Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler

1
180
Görüntüleme

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler
Sağlıklı kilogram vermek kulaktan dolma bilgilerle gerçekleştirebileceğiniz bir eylem değildir. Her şeyden önce mutlaka doktorunuzla görüşmeli uyguladığınız beslenme programları hakkında onu bilgilendirmelisiniz. Hayatı kolaylaştırmak için bulduğumuz onca teknoloji bu gün bir bakıma sağlığımızı tehdit ediyor.

Sağlıklı ve Hızlı Zayıflamak
Kilo vermek için ne yapabilirim sorusu her 4 kişiden birinin fazla kilogramlarla başının dertte olduğu ülkemizde bir hayli sık karşılaşılan bir soru. Öncelikle bol bol su içmeye ihtiyacımız var. Şu cümle “Sağlıklı yaşam için yediklerimize dikkat etmeli düzenli spor yapmalıyız.” ilk okul 3. Sınıftan beri durmadan tekrar ettiğimiz ama çok azımızın uygulayanların sayısı az gibi görünüyor. Fazla kilogramlardan kurtulmak için diyet sürcine girmeden önce mutlaka doktor kontrolünden geçmenizi öneririm. Her vücudun ihtiyaçları ve tepkileri aynı olmayabilir. Başarılı bir diyet hikayesi duyduğunuzda aynısını yaparsam ben de zayıflarım demeyin.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri
Zayıflamak için diyet haplarından tutun mide ameliyatına varana kadar pek çok yöntem denendi, halen deneniyor. İnsanımız her şeyin hızlı kolay ve pratik olanını talep ediyor. Diyet yapmadan zayıflamak mümkün mü? Evet mümkün fakat bu soruya hızlı kilogram vermek kelimelerini de eklerseniz aradığınız cevap bu makalede yok sayfayı kapatabilirsiniz. Spor yapmadan hızlı kilogram vermek derdinde olanlara sesleniyorum vücudun yedek parçası yok arkadaşlar hor davranmayın. Odaklanmanız gereken şey hız değil sağlıktır. “Mucize zayıflama hapı” çok aşina olduğumuz bir slogan değil mi? Çevremizde o kadar çok mucize var ki ümitlerimizle beslenen… Ben size burda bu tarz bir mucizeden bahsedemeyeceğim. Doğal zayıflama yöntemlerine odaklanın kestirmeden gitmek bu konu için işe yaramaz. İnanmadığım bir konuyu size doğruymuş gibi anlatmam mantıklı değil zaten. Ayrıca hızlı verilen kilogramlar hız kesmeden geri gelecektir, vücudunuzda meydana gelen yıkımı anlatabilecek tıbbi bilgim zaten yok ama tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Hedef sağlıklı bir hayat olmalı diyet yapma hedefi, sıfır beden algısının kurbanı olmayın.

Spor Yapmadan Zayıflayabilir Miyim?
Hızlı yaşamak ve zamanı verimli kullanmak kavramlarının önemini giderek arttırdığı bir çağda yaşıyoruz. Zamanı verimli kullanmak başlı başına bir makale konusu şimdi oraya girmeyelim. Biz Türkler her şey için zaman bulabiliriz fakat kitap okumaya spor yapmaya ve benzeri fayda getirisi yüksek etkinlilere maalesef zaman bulamayız. Vücudumuzda biriken 1000gr yağı eritmek için 7000 ila 7250 kalori harcamamız gerekmektedir. Matematiksel olarak haftada 500gr vermek için harcamanız gereken kalori miktarı fazladan 3500 kalori olarak karşımıza çıkıyor. Bir hafta boyunca 0,5 kg verebilmek için günlük 500 kalori fazladan harcamanız gerekmektedir. -250 kalori ekmeği hayatınızdan çıkararak kolaylıkla elde edebileceğiniz bir değer. Geriye merdiveneri yürüyerek çıkmak gibi alışkanlıklar kazanmak kalıyor. Bayan ya da erkek fark etmez evde egzersiz amacıyla ip atlayabilirsiniz, fitness ya da plates yapabilirsiniz. Kısaca 3 kuruşa beş köfte yok arkadaşlar. Ayrıca o köfteler ekmeksiz yenecek!

Diyet Sürecine Hazır mısınız?
Hayatta başarılı olmak için vır vır vır… tamam tamam o konuya girmiyorum 🙂 Psikoloji başarıya giden yolda en iyi arkadaş yada tam tersi düşman olabilir. Her şeyden önce hedefinize odaklanın, kilogramlarımla mutluyum diyorsanız bunu aynada gözlerinizin içerisine bakarak söylemeyi deneyin. Gerçekten mutlu olduğunuzu düşünüyorsanız da sizi mutsuz edecek bir serüvene girmeyin. Diyet yapayım derken kilogram almanız içten bile değil. Çok kuvvetli bir motivasyon kaynağına ihtiyacınız var, bu kaynak her ne ise onu hergün görebileceğiniz bir yere not alın.

Zayıflamak yada Fit Olmak
Fazla kilogramlardan kurtulmak, fit bir vücuda sahip olmak ve şişmanlıktan doğacak kalp rahatsızlığı, diyabet, karaciğerde yağlanma ve daha ismini sayamadığım onlarca hastalığın muhatabı olmamak. İşte bunlar kendinize koyabileceğiniz makul hedefler. Sakın kimin neye göre belirlemiş olduğu bile belli olmayan sıfır beden takıntısına kapılmayın. Unutmayın ki bir defa yaşıyoruz, ailemiz sevdiklerimiz ve sevenlerimiz ile bu hayatı yaşamak en güzel yöntem. Sağlık her şeydir, imaj kime göre neye göre?.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler
Su için, su metabolizmanızı rahatlatır, vücudu zararlı toksinlerden arındırır.
Sabah kahvaltılarını atlamayın, günün en önemli öğünü kahvaltıdır.
Yasaklar koymayın, çoğunlukla yasaklanan şeyi daha da cazip kılmaktan başka işe yaramaz. Canınız istiyorsa az yiyin.
Ödülleriniz olsun.
Bol bol su için.
Ekmeği hayatınızdan çıkarın.
Tuz tüketiminizi kontrol altına alın, yemeklere sonradan tuz ilave etmeyin. Bir süze sonra böyle bir ihtiyacınızın kalmadığınız fark edeceksiniz.
Sebze ağırlıklı beslenin.
Yağ yakıyorum diye yağlardan mahrum kalmayın. Zeytin yağı tereyağı tüketin.
Şekerden uzak durun, şeker tüketimini kontrol altına almak için meyve yiyebilirsiniz.
Aç kalmayın kontrollü yiyin
Plan yapın ve planlarınıza sağdık kalın, böylelikle hayatınızı da düzene sokmuş olacaksınız.
Lütfen sıkça su için.
Yemekten 20 dakika önce bir bardak su için.

Kilo vermenin yararları
Kilolu olmanın getirdiği sağlık problemleri ile muhatap olmazsınız.
Daha estetik bir dış görünüme sahip olacaksınız.
Enerjiniz yüksek olacak, kendinizi hafif hissedeceksiniz. Gereksiz bir yükün taşıyıcısı olmayacaksınız.
Eskisi kadar kolay hastalanmayacaksınız ve iyileşme süreciniz aha kolay olacak.
Genç ve dinamik bir imaja sahip olacaksınız.
Tüm bu maddelerin sonucu olarak mutlu olacaksınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz