bizlere de kara iblisin peşinde farklı ülkeleri Osman Balcıgil’in kaleminden, polisiye dokulu bir gerilimle deneyim etmek düşer.

 • Arsen Lüpen – Tek Cilt Özel Basım

Tüm dünyada milyonlarca kişinin izlediği Lupin dizisine esin kaynağı olan kibar hırsız Arsen Lüpen’in nesillerdir aktarılagelen maceralarını Ren Kitap’ın itinalı tek ciltlik derlemelerinin yeni versiyonunda bulmak mümkün. Koleksiyonerlere, macera severlere ve özel cilt derlemelerine hak ettiği ihtimamı gösterenlere dönük ideal bir yapıt! Üstelik tam da bu havada okunmaz mı?

 • Hermetic Arcanum

Gerçeğin peşinde koşmaya hazırsanız, kafa karıştırıcı bir yapıtın ilk satırlarına davetlisiniz! Zenginliğin ve lüksün yolunda kolay çözümler arayanların uzak durması gerekli olan; fiziksel memnuniyetin ve maddî mutluluğun çıkar yol olmadığını anlayanların ermişliğini tescilleyecek bir yapıtı sizinle paylaşıyoruz: Hermetic Arcanum!

 • Var Mısın?

Doğan Cüceloğlu, kendisine has kalemiyle şimdiye dek deneyim ettiği yaşamından tavsiyeler mahiyetindeki ayrıntıları okurlarıyla paylaşıyor… Zorlu geçen 2020 ve iç açıcı başlamayan 2021’deki o karamsar atmosferleri dağıtmak, daha kuvvetli bir yaşama adım atabileceğimiz noktaları yakalayabilmek için bir bilene danışma ihtiyacı duymamız çok normal… Cüceloğlu, son kitabıyla o “bilen” olduğunu kanıtlıyor adeta…

 • Badem

Siz de bütün yollarınızın tükendiğini, bir çıkış bulamadığınızı hissettiğiniz vakitleri fazla yaşıyor musunuz? Ancak emin olun, tam da o tükeniş noktasında bir çıkış illâ ki var. Tıpkı, “Badem” kitabının baş karakteri Yunjae’nin yaşadıkları gibi… Üstelik Yunjae’nin ilginç bir rahatsızlığı var: Başkalarının duygularını anlayamamaktan mustarip olduğu, aleksitimini. Bu kitapta, empati yapmanın önemini daha da iyi anlayacak, başkalarının duygularının esasında kendi hayatımızda düşündüğümüzden ne kadar fazla rol oynadığını göreceksiniz. Ve bu değerin farkına vardıktan sonra, sizin ikliminiz hiç iç karartıcı olmayacak.

 • Ateş Sönene Kadar

Durup düşündüğünüz zaman geçmişinizin, şimdiki zaman aralığında aklınızda ve kalbinizde haddinden fazla yer kapladığı oluyor mu? Aylin Balboa’nın “Ateş Sönene Kadar” kitabındaki öykülerin karakterleri de eksiksiz olarak sizin gibiler… Ancak onlar, bununla mücadele edebiliyor ve inanır mısınız; geleceğe de kafa tutuyorlar! Siz de yer yer muzip bir üsluba kayan bu öyküleri şimdi bir kahve eşliğinde tadımlamak için tam zamanı olduğunu düşünüyorsanız, emin olun ki yanılmıyorsunuz.

 • Satranç

Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Satranç adlı eserde, eline geçen bir kitap sayesinde satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutku haline getiren Dr. B’nin öyküsü anlatılmaktadır. Vişne Bahçesi, Zweig’in hayata gözlerini yummadan önce yazdığı son kitap olma özelliği de taşımaktadır. En çok okunan kitaplar arasında bulunan Satranç’ın bu denli ilgi çekmesinde elbette yazarın psikoloji alanındaki geniş birikimini eserlerine ustaca yansıtabilmesinin etkisi büyük.

 • Kırmızı Pazartesi

  Kolombiyalı usta yazar Gabriel García Márquez’in elinden çıkıp hayat bulan ve 1982 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü ile başarısı taçlandırılan Kırmızı Pazartesi adlı roman, okuyucusuyla ilk buluştuğu senelerde bir hayli sarsıcı etkiler yaratmıştır. Yazarın çocukluk yıllarını geçirdiği kasabada yaşanmış bir namus cinayetini konu alan romanda cinayetin arka planı ve toplumumuzun ortak davranış biçimleri etkileyici bir dille ele alınıyor.

 • Vişne Bahçesi

Rus edebiyatının ve modern öykücülüğün en önemli isimlerinden Anton Çehov’un Vişne Bahçesi adlı eserinde, 19. Yüzyılın sonlarını yaşamakta olan Rusya’daki toplumsal, siyasi ve ekonomik değişimler ele alınıyor. Çiftlik sahibi aristokrat bir ailenin sanayileşme dönemindeki Rusya’da yaşanan büyük dönüşümlerle yüzleşememesi neticesinde yaşadığı dramın konu edildiği Vişne Bahçesi, bir hayli doğal ve yalın anlatımı ile ön plana çıkıyor.

Bunlara ilave olarak, toplumsal değişimlerin insanlar üstündeki etkilerini söyleyen Vişne Bahçesi adlı eserin 1904 senesinde Moskova Sanat Tiyatrosu’nda Stanislavski tarafından sahnelendiğini de belirtmeden geçmeyelim. Türk yazar, şair ve çevirmen Ataol Behramoğlu tarafından Türkçeye çevrilen bu kitabı çok büyük bir keyifle okuyacağınızı garanti ederiz.