Su Tüketmek İçin 7 Önemli Neden

0
45
Görüntüleme

İnsan yaşamının merkezinde su bulunmaktadır. Susuz ömrün olmadığını biliyoruz. İnsan sağlığı için su, her şey demek.
Aç kalmaya çok uzun süre dayanabilirken, susuz en fazlaca birkaç gün yaşayabiliriz.

Erişkin bir insanın vücut ağırlığının yüzde 55 – 75’i sudan doğar. Vücut ağırlığının yüzde 1’i oranında su kaybıyla halsizlik, baş ağrısı gibi yan etkisinde bırakır görülürken, bu oran yüzde 20’ye eriştiğinde hayati vehamet baş gösterir.
Su içenler kendisini daha zinde hissediyor.
Uzmanlar, günlük su tüketiminin kişinin ağırlığının yüzde 3’ü ila 5’i içinde olması icap ettiğini söylüyor. Ancak birçok insan, yeterli su tüketmiyor günlük hayatında. Su tüketmek için sekiz hayati neden şöyle sıralanıyor:

Su iç tembellikten kurtul

Kaslarımızın yaklaşık yüzde 75’i, kemiklerimizin yüzde 22’si ve kanımızın ise yüzde 83’ü sudan oluşuyor. Bir halde yeterli oranda su içmeyip, susuz kalmış olduğumuzda beynimizin ve vücudumuzun çalışması yavaşlıyor. Vücudumuzun bölümleri olması icap ettiği şeklinde çalışamıyor, enerjimiz düşüyor ve yorgun-tembel hissetmemize sebep oluyor. Hiç düşündünüz mü, belki de kronik halsizliğiniz sebebi yetersiz su içtiğiniz içindir.

Kabızlığa karşı su

Kabızlık problemi yaşayan bireyler, lifli besin tüketmelerine rağmen problemininin önüne geçemiyor. Bu durumda su tüketiminin gözden geçirilmesi lazım. çünkü lifler, bağırsaklarda çalışabilmek için bolca oranda suya ihtiyaç duyuyor. Şayet ehil miktarda su tüketimi eğer olmazsa, tam tersi bir etkiye sebep olup, kabızlık probleminizi daha da vahim bir hale getirebiliyor.

Toksin ve enfeksiyonlar karşı su

Su içmek, vücudumuzda toksinlerle atmak ve onları atmak için de önemli. Özellikle de üriner sistem enfeksiyonları ve böbrek taşlarının önlenmesinde ve tedavisinde suyun tesiri çok büyük. Günde iki litre idrar üretmeyi sağlayacak kadar su içmek, böbrek taşına yol açabilecek maddelerden arınmayı sağlıyor. Ayrıca, solunum yollarımızı temizlediği için, alerji ve soğuk algınlıkları için de son derece etken olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Su içende kalp krizi riski azalıyor

Eğer vücutta ehil su yoksa kan yoğunluğu artar ve kalp bu kalınlaşmış kanın vücutta dolaşımını sağlarken gereğinden fazla efor sarf ederek aşırı yorulur. Eğer kalbiniz yeteri kadar güçlü değilse, bu durum ileride ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Meydana getirilen bir inceleme sonucunda, günde beş bardaktan fazla su içen insanoğlunun kalp krizi riskinin, günde iki bardak içenlere nazaran yüzde 41 nispetinde daha düşük olduğu bulunmuş oldu.

Beynimizin yüzde 85’i sudan oluşuyor ve bu oranı koruması gerekiyor. Bu nedenle, susuz kalmış olduğumuz zamanlarda, konsantrasyonumuz ve kısa süreli hafızamız da olumsuz etkileniyor. Şu demek oluyor ki çok yorulduğunda ‘beynimiz sulanmıyor’, aksine ‘beynimiz kuruyor.

Su içenin cildi güzelleşiyor

Birçoğumuzun da bildiği şeklinde bol miktarda su içmek, cildimiz için de faydalı. Cildin nem dengesinin sağlanmasına ve sivilceye neden olan toksin ve bakterilerin uzaklaştırılmasına da yardımcı oluyor. Daha parlak ve daha sağlıklı bir cilt için ilk adım, yeterli su içmektir.

Başınız ağrıdığında su için

Başınız ağrımaya başladığında, ağrı kesici içmek yerine öncelikle bir-iki bardak su için. Belki de ağrınızın tek nedeni susuz kalmış olmaktır. Günde en az bir litre su içen migren hastalarının, iki haftalık vakitte diğer hastalara nazaran 21 saat daha az ağrı yaşıyor.

Su içenler daha rahat kg veriyor

Direkt olarak böyle bir şeyden bahsedemeyiz fakat su, zayıflamaya destek sunar diyebiliriz. İncelemelerin ortaya koyduğu bir vaziyet var. Pek çok şahıs, çoğu zaman susuzlukla açlığı karıştırıyor, yani vücudun su isteğini, yeme isteği olarak algılıyor, bu da extra kalori alımına sebep oluyor.

Ek olarak suyun iştahı baskılayıcı etkisi de var. Yemekten önce yarım litre su içen kişilerin, normalde aldığından yüzde 13 daha az kalori aldığı ortaya çıkmış. Bu tarz şeylerin yanı sıra vücut susuz kalmış olduğunda, yağ hücrelerinin parçalanması da zorlaşıyor. Yani kilo vermek için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, yeterli miktarda su içmiyorsanız işiniz daha zor olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz