Uykusuzluğun Cildimizde Neden Olduğu Problemler

0
685
Görüntüleme

Hepimiz biliyoruz ki uyku eksikliği ruh sağlığına, enerji seviyesine ve daha pek çok şeye etki ediyor. Maalesef bunların ne kadar farkında olsak da kimi zaman birtakım nedenlerden dolayı yeteri kadar uyuyamıyor, güne istediğimiz gibi başlayamıyoruz. Bu günlerde işe, okula, gideceğimiz herhangi bir yere sürüne sürüne ve istemeyerek gidiyoruz. Enerjimizi alamadığımız bir gerçek ama başka etkileri de var bu uykusuzluğun. Size uyku rutinimizin cildimizi nasıl etkilediğini ve bunu geliştirmek için neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Geceleri Cildimize Neler Oluyor?

Geceleri adeta cildimiz için bir tamir zamanı. Uyuduğumuzda cildimiz iyileşmeye ve hasarlı veya ölü hücreleri yenilemeye başlıyor. Kolajen üretimi ve kan akışı artıyor, büyüme hormonu seviyeleri yükseliyor. Tamirin beraberinde dinlenmeye geçiyor ve gün içerisinde maruz kaldığı bütün stresten uzaklaşıyor. Yeterince uyumadığımız taktirde cildimize bu şansı tanımamış oluyoruz.

Peki Sağlıklı Bir Cilt İçin Kaç Saat Uyumalıyız?

Uzmanlar bir gecede en az 6-7 saat uyumamız gerektiğini belirtirken 8-9 saat uyumamızın çok daha iyi olacağını söylemiş. Yalnız şöyle bir durum var ki bütün olay yalnızca saat sayısı değil. Uykunun kalitesi de çok önemliymiş. Hücre onarımı derin uyku sırasında meydana geliyormuş dolayısı ile devamlı uyanarak uykumuzu bölmek uykumuzun niteliğini azaltmaktaymış.

Peki Uykumuzu Yeterince Almazsak Ne Olur?

Koyu halkalar, kabarık gözler, çatlamalar, donuk görünüm ve yaşlanma uyku yoksunluğunun göstergesi sayılıyor. Bu durumlar cilt stresini harekete geçirebiliyor ya da tetikleyebiliyor. Uykusuz olan ciltler genel olarak kuru ve cansız görünüyorlar. Öte yandan kırışıklar, ince çizgiler ve düzensiz pigmentasyon daha da belirginleşiyor.

Uykusuz kaldığımızda yalnızca yüzümüz değil yüzümüzdeki kaslar da acı çekiyor ve göz çevresine puslu ve solgun bir görünüm veriyor. Yani sizin de anlayacağınız gibi deri yorgun görünecek, cilt kasları ve rengi de etkilenecek. Akne ve egzamayı şiddetlendirirken bir taraftan da daha az kolajen üretecek buda daha az nefes alma, yenilenme ve detoksifikasyon demek oluyor.

Uyumakta Zorluk Çekiyorsanız Neler Yapabilirsiniz?

 

1) Gün boyunca olabildiğince aktif olarak akşama doğru uykunuzun gelmesini garantileyebilirsiniz.

2) Uyumaya çalışırken uykuya odaklanın, telefon vs. Gibi başka şeyleri kendinizden uzaklaştırın.

3) Yarım saat yatakta dönüp durursanız kitap okuma aktivitesine geçiş yapmanızı öneririm.

4) Meditasyon şarkıları gibi rahatlatıcı etkiye sahip şarkılar dinleyebilirsiniz. Hatta yatmadan meditasyon da yapabilirsiniz.

5) Odanızı ferah ve karanlık, uykuya hazır bir konuma getirmeniz uykuveyalmanıza yardım edecektir.

6) Yatağınızı olabildiğince yumuşak ve konforlu hale getirerek vazgeçilmez kılabilirsiniz.