WHATSAPP YERİNE KULLANILABİLECEK UYGULAMALAR

0
587
Görüntüleme

Mark Zuckerberg’in WhatsApp uygulaması için güncellemiş olduğu kullanıcı koşulları tüm Türkiye’de büyük tepki gördü. Birçok kullanıcı WhatsApp uygulamasını sileceğini kesin bir dille söylese de hatırı sayılır sayıda kullanıcı ise WhatsApp kullanmaya devam edeceğini dile getirdi.

WhatsApp kullanıcılarından bu sözleşmeyi onaylaması için 8 Şubat’a kadar süre tanıdı ve 8 Şubat tarihi itibariyle sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıların WhatsApp’ı kullanma hakları olmayacaktır.

WhatsApp kullanıcı protokolü ve gizlilik ilkelerinin güncellemelerinin yapılması en çok diğer iletişim uygulamalarını mutlu etmiştir. Öyle ki kısa bir sürede mevcut kullanıcılarından daha fazla yeni kullanıcı elde etmiş ve elde etmeye devam etmektedirler. Lafı daha fazla uzatmadan gelin WhatsApp yerine kullanılabilecek uygulamalara bir göz atalım.

1- Telegram

An itibariyle 400 000 000 kullanıcıya ulaşan Telegram, WhatsApp yerine kullanılacak uygulamalar listemizde 1. Sırada yer almaktadır. Bunun sebebi kullanımının tıpkı WhatsApp gibi kolay olması ve nerdeyse tüm fonksiyonlarını içermesidir.

Telegram Nasıl Kullanılır?

Google Play ve App Store’dan bedava olarak indirebileceğiniz uygulama tıpkı WhatsApp gibi kullanıcılarına reklamsız bir kullanım imkânı vermektedir. Telegram uygulamasını indirip telefon numaranız ile kaydolduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Telegram okundu bilgisi, grup sohbetleri, durum, sesli ve görüntülü konuşma gibi fonksiyonları içinde barındırır. Hatta son gelen güncelleme ile çevrenizde bulunan Telegram kullanıcılarını bulabilirsiniz.

2- Skype

Özellikle şirket ve şirket çalışanları tarafından kullanılacak olan Skype diğer mesajlaşma uygulamalarının beraberinde bilgisayar ortamında da görüntülü ve sesli konuşma imkânı vermektedir. Ücretsiz olarak kullanılması ve çoklu görüntülü ve sesli konuşmalara imkân vermesi pek çok kullanıcının WhatsApp alternatifi olarak tercih ettiği bir sohbet uygulamasıdır.

3- Signal

Elon Musk’ın önermesi üzerine aniden Twitter’da gündem olan uygulama saatler içerisinde milyonlarca kişi tarafından indirildi. Reklamsız ve kâr amacı gütmeyen güvenli iletişim aracı Signal, her geçen saat daha fazla kullanıcı tarafından indirilmeye devam etmektedir. Tıpkı WhatsApp gibi pek çok özelliği içerisinde barındıran uygulama kullanıcılarına yüksek seviye gizlilik sunmaktadır. Signal uygulamasını diğer uygulamalardan ayıran en belirgin özellik Android işletim sistemine sahip cihazlara SMS uygulaması olarak kullanılabilmektedir.

4- Viber

Güvenlik açısından diğer bütün uygulamalardan ön plana çıkan Viber kullanıcılarına gönderdikleri mesajları dilediği zaman silme özelliği vermesi pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. Ayrıca konuşma esnasında uygulama içerisinde yer alan oyunlarla karşınızdaki kişi ile keyifli vakitler geçirebilir ve özellikle bulunduğumuz pandemi sürecinde gününüzü eğlenerek geçirebilirsiniz.

5- Bip

Yerli bir sohbet uygulaması olan Bip ülkemizde pek çok kişi tarafından WhatsApp yerine kullanılabilecek uygulamalar arasında yerini almaktadır.

Uygulama içerisinde listedeki diğer uygulamalar gibi sesli ve görüntülü arama gibi özellikler sunan Bip uygulaması ayrıca uygulama içinde para gönderme, akıllı faks ve Turkcell kullanıcılarına bedava dağıttığı internet özelliği sağlamaktadır. Özellikle yerli olması pek çok kişinin 1. Tercihi olarak Bip’i seçmesine neden olmaktadır.