SİMPSONLAR KEHANETLERİ

0
460
Görüntüleme

Hiç kuşkusuz ki bugüne dek Simpsonlar’ı duymayan yoktur. Hiç izlememiş biri dahi Simpsonlar kehanetlerinden en az birkaç tanesine denk gelmiştir. Tabi ki herkesin merak ettiği durum ise bu dizinin tüm bu olayları öncesinde nasıl bildiğidir. Yine de gerçekleşmiş olan Simpsonlar kehanetleri konusuna girmeden önce küçük bir bilgilendirme yapıp, diziyi tanımakta fayda var.

Simpsonlar Nedir?

Simpsonlar, bir diğer adı ile The Simpsons 1989 senesinde Matt Groening tarafından Amerika’de yayına başlayan bir animasyon durum komedisidir. Dizide; Bart, Homer, Lisa, Marge ve Maggie’den oluşan orta sınıf bir ABD ailesinin başına gelenler komik bir dille anlatılır. Dizi 32. Sezona kadar gelmiş olup yayın hayatına hala devam etmektedir. Peki, bu dizinin neden bu kadar ünlü olduğu kısmına gelirsek dizide seneler önce gösterilen, bahsedilen bazı başlıca önemli olayların zaman içinde gerçekleştiği görüldüğü için insanların bu dizi bunları nasıl biliyor korkusuna kapıldığı bir diziden bahsediyoruz.

Kısacası Simpsonlar kehanetleri olarak isimlendirilen bu kehanetlerden bazılarını sıralamak istersek;

Walt Disney’in 20th Century Fox’u satın alması,
Trump’ın başkan seçilmesi,
Dokunmatik telefonlar,
İkiz kulelere saldırı,
Akıllı saatler,
Koronavirüsü,
Star Wars’un yeni bölümlerinin çekileceği biçiminde maddelemek mümkündür. Bu liste tabii bu kadarla sınırlı değil ama herkesin şaşkınlık içinde kaldığı bazı başlıca olaylar bu listede yer alanlar demek hiç yanlış olmaz.

Walt Disney’in 20th Century Fox’u Satın Alması

Dizide gerçekleşen kehanetlerden biri Walt Disney’in 20th Century Fox’u satın alması olarak görülüyor. Dizinin 20 Kasım 1998’de yayımlanan bir bölümünde bir tabela yayınlanıyor ve bu tabelanın 20th Century Fox tabelası olduğu görülüyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor, ancak bu tabelanın devamında Walt Disney’in adının yazdığı da görülüyor. O vakitler böyle bir olay ortada yokken, gündemde dahi değilken böyle bir göndermenin olması herkese enteresan geldi. Bir diğer enteresan olay ise Walt Disney geride bıraktığımız yıl uzun bir süreç sonunda 20th Century Fox’u 71 milyar dolar karşılığında satın aldı. Bu kehanet bu şekilde Simpsonlar’ın bildiği kehanetler arasında yerini almış oldu.

Trump’ın Başkan Seçilmesi

Dizinin 2000 senesindeki Bart to Future bölümünde Lisa, ABD Birleşik Devletleri Başkanı olarak görülüyor. Odasında yapmış olduğu bir konuşmada eski başkan Trump’dan bir enkaz devraldıklarından, yüklü bir bütçe açığı olduğundan bahsediyor. Gerçek hayatta ise Trump’ın 16 yıl sonrasında başkan olduğuna şahit oluyoruz. Bunun bir tesadüf mü yoksa altında diğer bir durumun mu yattığı konusu izleyiciler arasında merak uyandırmaktadır.

Dokunmatik Telefonlar

Akıllı telefonların icat edilmesinden seneler önce Simpsonlar’ın 1994 senesinde yayımlanan Lisa on Ice bölümünde ellerinde bir akıllı telefona şahit oluyoruz. Akıllı telefonların ilk çıkışından bahsetmek istersek, 1993 senesinde Amerikalı bir firma olan IBM tarafından üretildi. Kehanetten önceden üretim gerçekleştirilmiş diyebilirsiniz fakat işin garip olan kısmı ise dizide yayımlanan bölümde gösterilen telefona ait logo kaynaklıdır. Telefonda bütün bir elma içerisinden çıkan bir kurt sembolü yer almaktadır. Size de tanıdık gelmedi mi? İPhone tarihine baktığımızda ise ilk İPhone’un bile 2007 senesinde üretildiğini söylememiz yeterli olacaktır.

İkiz Kulelere Saldırı

Dizinin 9. Sezon 1. Bölümünde yani 1997’de Simpsons ailesinin Manhattan’a gittiği görülüyor. Bu bölümde Lisa’nın Bart’a gösterdiği bir dergi kapağında 9$ yazdığı ve arkasında da 11 sayısı gibi duran ve aynı ikiz kuleler gibi gözüken bir yapıya rastlıyoruz. Bu bölümden tam 4 yıl sonra 11 Eylül 2001 senesinde ise ikiz kulelere bu saldırının gerçekleştirildiğini görüyoruz. Ayrıca dizinin 1993 senesinde yayımlanan bir başka bölümünde ise dans eden bir çiftin arkasında bulunan tabloda ikiz kulelere benzer bir yapının duman altında olduğu da görülmüştür.

Akıllı Saatler

Dizinin 1995 senesinde yayımlanan diğer bir bölümünde ise Lisa Simpson’ın bir falcıdan hayatıyla ilgili birtakım bilgiler aldığı görülüyor. Bu falcı Lisa’nın 2010 senesinde nişanlısı olacak bir adama işaret ediyor. Tabii buraya kadar her şey normal ilerlerken adamın kolundaki akıllı saat dikkatleri çekiyor. Bunun içinde belki normal, tahmin edilebilir demek muhtemel olsa da ilk çıkarılan akıllı saatin 2010 senesinde olması ise kafalarda soru işareti bırakıyor.

Koronavirüsü (COVID-19)

Dizinin 1993 senesinde yayımlanan bir bölümünde ise Japonya’da ortaya çıkan Osaka Flu adında bir virüsten bahsediliyor. Ülkede bulunan bir fabrikada çalışan işçinin açık olan kutulardan birine öksürdüğü ve bunun neticesinde çalışma arkadaşına ‘Lütfen grip olduğumu patrona söyleme’ dediğine şahit oluyoruz.

Japonya’daki bu fabrikadan ABD Birleşik Devletleri’ne gönderilen bu fabrikanın ürünleri neticesinde da pek çok insanın bu virüse yakalandığı görülüyor. Günümüze bakacak olursak yaklaşık bir yıl önce Çin’in Wuhan kentinden tüm ülkelere yayılan ve milyonlarca insanı hasta edip, onların ölümüne neden olan benzer bir virüsün ortasında olduğumuzu da söylemek yanlış olmaz.

Star Wars’un Yeni Bölümleri

Star Wars pek çok insanın iyi bildiği ve çok geniş bir kitle tarafından sevilen bir film serisidir. Seri ilk filmini 20th Century Fox tarafından 1977 senesinde çıkarmış ve çok büyük bir heyecan uyandırmıştır. 2005 senesine kadar düzenli şekilde diğer bir filmi yayımlanan serinin 2005 senesinden sonra seriyi yayınlamadığı görülüyor.

Simpsonlar’da ise bir bölümünde bir kapının girişinde farklı filmlerin afişleri olduğu görülüyor. Dizide bu bilgi 2009 Eylül’de gösterilirken, Star Wars’la ilgili bu bilginin üzerinden geçen 6 yıl sonra 2015 Aralık’ta yeni filminin uzun seneler sonra gösterime çıktığını görüyoruz. Hayranları için uzun seneler sonra böyle bir olayın olması coşkuyla karşılanıyorken Simpsonlar’da bunun nasıl bilindiği her zamanki gibi merak ediliyor.