Süper-Dünya Keşfi!

0
278
Görüntüleme

Gökbilimciler, Yakın Bir Yıldızın Yörüngesinde Süper-Dünya Keşfetti!

Radyal hız (RV) tekniğini kullanan gökbilimciler, HADES ve CARMENES programları dahilinde yeni bir süper-Dünya keşfettiler. GJ 740 b olarak isimlendirilen yeni gezegen, yaklaşık 36 ışık yılı uzaklıkta parlak bir yıldızın yörüngesinde dönüyor. Ve Dünya’dan en az üç kat daha büyük.

Radyal hız (RV) tekniği sayesinde şimdiye kadar 600’ün üstünde dış gezegen tespit edildi
Ve bunlardan 116 tanesi ‘M’ cücelerinin etrafında bulundu. CARMENES*, dış-dünya M cüceleri için HADES* ve Calar Alto yüksek çözünürlüklü arama; galaksimizdeki bu yaygın yıldızların yörüngesinde dönen yeni dış-dünyaların keşfinde, çok önemli oldular.

İspanya La Laguna Üniversitesi’nden Borja Toledo-Padrón liderliğindeki bir gökbilimci ekibi, GJ 740 olarak bilinen, yakındaki bir M cücesi etrafında diğer bir dış dünyanın tespit edildiğini bildirdi. HADES RV programı, kurulu HARPS-N spektrografı kullanarak İspanya, Roque de los Muchachos Gözlemevi’ndeki Telescopio Nazionale Galileo’da, GJ 740’ı takip etti. Dahası, bu M cücesinin spektrumları, HARPS-N gözlemlerinin gerçekleştirildiği dönemle örtüşen Calar Alto Gözlemevinde CARMENES spektrografı ile elde edildi.

Araştırmacılar bulgularını, “GJ 740’ın 129 HARPS-N, 57 HARPS ve 32 CARMENES spektrumları üstünde yapmış olduğumuz analizi; yıldızın etrafında dönen bir süper Dünya’nın varlığını gösteriyor.” diye yazdı. Yapılan gözlemler sayesinde, en az 2.96 Dünya kütleli bir kütleye sahip. Her 2.377 günde bir ev sahibinin yörüngesinde; ondan yaklaşık 0.029 AU uzaklıkta, dolayısı ile sistemin dışında bir gezegen buldular. GJ 740 b’nin denge sıcaklığı ise yaklaşık 829 bindir.

Bu gezegenin bileşimi henüz belirlenememiştir
“GJ 740 b’nin yarıçapının bilinmediği dikkate alındığında, bu gezegenin bileşimi henüz belirlenememiştir. Ancak, kütlesi ve kısa yörünge süresi onun kayalık bir nesne olduğunu düşündürmektedir.”. Ev sahibi yıldız GJ 740, spektral tip bir M1V; parlak, yüksek düzgün hareket eden bir yıldızıdır. Yaklaşık 0,56 güneş yarıçapında bir yarıçapa ve yaklaşık 0,58 güneş kütlesine sahip bir kütleye sahiptir. Yıldızın dönme süresinin yaklaşık 35,56 gün olduğu tahmin edilirken, etkin sıcaklığı 3,913 düzeyindedir.

Veriler, sistemin; GJ 740 b’den daha büyük ve ana yıldızdan daha uzak bir mesafede diğer bir gezegeni barındırabileceğini, gösteriyor. Gökbilimciler, bu potansiyel dış-dünyanın Dünya’dan yaklaşık 100 kat daha büyük olduğunu; her 9.3 senede bir ana yıldızın yörüngesinde döndüğünü, varsayıyorlar. Makale, “RV zaman serileri, yaklaşık 100 Dünya kütleli Satürn kütleli bir gezegenle ilgili olacak, muhtemelen periyodik uzun süreli bir sinyal sergiler.” diye bitti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz