Süründüren Bağımlılık: Selfie

0
72
Görüntüleme

Günümüzde; 18-24 yaş aralığında çekilen bütün resimlerin %30‘unu selfie’ler oluşturuyor. Snapchat’te paylaşılan resimlerin %74‘ü yalnızca selfie . 2015 senesinde selfie çekerken ölenlerin sayısı ise, köpek balıkları tarafından öldürülen bireylerin sayısından daha fazla [2014’te 15, 2015’te 39 ve 2016-2017’de 200’ün üzerinde].

Amerikan Psikiyatri Birliği [APA]; hayatımızın gerçeği hâline gelen durumu analiz edip; neticesinde da üç seviyeli bir ‘Selfitis’ bozukluğu olduğunu bir süre önce duyurdu:

Borderline: Günde en az üç defa kişinin kendi resmini çekmesi ancak paylaşmaması.
Acute: Kişinin kendi resmini günde en az üç kez çekmesi ve her birini paylaşması.
Chronic: Sürekli olarak, kişinin günde altıdan fazla kendi resmini çekerek bunların tamamını hesaplarında paylaşması.
Henüz kesin bir çözüm görülmese de, bilişsel davranışçı terapi ile geçici tedavi sağlanabileceği belirtiliyor.
Yemek, alışveriş, mekan, moda..Vb. Konseptlerle kendi resminizin devamlı [yukarıda belirtilen veya daha yoğun sıklıkla] paylaşımı da; beğenilme ihtiyacı, ilgi bağımlılığı, üstünlük isteği, empati yoksunluğu, hayranlık beklentisi gibi temellerle ilişkilendirilerek, rahatsızlıklar arasında sıralanıyor.

Şimdi ‘ne var ki bunda, ben zarar görmüyorum’ diyebilirsiniz.

Örnekler tanıdık geliyor mu:

Şöyle de çekelim [aynısından 20 tane daha çekti].
Bunu hikayeye koyalım diğerlerini yükleme için farklı düzenlerim.
Yukarıdan çekeyim burnum düzgün çıksın.
Hangisi çok daha iyi ya seçemedim…
Yok olmadı kafam kocaman çıktı.
Bir dakika ‘edit’lemem lazım [27 dakika sürdü].
[Ördek dudağı]
[Yüzü çıkmayan fotoğraf]
[Tuvalette ayna selfie]
[Hakkında bilgi sâhibi olunmayan konuya duyarlı görünme çabası]
[Araç kullanıp şarkı söylerken]
[Hastayım ölüyorum]
[Böyle uyandım]
Bak burnum olmamış şu açıdan çek.
Bir tane daha çeksene, son.
Olmamış ama bak şöyle…
Işık tam şöyle vursun, arkaplan da çıksın.
Doğal gibi olsun
Whatsapp grubuna, kızlara sormam lazım hangisi iyi diye…
Aşağıdan al boyum uzun çıksın.

Fotoğraf çekilme ve sonrasında alınan beğenilerin bir endişe seviyesi yarattığını anlamak için muhakkak teşhislere, psikiyatristlere ihtiyaç yok.

‘An’ı kalıcılaştırma / hatıra amaçlı çekimler ne kadar normalse, ‘Takipçilerim merak eder, devamlı yayınlamam lazım’ gibi kullanımlar ruh sağlığınıza ve düzeninize bir hayli zarar veren öğeler olarak karşımıza çıkıyor.

Dış referanslı, kabul görme endişesi tavan yapmış bireylere dönüşüyoruz. Beğenilerin bizi tanımlamasına, toplumsal konumuzunu anlatmasına izin veriyoruz.

Selfie’nin, story [hikâye] ve diğer paylaşımların, temel ilişki kurma yöntemi haline geldiği , en temel ilgi alanı haline geldiği, her davranışı kayıt altına alma ihtiyacı, direk olarak ilgi arzusuna işaret ediyor.

Artan bağımlılığın; beden algı bozukluğu, kendisini nesneleştirme, depresyon, özgüven eksikliği, insan ilişkilerin zarar görmesi gibi narsisistik kişilik bozukluğu neticelerini doğurabildiği biliniyor.

Kültürel geziler, sanat fuarları sırasında sıklıkla görülür, eser / mekanın tarihi özelliği yokmuş gibi, önünde fotoğraf çektirenlerin yukarda örneklediğimiz can çekişmeleri vardır. Beraber gezdiği bireyleri fotoğraf amaçlı cebinde taşıyanlardan böylece nefret edersiniz.

Ayrıca imajınızın hayalinizde yarattığınız versiyonu; makyaj, fotoğraf gibi alanlarda sizi zorlamaya devam ediyorsa, beden algı bozukluğu ve özgüven sorunlarınızın temelini elinizle attığınızı fark etmeniz gerekli olan yerdesiniz demek.

Yeni ve ideal versiyonlarınızı yaratırken, hayalinizdeki ‘siz’e yaklaştığınızı düşünseniz de, esasında uzaklaşıyorsunuz.

İlgi Bağımlılığı Temelinde : Fikrî donanımınızı zayıflatır, maksimum yetenek ve donanımınız vücut / yüz güzelliğiymiş gibi bir algı oluşturursanız, hem zamana yenilmiş, hem size yaklaşan insanların yüzeysel amaçlarla yaklaşmasına davetiye çıkarmış oluyorsunuz.

Sosyal medya [SM] araçları, içerik ve yöntem itibariyle, bireyleri ‘meta’laştırmaya fazla müsait. MTV kültürü, müziğin önüne görselliği nasıl ister / istemez yerleştirmişse; SM da kullanım alanı olarak içerik / hayat tarzından çok bireylerin birbirini çekici bulma yöntemlerinin dijitalleşmesine doğru hızla evriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz