Vişneli Mekik Tarifi ve Püf Noktaları

0
55
Görüntüleme

Masterchef  ile beraber gündeme gelen Vişneli Mekik tarifi…
Badem unu ve yumurta akıyla pişirilen mekik keklerin Fransızca ‘da karşılığı “financier” olarak biliniyor. Fransızlar bu minik keklere aslen pasta dese de, Türk mutfağındaki pastanın karşılığı farklı olduğundan “mekik” olarak adlandırılıyor. Yarışmanın ardından, “vişneli mekik nasıl yapılır, evde vişneli mekik tarifi” de araştırılmaya başladı. İşte, vişneli mekik hazırlanışı ve tarifi…

Vişneli Mekik Tarifi

Tam kıvamında vişneli mekik tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

Oda sıcaklığında bekletilmiş 125 gram tereyağı
Oda sıcaklığında bekletilmiş 4 adet yumurta
Elenmiş 1 su bardağı pudra şekeri
Elenmiş 1 su bardağı un
1/2 su bardağı toz badem
1 paket vanilin
Ve son olarak 1 kase dondurulmuş vişne!

 

Fırını 170 dereceye ayarlayarak başlayın. Geniş bir kasede, bir spatula yardımıyla pudra şekeriyle tereyağını karıştırın. Yumurtaları teker teker karışıma ilave edin ve her yumurtadan sonrasında harcı güzelce karıştırın. Un, toz badem ve vanilini ayrı bir kasede karıştırın. Peşinden yavaş yavaş harcın içerisine ilave edin. Benzeşik bir karışım elde edene dek iyice karıştırın. Vişneleri bir süzgeç yardımıyla iyice süzgeçten geçirin. Peşinden mekik kalıplarını yağlayın. Hazırladığınız harcı kalıplara paylaştırın. Üzerlerine ikişer tane vişne ilave edin. Mekikleri önceden ısıtılmış 170 derece fırında altın rengi alana kadar, ortalama 20 dakika, pişirin. Pişen mekikleri oda sıcaklığında beklettikten sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz.

Vişneli Mekikin Püf Noktası

Vişneli mekike, mekik şeklini verebilmek için öncelikle mekik kek kalıplarından satın almanız gerekiyor. Şayet mekik kalıbınız yoksa muffin kalıbı da kullanabilirsiniz.

Fırının önceden ısıtılmış olması da, mekik tarifi için fazlaca örutubet arz ediyor.

Vişneli mekikin yirmi dakikadan fazla pişirilmemesi gerekiyor.

Vişne mevsimi değilse, mekik yapımında dondurulmuş vişneler kullanılabiliyor.