Tavla: antik oyuna giriş

0
234
Görüntüleme

Tavla: antik oyuna giriş

 

Tavla ismi verilen oyun stratejik bir düşünme yapısı gerektirse de çoğunlukla şans faktörünün de büyük oranda yer aldığı bir oyundur. Tavla: karşılıklı 12’şer hane üzerine 15 tek renk ve zıt renkten oluşan pullar ile oynanan iki kişilik bir oyundur ve geçmişten günümüze olan sürece baktığımızda yapılan arkeolojik araştırmalara göre tavla dünyanın en eski oyunlarından biridir. Oyunun amacı, sahip olunan pulların en kısa sürede oyuncuların kendi hanesi içinde toplamasıdır. Bulunan en eski kazılardan yola çıkıldığında ise tavladaki pulların ve zarların ilk başlarda kemiklerden yapılmış olduğu ortaya çıkmıştır.  Tavla oyununun geçmişi Satranç oyunu kadar eskilere dayanmaktadır.

 

Tavla bilindiği kadarı ile 610 yılında İran Şahı Nevşiyan’ın baş veziri Buzur Mehir tarafından geliştirilip bugünkü halini almıştır.

 

Günün birinde Hint İmparatoru Pers İmparatoruna bir satranç takımı hediye edilmesini ister. Satranç oyununa ise bir mektup iliştirilmiştir. Mektupta yazanlar şöyledir:

 

Pers İmparatoruna:

“Evet! Kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyor, kim daha çok ileriyi görüyor ise o kazanır. Fakat şansı asla unutmamak gerekir. İşte hayat budur…”

 

Hediyeyi çok beğenen Pers İmparatoru baş veziri olan Buzur Mehir’e bu mesajı göstererek ondan Satranç oyununu incelemesini ister ve Buzur Mehir’den önce oyunu çözmesini ve sonrasında almış olduğu Satranç oyunu hediyesine karşılık olarak Hint İmparatoruna hediye edilmesi amacıyla farklı bir oyun icat etmesini istemiş. Sonrasında bu oyun baş vezir Buzur Mehir tarafından günümüzden yaklaşık 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu; dünyanın en popüler oyunlarından biri olmuştur. Türklerin tavla oyunu ile tanışması 1400 yıllarında medyana gelmiştir. Tavla oyununun önemi Osmanlı İmparatorluğunun yükselme döneminde oldukça artmıştır.

 

Tavlada temsi etmesi istenmiş birtakım unsurlar olmuştur. Tavlanın dört köşesi dört mevsimi, içindeki karşılıklı altışar hane on iki ayı, pulların toplamına bakıldığında ise bunlar da ayın otuz gününü göstermektedir. Ayrıca siyah ve beyaz renkli pullar gece ve gündüz vakitlerini, karşılıklı on iki adet olan hane ise günün yirmi dört saatini sembolize etmektedir.

 

Tavla oyununu sık sık oynamayı tercih eden ve bu konuda ustalaşmış tavla oyuncuları oyun esnasında pek çok Farsça terim kullanmaktadırlar. Bu Farsça terimler aşağıda belirtildiği gibidir.

 

Sayılar: 1 – yek / 2 – dü / 3 – se / 4 – caar / 5 – penc / 6 – şeş

 

1 – 1 : Hep Yek

 

2 – 1 : Dü Yek

2 – 2 : Dü Bara

 

3 – 1 : Se Yek

3 – 2 : Sebai Dü

3 – 3 : Dü Se

 

4 – 1 : Carü Yek

4 – 2 : Carü Dü

4 – 3 : Carü Se

4 – 4 : Dört Car

 

5 – 1 : Pencü Yek

5 – 2 : Pencü Dü

5 – 3 : Pencü Se

5 – 4 : Pencü Car

5 – 5 : Dü Beş

 

6 – 1 : Şeşi Yek

6 – 2 : Şeşi Dü

6 – 3 : Şeş Se

6 – 4 : Şeş Car

6 – 5 : Şeş Beş

6 – 6 : Dü Şeş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz