Roza (Gül Hastalığı)

0
1309
Görüntüleme

Deri soyulması normal bir durum. Fakat ardından bir kızarıklıkla karşılaşıyorsanız, gül hastalığı yaşıyor olabilirsiniz. Daha çok açık tenli kişilerin karşılaştığı bu hastalık genelde yüz bölgesinde olduğu için estetik kaygılardan dolayı rahatsızlık yaratabilir.

Gül Hastalığı Nedir?

Vücudunuzun farklı bölgelerinde görülebilen oval şekildeki kızarıklıklar, kronik iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır ve bu hastalık gül hastalığı olarak tanımlanabilir. Tıpta “Pityriasis Rosea” olarak isimlendirilen bu hastalık tedavi edilmediğinde kötüleşip, daha da büyük sonuçlar yaratabilir. Bu rahatsızlık çoğunlukla sivilce, egzama ve cilt alerjisiyle karıştırılabiliyor.

Özellikle yüzde oluşan gül hastalığı sırt, karın ve göğüste de görülebilir. Bu kırmızı oval cilt döküntüleri birkaç gün ya da hafta boyunca cildinizde kalabilir. Gül hastalığı ayak, avuç içi ve saç derisinde görülmez.

Döküntüler sırt bölgesinde, daha küçük kızarıklar oluşturabilir ve bu kızarıklıklar cilde yayılarak çam ağacına benzeyen bir desen oluşturabilir. Bu sebeple, bu hastalığa “çam ağacı döküntüsü” ismi de verilmekte. Bu kızarıklar hafif, orta ya da şiddetli kaşıntılara sebebiyet verebilir.

Gül Hastalığı Belirtileri

Her yaştan insanını etkileyen yaygın bir hastalık olan gül hastalığı, daha çok 10 ile 35 yaşları arasında görülür. Bu döküntüyü yaşamakta olan kişiler, ateş, boğaz ağrısı, yorgunluk ve baş ağrısıyla karşı karşıya kalabilir. Özellikle kızarıklıkların olduğu bölgeler çok kaşınabilir.

Gül Hastalığı Neden Olur?

Gül hastalığı döküntüsünün kesin sebebi bilinmiyor. Cilt alerjisi ve egzamaya benzese de bu hastalık alerji kaynaklı değil. Ayrıca mantar ve parazitler bu döküntüye sebep olmaz. Araştırmacılar bu hastalığın yaygın bir enfeksiyon olduğuna inanıyor. Bahar aylarında daha da yaygınlaşan bu hastalık bulaşıcı bir hastalık da değil.

Hastalığın Teşhisi

Derinizde alışılmadık bir döküntü yaşamaktaysanız, doktorunuza başvurun. Doktorunuz cildinizi muayene ettikten sonra döküntüleri teşhis edebilir ve gerekli alanlarda uzmanlara yönlendirebilir. Yaygın bir hastalık olmasına karşın gül hastalığı sorununu teşhis etmek kolay olmayabilir. Çünkü bu hastalık, egzama ve sedef hastalığı ile karıştırılabilir. Gül hastalığı tedavisi için doktorunuz cildinizi ve döküntü şekillerinizi inceler. Çam ağacı biçiminde ya da oval şekillerde döküntüler görse bile sizden kan örneği isteyebilir.

Hastalığın Tedavisi

Gül hastalığı probleminiz var ise tedaviye ihtiyacınız yoktur. Çoğu durumda kızarıklıklar bir-iki ay içerisinde kendi kendine iyileşir. Fakat bazı durumlarda üç aydan fazla da sürebilir. Kaşıntının ve kızarıklığı geçmesi için doktorunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz.