Sivilcelerden Kurtulmanın 6 Doğal Yolu

0
44
Görüntüleme

Birçok insanı hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkileyen sivilceler, sebase bezlerin (yağ bezleri) bakteri ile iltihap hale geldiği, şiştiği ve sızladığı, cildin görünüşünü etkilediği bir sorun olarak da tanımlanabilir. Sivilceler genelde yüz, boyun, sırt ve omuzlarda ortaya çıkar. Sivilceleri tedavi etmek için çok fazla losyon ve ilaç alternatifleri mevcut, ancak iyileşme süreci zaman alabilir. Sivilcelerden kurtulmanın en doğal 6 yolunu sizler için listeledik:

• Buz

Buz, kızarıklık, şişme ve sivilcelerin iltihaplanmasını hızla azaltmak için kullanılabilir. Etkilenen bölgedeki kan dolaşımının iyileştirmede, cilt gözeneklerinin sıkılaşmasında ve deride biriken kir ve yağın giderilmesinde yardımcı olur. Buz küplerini ya da ezilmiş buz kullanabilirsiniz. Buzu bir parça beze sarın ve sivilcenin olduğu bölge üstünde 10 saniye kadar tutun. Birkaç dakika bekleyin ve işlemi tekrarlayın.

• Limon

Sivilcelerden kurtulmanın bir diğer doğal yolu, C vitamini bakımından zengin olan limon suyunun kullanılmasıdır. Limon suyu, sivilcelerin daha çabuk kurumasına yardımcı olur. Koruyucuları olan şişelenmiş meyve suyu değil, taze limon suyu kullandığınızdan emin olun. Limon suyunu sivilce üzerine uygulamak için birkaç yol var: Kulak çubuğunu taze limon suyuna batırın ve yatmadan önce sivilceye uygulayın. Diğeri ise bir çorba kaşığı limon suyunu bir çay kaşığı tarçın tozu ile karıştırıp sivilcenin üzerine sürerek gece boyunca bekletebilirsiniz. Sabahları cildinizi ılık suyla yıkamayı unutmayın.

• Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı akne ve sivilceleri tedavi etmek için kusursuz bir doğal yöntemdir. Cilt problemlerine sebep olan mikroplarla savaşmaya yardımcı antibakteriyel fonksiyonları vardır. Ayrıca, yatıştırıcı fonksiyonları sivilcelerin kızarıklığını ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda siyah noktaları ve beyaz akneleri yok etmeye de yardımcı olur. Aktarlardan bulabileceğiniz çay ağacı yağına kulak çubuğunu daldırın, sivilce üzerine hafifçe sürün ve yüzünüzü 15-20 dakika sonra durulayın. Başka bir seçenek de 1 çorba kaşığı aloe vera jeli ile birkaç damla çay ağacı yağını karıştırdıktan sonra sivilce ve lekelere uygulayarak 20 dakika beklettikten sonra durulamak.

Not: Cildiniz aşırı hassas ise çay ağacı yağını kullanmamanızda fayda var.

• Diş macunu

Her gün belli aralıklarla kullandığımız diş macunu hemde sivilceleri hızla tedavi etmek için de kullanılabilir. Beyaz diş macunu kullanmanız gerekir; jel diş macunu kullanmaktan kaçının. Yatmadan önce sivilce üzerine beyaz diş macunu sürün. Sabahleyin yüzünüzü su ile yıkayın, sivilcenizin kuruduğunu göreceksiniz. İsterseniz işlemi gündüz de tekrarlayabilirsiniz. Diş macununun sivilce üstünde en az yarım saat kalması gerekmektedir.

• Buhar

Buhar gözeneklerinizi açacak ve cildinizin nefes almasını sağlayacaktır. Bu, enfeksiyona neden olabilecek yağlara, kir ve mikropların gözeneklerde sıkışmasına engel olur. Büyük bir kaba sıcak su doldurun ve buharın yüzünüzle birkaç dakika temas etmesini sağlayın. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve kuruttuktan sonra yağsız nemlendirici uygulayın.

• Sarımsak

Sarımsak, sivilcelerin hızlı tedavisinde yardımcı olan, antiviral, antifungal, antiseptik ve antioksidan bir üründür. Sarımsaktaki kükürt maddesi sivilcelerin hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Taze bir diş sarımsağı ikiye ayırın ve sivilcenize sürün. Ilık suyla cildi yıkamadan önce beş dakika bekletin. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz