Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

0
455
Görüntüleme

İnsan vücudu oruç sürecinde, bir hayli uzun zaman dilimleri boyunca aç kalmaktadır. Her insan bünyesinin, açlığa dayanma toleransı birbirinden değişiklik göstermektedir. Açlığa toleransın az olması, ramazan döneminde kilogram miktarını etkileyen, belli başlı sebepler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Vücut açlığa uzun süre dayanamayınca, iftar olduğunda aşırı gıda tüketmektedir. Vücut, fazla tüketilen gıdaları, yeteri kadar sindirip kullanamayacağı için, bu fazla olan gıdalar direk şekilde kilogram halini almaktadır. Bu durumu önlemek için, özellikle sahur sürecinde daha uzun süre tok tutan gıdalar tüketilmelidir.

Yiyeceklerin tok tutması, midede kalma süreleriyle doğru orantılıdır. Bir yiyecek midede ne kadar uzun süre kalıyor ise, insan vücudunu da o kadar fazla süre de tok tutar. Başlıca ramazanda tok tutan yiyecek çeşitleri:

Yumurta: Örnek bir protein kaynağıdır. Zengin bir besin içeriğine sahiptir. Sahurda haşlanmış yumurta ya da az yağlı ve bol beyaz peynirli bir omlet, uzun süre tok kalınmasını sağlayacaktır.
Bezelye: Sahip olduğu besin içeriği sayesinde, midenin daha uzun süre aktivite göstermesini sağlar. Az yağlı bir bezelye yemeği, gün içinde tok kalmak için uygundur.
Kaşar Peyniri: Sahurda kahvaltı yapmak bir hayli daha sağlıklıdır. Kaşar peyniri bol tüketerek, uzun süre tok kalınması sağlanılır.
Yulaf Ezmesi: Ramazanda tok tutan yiyecek sıralamasında, en ilk sıralardadır. Tok tutmasının beraberinde bir hayli de sağlıklı bir besindir. Bağırsak hareketlerini arttırır. Üzerine eklenen çeşitli meyveler ile, besin değeri daha da yükseltilebilmektedir.
Elma: Doyurucu bir meyvedir. İftardan sonra, sahura yakın olan saatlerde ara öğün olarak tüketimi idealdir. Tok tutmasının beraberinde sindirimi de kolaylaştırır.
Brokoli: Oldukça sağlıklı ve hafif bir sebzedir. Çeşitli şekillerde tüketilebilir. Haşlanıp salata biçiminde tüketimi sahur için idealdir.
Karnıbahar: Hafif bir besindir. Sahurda rahatlıkla tüketilebilir.
Ananas: Uzun süre tok tutan meyveler arasındadır. Sahura kadar olan süreçte, ara öğün biçiminde düzenli şekilde tüketilebilir.
Erik: Ara öğünlerde bolca tüketilebilir.
Salata: Hem sindirimi kolaydır, hem de uzun süre tok tutar. Sahurlarda rahatlıkla bol bol tüketilebilir.
Süt: Kaliteli bir besin içeriğine sahiptir. Sahurda 1 bardak ılık süt tüketerek, uzun süre tokluk sağlanılabilir.
Badem & Ceviz: Lifli gıdalar oldukları için, midede uzun süre kalarak, tokluk hissinin oluşmasını sağlarlar.

Önceki İçerikRitüel Nedir ?
Sonraki İçerikClean Eating Nedir
Paylaş