Toplu mail gönderiminde başarıyı yakalamak için

0
1001
Görüntüleme

Toplu mail gönderiminde başarıyı yakalamak için !

Toplu mail göndermeyi düşünenlerin en çok sorduğu soru “maillerim kesin inbox’a ulaşır değil mi?”, “inbox garantisi veriyor musunuz?” vs şeklindedir. Bu durumu Türkiye ve Dünya’da henüz garanti eden bir şirket bulunmamaktadır. Çünkü gönderim yaptığınız kişilerin mail sunucuları (Yandex, Hotmail, Gmail, Outlook vs. ) bu mailleri kabul ederken bazı kriterlere bakarlar. Hepsinin birbirinden farklı politikaları vardır. Ancak aşağıda belirtilen önerilerimize dikkat ettiğinizde başarının yakalanabileceğini görebilirsiniz.

Bilgilendirme 1; E-Mail kargolarınızı aynı IP’den yapın. Maillerinizi devamlı aynı IP adresinden göndermek IP reputation (IP tanınırlığı) açısından önemlidir. Mail gönderdiğiniz sunucular size puan verirler. Bu puanı giderek yükseltmek kargolarınızın inbox’a düşmesi açısından önemlidir.

Bilgilendirme 2; IP itibarınızı düşürecek eylemlerden uzak durun. Mail servis sağlayıcılar gönderdiğiniz e-mail içeriği haricinde çeşitli noktalara bakarlar. Bu noktalar mailinizin spam klasörüne ya da inbox’a gideceğini belirler. Örneğin gönderim yaptığınız listede spam tuzakları (spam trap) var ise ve bunun beraberinde gönderim yaptığınız listedeki kişiler sizi şikayet ediyorsa IP itibarınız düşecektir. Bir sonraki kampanyanızdan önce bu etkenleri belirlemek için detaylı bir rapor çıkarmalı ve sorunları çözmelisiniz.

Bilgilendirme 3; Üyelikten Ayrıl linkinin görünür ve çalışır olduğundan emin olun. Kampanyalarınızda çalışan bir üyelikten ayrıl linki bulundurmak kanuni bir zorunluluktur. Bu link muhakkak çalışmalı ve alıcıların rahatlıkla görebileceği bir yerde olmalı. Alıcı linki tıkladığında muhakkak kesin sonuç elde etmelidir. 1 Mayısta güncellenen Yeni E-Ticaret Kanunu gereği üyelikten ayrılmak isteyen bir alıcının 3 iş günü içerisinde mail listesinden çıkarılması gerekiyor.

Bilgilendirme 4; Maillerinizi doğrulanmış bir domainden gönderin. Doğrulanmış bir domain e-posta etki sahipliğini belirlemenize yardımcı olurken markanızı dolandırıcılardan korumanın en etkili yoludur. Kendi domaininizle kurulmuş bir sunucu ve bu sunucu için yapılmış SPF ve PTR kayıtları domain kimliğinizi doğrulamak için önemli adımlardır. Yapacağınız gönderimlerde mail ulaşım sorunlarınizi ortadan kaldırır.

Bilgilendirme 5; Alıcı şikayetlerini muhakkak dikkate alın. Bir alıcı gönderdiğiniz maili spam olarak işaretlerse ya da şikayet et butonuna tıklarsa bununla ilgili bir rapor alabilirsiniz. Daha sonrasında o alıcıyla irtibata geçebilir ve sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için tetiklenmiş mail (triggered mail) tarafında bir çalışma yapmanızı öneri ederiz. Ayrıca yeni çıkan online alışveriş yasasında alıcı şikayetlerinin 3 iş günü içerisinde dikkate alınıp bülten aboneliğinin sonlandırılması konusunda bir madde bulunmaktadır.

Bilgilendirme 6; Alıcılar maillerinizi en çok hangi platformda okuyorlar. Kampanyanızın en çok hangi platformda görüntülendiğini belirlemek sonraki gönderimlerinizde büyük avantaj sağlar. Örneğin mailleriniz en çok mobilden açılıyorsa, mobil görünüme odaklanabilir ve tasarımınızı geliştirebilirsiniz. Bu durum mail açılma oranlarınıza pozitif etki eder.

Bilgilendirme 7; Tüm cihazlara uyumlu mail gönderin. Günümüzde e-posta tasarımı her zamankinden daha zordur. Çünkü çok e-posta örneği ve pek çok tasarım var. Bu çeşitlilik arasında göndereceğiniz mailin diğerlerinden sıyrılıp alıcıyı etkilemesi gerekiyor. Ayrıca tasarımınızın her cihazda problemsiz açılması gerekiyor.

Bilgilendirme 8; Tüm URL’lerin çalıştığından emin olun. Kampanyanızda bulunan linklerin çalışmaması gönderinizin spam klasörüne gitmesine neden olabilir. Bu sebeple gönderimden önce muhakkak link kontrolü yapmanız ve hatalı linkleri düzeltmeniz gerekir.

Bilgilendirme 9; Alıcılarınızı ilgi alanlarına göre segmente edin. Internet servis sağlayıcılar gönderdiğiniz maillerin içeriğinin yanında IP tanınırlığınızı da inceler. Gönderim raporlarınızda mail açılma, okunma vs raporlarını incelemeniz ve gönderimlerinizi bu istikamette yapmanız avantajlı olur. Gönderdiğiniz mailler açılıp okunuyorsa IP puanı olarak pozitif puan alırsınız. Ancak mailiniz okunmadan silinirse ve şikayet butonuna basılırsa tam tersi olur. Bu yüzden kargolarınızı kişiye özel, ilgi alanlarına göre yaparsanız açılma oranlarının ne kadar yüksek olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Açılma oranlarının yüksekliği de maillerinizi inbox’a ulaştırır.

Bilgilendirme 10; Kesinlikle kendinize ait olmayan, hazır mail adres database’i satın almayın. Kendi database’inizi yaratmak için çalışma yapın ve kategorize edin. Gönderdiğiniz mailleri kişiye özelleştirin.

Mailing sunucundan gönderilecek yasal olmayan içeriklerle ilgili sorumluluklar Treegroup ile yapılacak mailing hizmet sözleşmesinde yer almaktadır.

E-posta Şablon Tasarımı

Reklamasyonun eski ama vazgeçilmez yöntemlerinden bir tanesi olan mailing, müşteri portföyünüze yenilik ve kampanya gibi duyurularınızı uzman bir biçimde sunmanızı, içerikleri yazı olarak değil web ara yüzü gibi zenginleştirilmiş bir yapıda görmeleri iş veriminizi arttıracaktır.

HEDEF E-mail Marketing <<< Toplu Mail

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz