Salatalığın Cilde Faydaları

0
575
Görüntüleme

Kozmetik ürünlerin vazgeçilmez ham maddelerinden bir tanesi olan salatalık, hemde doğal cilt bakım metotları içerisinde de en çok tercih edilen ürünlerden birisidir. Su oranı bir hayli yüksek olduğu için özellikle cildi nemlendirmek için kullanılır. Nemlendirici özelliğinin beraberinde; kırışıklık, akne, cilt lekeleri gibi bir çok farklı cilt kusuruna da yararı olduğu bilinir. Üstelik bir ürün olarak hem ulaşmanın rahat olduğu hem de maddi anlamda uygun bir alımının olması da salatalığı cilt bakım rutinlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline getirmiştir. Salatalığın cilt bakımındaki etkisine geçmeden önce içeriği ile alakalı bilgi sahibi olmak daha yararlı olacaktır.

Salatalığın İçeriği

Kabakgiller familyasından gelen bir ürün olan salatalığın tarımı bir hayli eski zamanlara dayanmaktadır. Protein ve karbonhidrat içeren salatalığın kolesterol değeri 0’dır. Bu sayede daha sağlıklı beslenme programlarında da sıklıkla önerilir. Aynı zamanda zengin bir mineral içeriğine sahiptir. Fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, magnezyum gibi sağlık için bir hayli yararlı ve gereken minerallerin beraberinde A ve C vitaminlerinin beraberinde B vitamini türevlerini de (B1, B2, B3, B6) içerir. Aynı zamanda içeriğindeki folik asit sayesinde özellikle hamilelik sürecinde tüketilmesi öneri edilir.

İçeriğindeki su miktarı bir hayli fazla olduğu için (yaklaşık olarak %95), cilt bakımında nemlendirilmesinden faydalanırken; hemde beslenme programlarına dahil edilerek vücuttan ödem atılmasını kolaylaştırır.

Cilt Bakımında Salatalığın Faydaları Nelerdir?

  • Gözeneklerin Daralmasını Sağlar

Cilt sağlığı noktasında en rahatsızlık verici olduğu kusurlardan biri gözeneklerdir. Estetik olarak yarattığı kötü görünümün beraberinde, geniş gözenekler akne, siyah nokta ve komedon gibi cilt kusurlarına da davetiye çıkartır. Özellikle de doğru bir bakım ve temizlik yapılmadığında bu gözeneklerin içi dolar ve bahsettiğimiz kötü görüntülere sebebiyet verir. Bu noktada salatalık, büzücü etkisi sayesinde gözenek tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Cildi beslerken hemde gözeneklerin daralmasına yardımcı olur.

  • Cildi Nemlendirir 

Salatalığın %95’i sudan oluşur. Bu oran besin maddeleri için bir hayli yüksek bir su kapasitesi oranıdır. Cilt tipiniz her ne olursa olsun, cildin nem dengesini sağlamak bir hayli önemlidir. Bu noktada salatalık, içeriğindeki vitamin ve mineral zenginliğinin beraberinde yüksek su oranı ile de cilde doğal yoldan bir nemlenme imkanı sağlar. Özellikle ciltte oluşan pullu görüntü, hassasiyet sonucu oluşan kaşıntı vb. Durumlarda bir hayli etkili olduğu bilinmektedir.

  • Ciltteki Ödemi Azaltır

Özellikle göz kapağı ve göz altı çevrelerinde tercih edilen salatalık hem tüketildiğinde hem de deri üzerine uygulandığında ödemin uzaklaştırılmasını sağlar. Askorbik asit ve kafeik asit içeriğinden dolayı özellikle de düzenli uygulandığında şişliği gözle görülür şekilde azaltır. Özellikle de soğuk bir alanda bekletildikten sonra uygulanmakta olan salatalık, ödemi ciddi oranda azaltır.

  • Cilt Lekelerinde Etkilidir

Cilt lekeleri, tedavisi bir hayli zor olan cilt kusurlarından birisidir. Pek oldukça farklı durumdan kaynaklanabilen cilt lekeleri, tedavi süreci bir hayli uzun olan kusurlardan birisidir. Salatalık, doğal olarak kullanıldığında da cilt lekelerini ağartıcı etkisine sahip olduğundan; bir çok farklı kozmetik ürünün içeriğinde de kullanılır. Akne sonrası kalan izler veya güneşe maruz kalınması sonucu oluşan cilt lekeleri salatalığın ağartıcı etkisi ile gözle görünür şekilde azalmaktadır. Ancak elbette birkaç kullanımda cilt lekelerinden kurtulmak çok realist olmamaktadır. Bu noktada salatalık düzenli şekilde kullanılmalı ve cildi desteklemesi sağlanmalıdır.

  • Cilt Hastalıklarını Yatıştırır

Cilt yenilenmesinin sağlanması için bir hayli büyük etkenlerden biri A vitaminidir. Çünkü cildin yenilenmesini desteklerken hücre bölünmesini uyarır ve böylece cilt onarımı sağlanır. Salatalık da içeriğindeki A vitamini ile hücre bölünmesini destekleyip hızlandırır. Bu sayede de egzama, mantar gibi cilt rahatsızlıklarında da bu hücre bölünmesini desteklediğinden hastalık yatıştırıcı ve belli oranda tedavi edicidir. Hastalıkların tedavisine destek olmasının beraberinde, bu hastalıkların sebep olduğu deri tahribatı, kaşıntı gibi yan etkilerini de ciddi şekilde yatıştırır.

  • Yaşlanmayı Geciktirir

Salatalık, sahibi olduğu anti-aging özelliğiyle yaşlanma karşıtı bir etki gösterir. İçerdiği A ve E vitaminleri ile var olan kırışıklıkların azaltılması için etkili olurken; meydana gelebilecek yeni kırışıklıkları da önler. Üstelik bu süreç içerisinde cildi nemlendirip beslediği için, cildin daha sağlıklı bir biçimde yenilenmesini de sağlar.

Zengin vitamin ve mineral içeriği, yüksek su oranı ve cilde olan bir çok yararı dikkate alındığında; cilt bakımını doğal yollardan sağlamak isteyen kişiler için en iyi alternatiflerden biri salatalık denilebilmektedir. Farklı maddeler ile birleştirilerek her cilt tipine uygun maske ve krem de uygulamak mümkündür.