Salgında Uygulanan Ceza İtirazında Para Geri Alınabilir mi?

0
249
Görüntüleme

Salgında uygulanmakta olan ceza itirazında para geri alınabilir mi? Mahkemeden örnek karar

Ankara’da polis memurunun bir vatandaşa sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesi ile kestiği 3150 liralık kısıtlama cezasını itiraz sonrasında mahkeme iptal etti. Kararda cezanın uygulayıcılarının Hıfzıssıhha Kurulu değil Kaymakamlık ve Valilikler olduğu belirtildi. Peki idari para cezasına nereden itiraz edilir?

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği sokağa çıkma kısıtlaması kararını ihlal eden vatandaşa polis tarafından kesilen para cezasına yurttaşın itirazı üzerine iptaline karar verdi.

NTV’nin yapmış olduğu habere göre, Ankara ilinde bir vatandaşa polis tarafından sokak kısıtlaması kararını ihlal ettiği gerekçesi ile 3 150 lira para cezası kesildi. Bunun üzerine vatandaş ise bu cezaya mahkemeye başvurarak itiraz etti.

Vatandaşın itirazını değerlendiren mahkeme, Hıfzısıhha Kanunu’nda sokağa çıkma yasağı ve maske takma zorunluluğuna dair hiçbir bir madde olmadığı gerekçesi ile cezanın iptaline hükmetti.

Mahkeme, söz konusu sokağa çıkma kısıtlaması gibi önlemlerin il Umumi Hıfzıssıhha meclisleri tarafından alınabileceğini ancak bu alınan kararları ihmal edenlere ancak kabahatler kanunundan işlem yapılabileceğini ve cezanın uygulayıcılarının Hıfzıssıhha değil, Kaymakamlık ve Valilikler olduğunun altını çizdi.

İDARİ PARA CEZASI İTİRAZI NEREYE YAPILIR?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanmakta olan yasakları ihmal eden kişiler, kendilerine kesilen idari para cezalarına karşı 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 27. Maddesine göre Sulh Ceza Hakimliği‘ne dilediğince itiraz edilebilir.

İdari para cezasının beraberinde ayrıca bir yaptırım kararı da verilmişse, örneğin para cezası ile beraber ayrıyeten işyerini kapatma cezası da verilmişse, itiraz edilen merci; görevli mahkeme İdare Mahkemesi olmaktadır. Bu durumda İdare Mahkemesi’ne ceza ve yaptırım işleminin iptali için dava açılması gerekir. İdari para cezası haricinde tek başına olarak uygulanmakta olan diğer idari yaptırım kararlarına karşı da İdare Mahkemesi’ne itiraz edilebilir.

Bazı idari kurumların kestiği cezalara karşı özel kanunlarındaki hükümler gereği İdare Mahkemesi’ne iptal davası açmak gerekir. Örneğin, SGK’nın vermiş olduğu idari para cezalarına itirazımız varsa İdare Mahkemesi’ne başvurmak gerekmektedir.

İdari para cezasına itiraz konusunda bazı hususlarda ciddi yanlışlıklar yapmamak için bir avukata danışmak ve avukat rehberliğinde itiraz etmek daha yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz