Sosyal Mesafeli Yaz Tatilinde Yapılabilecek Aktiviteler

0
298
Görüntüleme

Uzmanlar bu yaz yapabileceğimiz aktiviteleri risklerine göre ayırdı. Ne olursa olsun, daima dış mekanda olmayı iç mekanda olmaya, maske takmayı takmamaya ve az kişi ile bir araya gelmeyi kalabalıklara tercih edin. Yaşınızı ve genel sağlık durumunuzu göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Havuzda ya da Sahilde Gün Geçirmek – DÜŞÜK RİSK

Sosyal mesafenizi korumuş olduğunuz sürece uzmanlar bu faaliyetin güvenli olduğunu söylüyor. Suyun kendisinde risk yok, çünkü çok büyük hacimdeki su virüsü bir hayli seyreltecektir; bu da suyun enfeksiyon kaynağı olma ihtimalini düşürüyor. Anahtar, sizin suda veya karada insanlardan 1,5 metreden fazla mesafede olmanız. Kalabalıktan daima kaçının. Bu arkadaş canlısı çocuklar için çok zor olacaktır. İki gün sonra dedesini görmeye gidecek bir çocuğun plajda tanımadığı insanlarla vakit geçirmesini istemezsiniz. Mesafe bakımından deniz tabi ki havuzdan daha güvenilir.

Otelde Kalmak – DÜŞÜK-ORTA RİSK

Sizin için temizlenip hazırlanmış otel odasında kalmanın riski düşük. Lobi, spor salonu, restoran ve asansör gibi alanlarda mümkün olduğunca az zaman geçirin. Odadaki uzaktan kumanda ve ortak kullanımlı eşyaları ıslak mendille dezenfekte edebilirsiniz. Her misafirden sonra yıkanıp yıkanmadığı belli olmayan yatak örtüsünü hemen kaldırın. Otellerin COVID-19 protokollerine uyup uymadığından emin olun. Asansörlerde düğmelere yüzük veya serçe parmakla basmanız uygun olur. Restoranda yemektense oda servisini çağırmak bir seçenek. Ortak alanlarda maske takın. Otelde kalmak yerine tanıdığınız insanlarla izole bir biçimde kamp yapmak bu yazın en az riskli aktivitesi olabilir.

Dışarıda Spor Yapmak – DÜŞÜK RİSK

Grup sporu olmadıkça, sosyal mesafeyi koruyarak dışarıda egzersiz yapmak rahatlamak için muhteşem bir yol. Basketbol ve futbol gibi temas gerektiren sporları sadece bildiğiniz insanlarla ve maske takarak oynayabilirsiniz ancak bunu gerçekleştiremiyorsanız bu sporlardan uzak durmak daha güvenilir olacaktır. Çok fazla insanın arasında karışmadan yürümek ve koşmak ideal bir spor. Birkaç kişi bir araya gelerek spor yapmak istiyorsanız maske takabilirsiniz. Tenis oynamak sosyal mesafe açısından salgın sırasında ideal spor olarak görülüyor.

Bahçelerde Toplanmak – DÜŞÜK-ORTA RİSK

Açık ve geniş alanlarda küçük bir grupla bir araya gelmek pek riskli değil. Bu noktada kimi çağırdığınız ve onların sosyal mesafe kurallarına ne kadar uymuş olduğu çok önem kazanıyor. Riski daha da azaltmak istiyorsanız yiyecek, içecek ve mutfak takımlarını kullanmaktan kaçının. ‘Her şeyini kendin getir’ partisi yapabilirsiniz. Yiyeceklerden olmasa da çatal, bıçak ya da tabaktan virüsün bulaşma riski var. Alkollü içkilerin tüketilmesi insanların sosyal mesafe kuralları konusunda dikkatlerini kaybetmelerine yol açabilir. Aynı zamanda çok içecek tüketmek demek bolca tuvalet ziyareti demektir; her ne kadar misafirlerinize evinizdeki tuvaleti kullandırmak düşük risk taşımaktaysa da. Tuvaletlerin havalandırma sistemi içerideki havanın temizlenmesine olanak tanır ayrıca tuvaletteki sert yüzeyler, lavabo, tuvalet ve kapı kolları kolayca temizlenebilir. Ellerinizi muhakkak yıkadığınız sürece sorun olmaz.

10 Kişiden Fazla Açık Hava Kutlamaları – ORTA-YÜKSEK RİSK

Düğünlerin, mezuniyetlerin ertelendikleri bir dönemdeyiz. Bu tarz etkinliklerde her ne kadar açık havada olsa bile insanlar sosyal mesafeye dikkat edemez hale gelebilir, özellikle yüz yüze sohbetler çoğalacaktır. Misafirlerin sayısı arttıkça aralarından birinin virüsü taşıma olasılığı da artacaktır. Misafirlerin uzak şehirlerden ya da ülkelerden gelmemesine dikkat edilmeli. Yaşlı aile kişileri davete icap etmemenin ayıp olacağını düşünebilir, bu nedenle en baştan davet edilmemeliler.

Restoranda Yemek – ORTA-YÜKSEK RİSK

Restoranlarda dış mekanda oturmayı tercih edin. İç mekanda masalar aralıklı yerleştirilmiş olsalar bile, insanlar orada uzun vadeli oturduğu için eğer var ise virüse maruz kalma sürenizi uzatmış olursunuz. Virüsün konuşma esnasında daha rahat yayıldığı ve klimaların zerrelerin taşınma mesafesini arttırdığı biliniyor.

Salgın önlemleri çerçevesinde iyi hazırlanmış bir restoran, masalarını mesafeli konumlandırmış olmalı, garsonlar maske takıyor olmalı ve pek çok el yıkama istasyonu bulunmalı. Tuzluk gibi ortak kullanımlık eşyalar yerine tek kullanımlık olanlar tercih edilmeli.

Tuvalet kullanımına gelince riski düşük-orta risk olarak değerlendiriliyor. Normalde kişilerin dışkılarından her çeşit hastalık kapılabilir, fakat tuvaletler zaten bunun önüne geçebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Sert yüzeylerden oluşan tuvaletler kolayca temizlenir. Sifon çekildiğinde virüsün havada tutunabilecek hale geldiğine dair elimizde yeterli veri yok. Noro virüsün sifonun etkisiyle aerosolleştiğini ancak devamlı temizlikle bunun önüne geçildiğini biliyoruz. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi dışkılarda bulunan virüsün insanlarda COVID-19’a sebep olup olmayacağı hakkında yeterli veriye sahip olmadığımızı söylüyor. Asıl sorun umumi tuvaletlerin, zayıf havalandırma sistemine sahip olması ve önlerinde sıra oluşması. İçlerinde yeteri kadar sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu olmayan tuvaletlere girmeyin. Ellerinizi yıkadıktan sonra çıkarken kapıyı tutacağınız için el antiseptiği kullanın.

AVM’ye Gitmek – DEĞİŞKEN RİSK

Gidilecek AVM’nin ne kadar kalabalık olduğu ve sizin orada ne kadar vakit geçireceğiniz riski değiştiriyor. Virüsün etkisini azaltan en önemli unsur virüse ne kadar süreyle maruz kaldığınız. AVM’ye boş zamanınızı geçirmek için değil amaca yönelik gidin. Denemek isteyeceğiniz ürünleri önceden web sitelerinden seçebilirsiniz. İşinizi bitirip hemen oradan çıkın. Maske takmayı ihmal etmeyin. Açık hava ve fazla kalabalık olmayan AVM’leri tercih edin. Yemek katına çıkmayın. Kimseyle yakın temasa gelmemeye dikkat edin. Yanınızda götüreceğiniz el antiseptiğini, özellikle merdiven tırabzanları gibi ortak kullanımlı alanlara değdikten sonra sık sık kullanın. Alabileceğiniz ürünleri İnternet alışverişi ile yapamayacağınızdan emin olun.

Gece Kulübüne Gitmek – YÜKSEK RİSK

Uzmanların anlaştığı bir konu var ise o da gece kulüplerine gitmenin en yüksek riski taşıdığı. Kalabalıklar, aşırı yakın temas, şarkı söylemek, terlemek ve önlemlerin gevşemesine sebep olacak alkol tüketimi birleşince kuvvetli bir risk kokteyli oluşturuyor. Dans ettikçe solunumun da hızlandığını unutmamak lazım. Ayrıca yüksek sesli müzikte karşımızdakine sesimizi duyurmak için bağırmak mecburiyetinde kalacağız. İşte böyle bir ortamda eğer virüs var ise rahatlıkla bulaşacaktır. İlla dans etmek istiyorsanız evde en yakından tanıdığınız insanlarla yıldızlarına altında mesafenizi koruyarak dans edin.

Uçağa Binmek – HESAPLANMASI ZOR RİSK

Bir uçağa bindiğinizde hava limanında ve uçuş sırasında dünyanın dört bir tarafından insanlarla olacaksınız. Riskin ne kadar yüksek olduğunu hesaplamak bir hayli zor. Risk, virüs yayan bir kişinin bulunduğu uçakta ne kadar süreyle kaldığınız, o kişiye ne kadar yakın olduğunuz ve o kişinin ne kadar bulaşıcılığı olduğuna bağlı. Kendi sağlık durumunuzu değerlendirdikten sonra acil olmadıkça uçağa binmekten kaçınılmalı. Maske takmanın, elinizi yüzünüze kesinlikle götürmemenizin ve devamlı ellerinizi antiseptikle temizlemenin önemi ortada. Mümkünse pencere kenarını tercih edin; koridorda oturursanız dolaşan insanlara daha çok maruz kalırsınız. İyi haber uçakların havalandırma sisteminin çok iyi olması. Uçaktaki hava devamlı dolaşımda ve filtre ediliyor. Tabi yanınızda birinin hapşırmasını ve zerreciklerin üzerinize konmasını filtreler önleyemez. Bu durumda hemen üzerinizdeki size özel havalandırmayı çalıştırarak çevrenizde ilave hava türbülansı oluşturabilir, bu şekilde virüsün üzerinize düşme olasılığını azaltabilirsiniz. Yanınızda öksüren bir kişinin sizde yaratacağı endişe ve strese karşı psikolojik olarak hazır olmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz