SANAL FLÖRTÜN ACI GERÇEKLERİ

0
463
Görüntüleme

Günümüz dünyasının en popüler flörtleri; sanal flörtler. En hızlı flörtleşme şeklidir. Her an hızlı bir biçimde flörte başlamak ve hız kesmeden flörtü bitirmek mümkün. Hemen herkesin yaşadığı sanal flörtler bazen hoş gelse de görmezden gelinen gerçekler var. Öncelikle sanal flörtlerle ilgili gerçekler görülmelidir. Duygusal boşluklar, yalnızlık hissi, önceden yaşanmış ilişkilerden kaynaklı travmalar insanları sanala daha fazla iter.

Ancak; sanal flörtler bir kurtarıcı olarak görülmemelidir. Sanal flörtler gerçek sevgiye dönüşebilir mi? Sorusuna evet denilebilir. Bunun örnekleri de mevcut. Ancak; genel olarak gelip geçici olabiliyorlar. Bu sebeple; sanal flörtlerde gerçekleri görerek adımları bunlara göre ayarlamak çok daha yerinde olacaktır. Hayal kırıklıkları yaşamamak adına bunlara dikkat edilmeli.

Olduğundan Farklı Görünmek

En acı gerçeklerden bir tanesi budur. Sanal ortamda çok az kişi olduğu gibi görülebilir. Geriye kalanlarsa ne yazık ki olduğundan farklı görünürler. İşte bu noktada; yanılmalar ve hayal kırıklıkları başlar. Sanal ortam insanlara özgürlük tanır. Klavyenin başına geçildiğinde istenen her şey yazılabilir. İnsanlar klavye başında kendilerini karşı tarafa anlatırken çoğunlukla dürüst olamıyorlar.

Karşı tarafın duymak istediği şeyleri söylemek veya olmadığı halde öyleymiş gibi görünmek sanal ortamın vazgeçilmezlerinden. Kamera ile görüşmelerde de durum böyle. Sanal bir ortam içinde insanlar kendilerini nasıl yansıtmak istiyorlarsa o şekilde yansıtabiliyorlar. Bu da zaman içerisinde bir çok sorunu yanı sıra getiriyor. Zira kişi kendisini nasıl ifade ediyor ve tanıtıyorsa karşı taraf onu manası ile tanıyor. Sanal flört gerçek flörte dönüştüğünde acı gerçeklerle yüz yüze geliniyor.

Sanal Kıskançlıklar

Sanal flörtlerin acı yanları denilince sanal kıskançlıklar da unutulmamalıdır. Sanal yani gerçek olmayan bir ilişki de karşı taraf kıskançlıklar yapmaya başlar. Sosyal medyada fotoğrafını kim beğendi? Yorum yazan kişi ile aranızda ne var? Gibi sorular. Bunlara açıklamada bulunan taraf bu kıskançlıklardan bir çok sonuca varabilir. Ben temel değer veriyor, ilgi gösteriyor veya beni seviyor. Bu sanal kıskançlıklar çoğunlukla gerçek duyguları yansıtmaz.

O en temele dair hislerdir. Birlikte sohbet edilen sözüm ona adı konulan sanal flörtün vermiş olduğu geçici hislerle verilen tepkilerdir. Bunun beraberinde; neredeydin ve nereye gittin gibi klasik kıskançlık soruları da soruluyor. Ancak; çoğu kişi bu kıskançlıkları yanlış yorumluyor. Bu yorumlamalar da kişinin kendisini sanal flörte daha çok adapte etmesine ve daha fazla beklentiye girmesine neden olur. Sanal flörtler de bu tür kıskançlıkların gerçek olma ihtimali oldukça düşük.

Kurtarıcı Emojiler

Sanal flörtlerde emojiler önemli bir konuma sahip. Sohbetin içinde çoğu cevap emojilerle verilmekte. Söylenecek söz bulunamadığında bir gülüş, bir üzgün ifade gönderiliyor. Karşı taraf bu emojileri ciddiye alarak karşısındakinin ruh hali hakkında fikir yürütüyor. Emojiler pek çok insan için kurtarır. Cevaplanamayacak sorularda, inandırılmak istenilen meselelerde bir iki emoji faydalı oluyor. Bunun bütünüyle sanal ifadeler olduğu unutulmamalıdır. Üzgün emoji gönderen bir şahıs o an gerçekten üzülmüş müdür?. Tüm bunlar bir hayli yanıltıcı. Kalpli emojiler aşkın simgesi gibi görülüyor. Bunlar yollandığında çoğu insan karşı tarafın aşkla dolu olduğu hissine kapılıyor, Emojiler yerine net ifadeler kullanıldığında daha realist iletişim kurulmuş olur.

Yanlış Anlaşılmalar

Sanal flörtlerde en fazla yaşanan durumlardan birisidir. Sanal ortamlar yanlış anlaşılmaların sıklıkla yaşandığı ortamlardır. Söylenmek istenilenle anlatılan birbirinden oldukça farklı olabilir. Yüz yüzeyken bir durumu ifade etmek daha kolaydır. Yüz mimikleri ve vücut diliyle desteklenen bir konuşma istenen mesajı verebilir. Ancak sanal ortamda bu mümkün olmadığı için bir çok yanlış anlaşılmaları yanı sıra getirtir. Bu yanlış anlaşılmalar da kalp kırıklıklarına neden olabilir.

Farklı Beklentiler

Herkesin flörtlerden beklentileri ve flörtlere bakış açısı farklıdır. Bazı insanlar sanal flörtlerin yalnızca sanal da kalmasını isterler. Bazılarıysa bir an evvel gerçekte buluşup flörte devam etmenin hayalini kurarlar. Tam da burada anlaşmazlıklar başlar. Biri buluşmaktan kaçarken diğeri buluşmak için ısrarcıdır. Genelde buluşmaktan kaçan taraf galip gelir. Buluşmak isteyen tarafsa boş beklentiler içerisine girer ve hayalini kurmuş olduğu flörtü yaşayamaz. Sanal flörtlerde çok fazla beklentiye girilmemesi önerilir.

Bekletilmek

Sanal flörtler de geçerek flörtler gibi alışkanlık yapar. Önceden sanal buluşma saatleri planlanır. Ancak; çoğunlukla bu planlara uyulmaz. İki taraftan biri bekleyen taraf olur. Bir an önce interneti açmasını, ekran karşısına gelmesini bekler. Bu bekleyiş olumlu sonuçlanabilir. Ancak; bu bekleyişin hiç karşılığı da olmayabilir. Yani beklenen kişiyi bir daha hiç görmeme ihtimali de var. Karşı taraf sanal flörtü ciddiye almayabilir. Bu da flörtü fazla ciddiye alan taraf için sinir bozucu bir bekleyişten diğer bir şey olmaz. Elbette özellikle duygusal yapıdaki insanlar için bu bekleyişler daha can sıkıcı bir hal alabilir.

Gerçeklerle Yüzleşmek

Sanal flörtün son aşaması; gerçeklerle yüzleşmektir. Sanal flört bir süre devam ettikten sonra taraflar buluşma kararı alırlar. Elbette iki tarafında beklentileri çok yüksektir. Çünkü sanal flört boyunca öyle şeyler anlatılmış ve öyle güzel vaatlerde bulunulmuştur ki beklentiler yükselir. Yüz yüze gelindiğinde her şey değişir. İlk olarak fiziksel özellikler incelenir. Kişinin gerçek görüntüsü ile önce görülmüş olan fotoğrafları ve görüntüleri karşılaştırılır.

Kişi beğenilir veya beğenilmeyebilir. Beğenilmeme durumunda bir kaçış planı gerekebilir. Fiziksel anlamında iki tarafta birbirini beğenebilir. Ancak; sorun beğenmek ve beğenilmekle bitmiyor. Gerçek sohbet başladığında kişinin konuşması, mimikleri ve vücut dili gerçekleri gösterecektir. Aslında bu bir risktir. Yüz yüze buluşma olumlu sonuç verebileceği gibi olumsuz sonuçlarda verebilir. Kişilerin her duruma hazırlıklı olmaları gerekir.