Ramazan Ayı Önemi

0
344
Görüntüleme

Contents

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır?

İslam inancında önemli bir konuma sahip ramazan ayı, sosyal yaşantıyı düzenleyen soyut kuralları barındırmaktadır. Asırlardır devam etmekte olan bu soyut kurallar, bir çeşit davranış kurallarını oluşturur. Birlik ve beraberliğin temsili olan bu mübarek günlerde, ramazan ayı içerisinde dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır.

Şimdi dini kaynaklardan yararlanarak hazırlanan bu makalemizde, ramazan ayının önemine değinelim istiyoruz. Ramazan ayı 2021 senesinde kişilere neler kazandıracak, neleri hatırlatacak hepsini öğrenelim.

Ramazan Ayının Önemi ve Fazileti

12 ay içinde bir başka yaşen temeln ramazan, İslam inancı ile yaşamakta olan toplumlarda itinayla geçirilir. Bu ayın neden bu kadar değerli olduğu ise bir merak konusudur. Müslümanlar elbette bu meraklarını araştırarak, okuyarak giderirler. İbadetlerle ilgili en temel kaynak elbette Kuran-ı Kerim’dir. Ramazan ayının önemi ile alakalı ayetler ve Ramazan ayının önemi ile alakalı hadisler belli başlı kaynaklardır.

İslam alimlerinin sözleri de ramazan ayının önemi nedir sorusuna cevaben aydınlatıcı bilgiler içerir. Ramazan ayının önemi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da her yıl vurgulanmakta ve dini maneviyata ışık tutulmaktadır. Ramazan ayı 2021 senesinde ve diğer tüm senelerde İslam alemi için çok büyük bir fazilet taşır. Sabretmeyi, Allah’a koşulsuz şükür edebilmeyi, aç insanın, susuz insanın halinden anlamayı, nimeti paylaşmayı, azla yetinmeyi öğretir.

Bu yazıda sizler için ramazan ayının önemi maddeler şeklinde bir hayli açıklayıcı bir şekilde bir araya getirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen bilgilere göre; ramazan ayının önemi şu biçimde ifade edilebilir:

 • Duhân suresinde yer alan ifadelere göre Kur’an ramazan da indirilmeye başlanmıştır: “Hâ Mîm. Apaçık olan kitaba yemin ederim ki, Biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz Biz, insanları uyarıcıyız.” (Duhân, 1-3)
 • Ramazan, Allah’ın isimlerinden birisidir. Allah’ın rahmeti ve bereketi bu aya yansımıştır.
 • Ramazan kelimesi temizlenmek ve yanmak anlamlarını taşır. Oruç tutan kişi kötü düşüncelerden temizlenir, bedeni ve ruhu günahlardan arınır. İman aşkı ile yen temelr ve daha olgun duruma gelir.
 • Ramazan ayı, bağışlayıcı bir aydır. İslam dininin 5 temel esaslarından bir tanesi olan oruç tutmak bu ay içinde gerçekleşir. Oruç tutan kişi, Allah tarafından bağışlanır ve
 • günahlarından arınır.
 • Bu ayın önemlerinden birisi de birleştirici ve barıştırıcı olmasıdır. Ramazan ayında kimse birbirine dargın kalamaz. Kötü sözler insanlardan uzaklaşır, yemekler paylaşılır aynı sofrada buluşulur. Her insan aynı ekmeğin başında buluşur ve birlik duygusu pekiştirilir.
 • Her sene bir defa yaşen temeln ramazan ayı, gecesi ve gündüzü ile apayrı bir heyecen temel tanık olur. Ramazan gecelerinde camide toplen temeln cemaat, bu ayın önemini hep bir ağızdan dile getirir. Aynı dualarda buluşturan mübarek bir dönemdir ramazan.

Ramazan Ayında Nelerden Uzak Durmalı, Nelere Yönelmeli?

Ramazan ayı başlangıcı 13 Nisan 2021 olarak takvimlerde yerini alıyor. 13 Nisan 2021 tarihi itibariyle ramazan ayının önemi ve görevlerinin vermiş olduğu bir dini sorumluluk başlıyor. Peki bu süreçte nelere dikkat edilmeli? Birçok kişinin oruç tuttuğu bu dönemde özenilmesi gerekli olan davranışlar nelerdir?

Hepsine bir göz atalım ve bu ayın bize vermiş olduğu manevi görevleri yerine getirmek için dualarda buluşalım!

 • Oruç ayı olarak bilinen ramazan da oruç tutan kişilere karşı saygılı olmak, bu ayın en büyük görevlerinden birisidir. Çeşitli sebeplerden dolayı oruç tutamayan kişiler, oruç tutan kişilere karşı anlayışlı ve saygılı olmalıdır.
 • Tutulacak orucu ise en daha sağlıklı şekilde tutmak gereklidir. Vücuda zarar veren, kronik hastalığı olan kişilerin oruç tutma yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 • Bu ay içinde tıpkı diğer aylarda olduğu gibi yoksul kardeşleri doyurmak, gıda gibi önemli ihtiyaçlarını karşılamak büyük sevap kazandıracaktır.
 • Hz. Muhammed’in (S.A.V) sünnetlerinden bir tanesi olan teravih namazını ise kaçırmamak gereklidir. Ramazan ayının daha da bereketlenmesi için bu namazlar tıpkı oruç gibi önem arzeder.Umre’ye gitme olanağı olan kişilerin ramazan umresini yapması da bir çeşit görevlerden kabul edilmektedir.
 • Bu süre içinde uzak durmanız gerekli olan davranışlar ise evvela kalp kırmak, kötü söz söylemek ve sinirli olmaktır. Çünkü öfke ile başlayan her işin sonunda mutlaka kalp kırılır. Kalp kırmak ise orucun faziletini bozan soyut sebeplerdendir.
 • Ramazan ayı bolca dua ve iyi niyet ister. Bu ayda semaya açılan eller geri çevrilmez. Edilen dualar kabul edilir.
 • İsraf ve gösterişten uzak ramazan sofralarını en daha sağlıklı şekilde geçirmek, yine üzerinize düşen görevlerdendir.
 • Komşusu açken tok yatan bir nesil olmamak için israfa yer vermemeniz öneri edilir.
 • Kalabalık iftar sofralarında buluşmak ise birliği pekiştirmektedir. İmkan bir hayli iftar sofranıza misafir kabul ediniz. Aynı sofrada ve duada buluşmak bu ayın bereketini çoğaltacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz