Son zamanların trendi: Amigurumi

0
200
Görüntüleme

Contents

Amigurumi Yapımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amigurumi denildiğinde çoğumuzun kafasında çok bir şey belirmiyor olabilir. Aslında amigurumi hepimizin yakından tanıdığı, örgü tığ ve sık iğne yöntemleri kullanılarak çeşitli bez bebek ve hayvan figürlerinin örüldüğü bir Japon sanatıdır. Amigurumi, içi doldurularak örülmüş manasına gelmektedir. Ami (örülmüş) ve nuigirimi (içi doldurulmuş oyuncak) kelimelerinin birleşiminden meydana gelir. Bu oyuncaklar genelde bebekler ve bebek odaları dekorasyonlarında kullanılmak üzere tercih edilmektedir ve herhangi bir işlenmiş madde içermeyerek yumuşak ve el yapımı oldukları için de küçük yaşta çocuklar ve bebekler için bir hayli uygundur.

Amigurumi İçin Gerekli Malzemeler

Amigurumi yapabilmek için ihtiyacınız olacak temel malzemeler örgü ve ip olarak sıralanabilir. Burada ip tercihiniz çok ince olmamalı ve hemde kolay kolay tüylenmeyen ip cinsinden olursa oyuncağınızın ömrü de daha uzun olacaktır. Amigurumi için yaygın olarak kullanılacak olan ucu çok ince olmayan tığ, oyuncağın içini doldurmak için elyaf, çeşitli ayrıntılar için ise ince ip ve iğne işinizi görecektir.

Amigurumi Nasıl yapılır?

Amigurumi biraz da olsa örgü bilgisi gerektiren bir uğraş olduğu için örgü konusunda bilgi sahibi iseniz işiniz daha da kolay olacaktır. Ama siz sakın meraklanmayın, birazdan anlatacağımız yapım aşamaları sayesinde sizler de bir hayli rahat bir biçimde bu sevimli oyuncaklardan örebileceksiniz! İlk olarak bilmeniz gerekli olan birkaç adım bulunur. Bunlar; sihirli halka, sık iğne, ilmek kaydırma ve zincir yapma olarak sıralanabilir. Sihirli halka, kullanılacak olan en yaygın ve en pratik başlangıçlardan birisidir. Sihirli halka denmesindeki asıl amaç ördüğünüz halkayı arzu ettiğiniz kadar azaltıp, arttırabilmenizdir.

Sihirli Halka ve Sık İğne

Öncelikle işaret ve orta parmağınızın üzerine ip dolayarak başlamalısınız ve bunun için de paralel iki adet ipiniz olmalı. Ardından dikkatli bir biçimde ipliklerin kesiştiği yerlerden tutarak ipi parmaklarınızdan çıkartın. Bu sırada ortaya bir halka çıkmış olacak. Bu halkanın içinden tığı geçirip ipten ilmek almaya başlayın. Ancak ilk ilmek sayılmayacak bu nedenle bir ilmik daha alın. Şimdi tığı tekrardan halkanın içinden geçirin ve tığa ilmek alın, aldığınız ilmeği halkanın içinden geçirin ve son olarak tığa tekrar ilmek alın ve önceki gibi iki ilmeğin içinden geçirin. İlk sık iğneniz tamam! Şimdi ördüğünüz bu sık iğnenin yanına 11 tane daha aynı şekilde sık iğne yapmanız gerekmektedir. En başta parmağınıza doladığınız halkanın ucundaki ipi, orta kısmı kapamak için çekin. Bu sırada ortadaki aralık kapanmış olmalıdır. Son olarak ise içerisine ilmek kaydırma yaparak ilk sık iğnenizi halka olarak kapatın. İlmek kaydırma yapabilmek için ise ilmeğin içerisine batıp ilmek çıkartın ve direk şekilde geçin.

Zincir Yapma

İplikten küçük bir halka yapın ve tığ ile içinden geçip ilmek alın. Ardından tekrar ilmek alıp, yaptığınız ilk ilmeğin içinden geçin ve bu biçimde örmeye devam edin.

Amigurumi Arttırma ve Azaltma

Sık iğne yapmayı öğrendikten sonra arttırma ve azaltma size daha da kolay gelecektir. Arttırma için aynı yere iki sık iğne yapmanız gerekir. Yani daha açıklayıcı bir biçimde aynı ilmek içerisine iki kere sık iğne yapmalısınız. Azaltma için ise yan yana iki tane ilmeğe batıp ikisinin de ilmeklerini beraber örmeniz gerekiyor.

Sizlerle amigurumi için gereken temek örgütekniklerinin hepsini paylaştık. Paylaştığımız bu açıklamalarla beraber yapım aşamalarını gösteren çeşitli içerikler izleyerek siz de sevdikleriniz için bu sevimli oyuncaklardan kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz