ÜCRETSİZ VPN SAĞLAYICILARI

0
464
Görüntüleme

Ülkemizde ve Dünya da sosyal ağ uygulamaları ve siteleri bir hayli popülerdir. Sosyal medya şirketleri ülkelerden reklam tanıtım geliri ve potansiyel kullanıcı elde etmiş olduğu için çeşitli alanlarda fayda sağlamaktadır. Bu durum ülkelerin bilgi denetleme kurumları tarafından dikkat çekmiş ve ülkelerin bir sosyal pazar olduğu kanaatine varmıştır. Bilgi denetleme kurumları sosyal ağ firmalarına yaptırım uygulamaması için sosyal ağ şirketleri ülkelerde çeşitli zaman ve gelişmelerine bağlı şekilde temsilci atamalarına başlamıştır. Şirketlerin temsilci atamaları, o şirketin temsilci atadığı ülkeye vergi verme ve yatırım yapması manasına gelmektedir.

Sosyal Medya Ve VPN

Ülkemizde bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu konuyla ilgili sosyal ağ firmalarına, ülkemize temsilci atamaları için bildiri yayınlamıştır. Birçok firma ülkemize temsilci atayacağına dair açıklamalarda bulunmuştur. Ancak bazı firmalar temsilci atama konusunda hiç adım atmamış açıklama dahi yapmamıştır. Geçtiğimiz seneden bu zamana kadar temsilci atamayan şirketler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından çeşitli yaptırımlara maruz kalmıştır. Şirketlerin temsilci atamadığı gün başına para cezası ile başlayan yaptırımlar, reklam tanıtım yasağı ve bant daraltılması gibi yaptırımlarla artarak devam etmektedir.

En İyi VPN’ler

Geçtiğimiz sene Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion gibi şirketlere temsilci bulundurmadıkların dolayı 10’ar milyon lira ceza kesilmişti ve temsilci atamaları için yasa gereği bir ay daha süre tanımıştı. Ülkemizde reklam tanıtım yasağı kararının verilmesinin ardından 90 gün içinde sorumluluklarını yerine getirmeyen şirketlere, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı internet trafiği bant genişliğinin % 50 daraltılması için Sulh Ceza Hakimliğine müracaat yapabilecektir.

Bant genişliği daraltılmasını şöyle örneklendirebiliriz. 10 şeritli bir yolu 5 şeride indirmek gibi düşünebiliriz. Bu durum sosyal ağ sitelerinde yoğunluklara sebep olacak bu sebep ise sitelerde yavaşlıklara hatta çökmelere sebep olacaktır.

Bu durum kullanıcıları sitelere farklı şekilde girme yollarına sokmuştur. Bu yollardan en tercih edileni bedava dağıttığı VPN sağlayıcılarıdır. Temsilcilik açmayan şirketler için bant daraltılması söz konusu olduğundan ülkemizde VPN kullanımının artış göstermesi beklenmektedir.

VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network) , kullanıcıların kendi bilgisayarları üzerinden farklı ülke ip’leri ile internet sitelerine girme imkanı sağlamayı başaran internet teknolojisidir. Ülkelerde yasak olan ya da bant genişliği düşük olan sitelere girmek için kullanılır.

Yabancı VPN’lere Talep Artacak

Sosyal medya sitelerine yapılan yaptırımlar ve bant genişliğinin daraltılması ile, internette yavaşlamalar, videoların yüklenmemesi ve ağ kopmaları gibi problemlerden dolayı kullanıcılar ilk alternatif çözüm olarak VPN’leri kullanmaya başlayacak. İlk 1 hafta, bir ay kullanımları genelde bedava dağıttığı olan VPN’ler, kullanıcılar tarafından zamanla bir yenisinin arayışlarına başlayacaklardır. Bu durum VPN’lere taleplerin artış göstermesine neden olacaktır. Bu durumda en çok talep bedava dağıttığı VPN sağlayıcılarına olacaktır. Daha önce bu durum Youtube ve Vikipedi sitelerinin ülkemizde yasaklanması meydana geldiğinde söz konusu olmuştu.

Ayrıca VPN’ler sizlerin konumu değişik bir konumda gösterdiği için, yaptırımlar ortadan kalksa bile kullanıcılar devamlı VPN kullanımı da devam edebilirler.

VPN Nasıl İndirilir? Nasıl Kurulur?

VPN’ler Google, Yandex ve diğer arama motorlarına eklenti olarak eklenebilir. Arama motorlarının marketlerinde bedava dağıttığı ya da ücretli olarak eklenti yapabileceğiniz uygulamalar mevcuttur. Ayrıca çok daha uzman VPN’ler veya ip değiştirici programlar bilgisayarınıza program olarak kurulabilir. Mobil platformda uygulama olarak VPN indirilebilir. Basit bir ara yüzleri olduğundan kullanımları kolaydır, fakat bedava dağıttığı kullanımlarda reklam tanıtım çokluğu nedeni ile kullanımı zorlaştırabilir.

VPN’ler Güvenilir Mi?

Bazı VPN’ler aşırı tehlikeli olabilir. Örneğin diğer kullanıcıların ip adreslerini kullanırken sizin ip adresinizi de başka kullanıcılara kullandırtabilir. İllegal bir durum yaşandığında sizleri sıkıntılara sokabilir. Yada cihazınıza virüs yükleyip bilgilerinizi ve cihazınızı bozabilir. Uzak durmanız gerekli olan tehlikeli VPN’lerden bazıları şöyledir; Hola, CrossVPN, OkVPN, SuperVPN gibi bedava dağıttığı VPN’ler sizleri tehlikeye sokabilir.

Güvenli Ücretsiz VPN Sağlayıcılar

Bazı VPN sağlayıcıları tehlikeli diye bütün VPN sağlayıcıları çöp değildir. Ücretsiz olarak nitelikli hizmet sunan ve sizleri mağdur etmeyen bedava dağıttığı VPN’ler de vardır. Bu VPN’ler genelde günlük ya da haftalık belirli bir limit verseler de kullanımları kolay ve zararsızlardır. Ancak nitelikli ve sınırsız bir VPN hizmeti almak istiyorsanız belirli ücretler karşılığında uygulamalardan üyelikler alabilirsiniz.

Ücretsiz ve Zararsız VPN’ler

ProtonVPN: Kayıt tutma ve gizlilik konusunda İsviçre gizlilik yasalarına uygundur. Birçok sosyal ağ platformunda sınırsız çalışır. Ülkemizde 8 sunucusu vardır.
Windscribe: Her ay 10 Gb bedava dağıttığı veri sunar. Torrent desteklemesi en önemli özelliğidir.
Hide.Me: Aynı Windscribe gibi her ay 10 Gb bedava dağıttığı veri sunar. 5 ülkede bedava dağıttığı IP değiştirme olanağı sağlar.
NordVPN: Türkiye dahil 59 ülkede kullanılır ve ülkemizde 15 sunucusu vardır.
Bunlara ekstra olarak TunnelBear, OperaMini, Speedify, Betternet VPN gibi pek çok firma bedava dağıttığı ve hızlı internet sizlere sunabilir.