Sağlıklı Saçlar İçin Tüyolar

0
535
Görüntüleme

Saçlardaki yıpranmayı en aza düşürmek ve sağlık ile parlayan ışıl ışıl saçları geri kazanmak için neler yapmalıyız veya neler yapmamalıyız? Yanlış yapmış olduğumuz veya yaparken farkında olmadığımız alışkanlıklardan vazgeçmenin şimdi tam zamanı. Cilt bakımınız kadar saç bakımınıza da önem veriyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Duş alırken suyun sıcaklığına dikkat edin!
Kendimizi rahatlatmak ve gevşemek için arttırdığımız su sıcaklığı esasında saç derimiz ve saç köklerimiz için bir hayli zararlıdır. Duş alırken daima ılık su kullanıp, saç derinize masaj yaparsanız saçlarınızın daha az koparak döküldüğünü göreceksiniz.

Saç derinize masaj yapın!

Belki de çoğumuzun kuaförleri sevmemizin en büyük sebebi, yıkama esnasında yapılan o masajdır. Kan akışı hızlandığı için sinirlerimiz yatışır ve kendimizi çok daha iyi hissetmemize neden olur. Kan akışı hızlandığından dolayı saç kökleri de harekete geçer ve bu da saçlarımızın sağlıklı ve çabuk uzamasına etki eder. Saçlarınıza masaj yapabilmek için kuaföre gitmeyi beklemeyin ve bakım rutininizesaç masajını eklemeyi unutmayın. Düzenli yaptığınız zaman saçlarınızdaki değişimi siz de fark edeceksiniz.

Saçınızı nemsiz bırakmayın!

Kirli hava, büyükşehirlerde yaşamanın yarattığı trafik kirliliği, günlük hayatın zorluğu ve hava koşulları saçlarımızı da bir hayli etkiler. Bu da saçımızın neminin kaybetmesine ve cansızlaşmasına sebep oluyor. Bu cansızlaşmayı engellemek için saçlarımıza ihtiyacına göre nem takviyesi yapmalıyız. Haftada bir düzenli şekilde uygulayacağınız Hindistan cevizi yağı saçınızı neme doyuracak ve daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Saçlarınızı hergün yıkamayın!

Saçlarımızın daha steril ve parlak görünmesi için hergün yıkıyoruz fakat esasında bilmeden saçlarımıza çok büyük bir zarar veriyoruz. Saçın beslenebilmesi için kendi yağına ihtiyacı var, siz saçınızı yıkadığınız zaman yağı kafanızdan atarak beslenmesine engel oluyorsunuz. Bu da saçın zamanla kurumasına ve cansızlaşmasına sebep oluyor. Saçınızı hergün yıkamak yerine iki günde bir yıkayıp, aralarda da kuru şampuan kullanarak saçınızın beslenmesine izin verebilirsiniz.

Doğru saç bakım ürünleri seçin!

Saçlarınız için doğru saç bakım ürünlerini tercih edin. Kuru bir saç yapınız var ise daha nemlendirici etkili şampuan ve bakım ürünlerini tercih edin. Yağlanma probleminiz varsa yoğun bakım içeren ürünlerden uzak durun, saçınızı olduğundan fazla yağlandıracaktır.

Saçlarınızı ısıya karşı koruyun!

Yüksek ısı saçınıza tahmininizden çok zarar verir. Her banyoda sonra saçlarınıza uyguladığınız düzleştirici, maşa ve fön saçınızın kopmasına ve kırılmasına sebebiyet verir. Bu durumu aza indirmek için fön ya da diğer işlemlerden önce saçınıza uygulayacağınız bir ısı koruyucu saçınızın bu aletlerden alacağı zararın biraz azalmasına fayda sağlayacaktır.

Havlu kullanımı!

Duştan sonra kalın havlularla çekiştirip sararak kurumaya bırakırız, ancak bu saçlarımız için bir hayli zararlıdır. Islak saçlar, kuru saçlardan daha hassastır ve böyle yapmış olduğumuz zaman saçlarımız kırılır ve koparak dökülmeye başlar. Bu durumu engellemek için saçlarınızı geriye atmak yerine ince ve pamuklu bir saç havlusuyla masaj yaparak saçınızdan ıslaklığı alabilirsiniz.

Şampuan kullanımı!

Şampuansaç bakımında en çok önem vermiş olduğumuz ürün fakat çoğunlukla saçımızı daha çok temizlemesi için avuç dolusu şampuan kullanıyoruz. Bu da saçımıza bilinçsizce yapmış olduğumuz bir faydadan çok zarar. Genellikle şampuanlar konsantre yapıda oldukları için az miktar ürün kullanmanız saç sağlığınız için yeterlidir.

Sağlıklı beslenin!

Doğru saç bakım ürünleriyle düzenli bakım yapmak saçınızı yalnızca dışardan besler. Oysa ki saçın içerden de beslenmeye ihtiyacı vardır. Bunun da en güzel yolu daha sağlıklı beslenmekten geçer. Bol bol sebze ve meyve tüketmenin beraberinde omega 3 içeren gıdalar tüketmek saçınızı daha parlak ve canlı olarak uzamasına neden olacaktır. Protein yönünden zengin gıdalar tüketirseniz, saçınızın güçlenmesine sebep olursunuz.

Sirkeli suyla durulama!

Saç derisini sirkeli suyla durulamak, saç derisinin hava almasını ve temizlenmesini sağlar. Kepek vs sorunlarınız varsa, onlardan hemen kurtulmanızı sağlıyor. Haftada bir düzenli şekilde uygulamak saçınızın daha canlı ve parlak gözükmesine yardım edecektir. Tercihiniz elma sirkesinden yana olsun.