Plastik Kullanımınızı Azaltmanız İçin 10 Öneri

0
72
Görüntüleme

Dünyada her 1 dakikada 1 000 000 plastik şişenin satın alındığını biliyor muydunuz? Peki, senede 500 milyar plastik poşet kullanıldığından haberiniz var mı? Okyanusları her sene 8 000 000 ton plastiğin kirlettiğini ve dakikada okyanuslara karışan atık plastik miktarının bir çöp kamyonu büyüklüğünde olduğunu duymuş muydunuz? Günlük yaşamda işimizi kolaylaştıran plastikler, geri dönüşüm döngüsüne girmediğinde çevre kirliliğine yol açıyor.
Plastikler çağımızda cep telefonundan uçağa, gözlükten ilaç kutusuna, diş fırçasından yapay kalp kapakçıklarına kadar hayatımızın her alanında vazgeçilmeyecek bir yere sahip. Hayatımıza konfor, kolaylık, hız ve kalite sağlamayı başaran plastikler, yanlış ve aşırı kullanım sebebiyle çevre kirliliği sorunlarına neden oluyor. Her birimiz kullandığımız ve attığımız plastikler ile ‘Plastik Ayak İzi’ne yol açıyoruz. Peki, plastik ayak izimizi azaltmak mümkün mü?

Yeniden kullanılabilir ürünler satın alın

Plastik pipet, bardak, çatal-bıçak ve poşet gibi gündelik ürünler dahil olmak üzere, plastik bazlı ürünlerin büyük çoğunluğu sadece bir defa kullanılır. Bu ürünler bir kez kullanılıp çöpe atıldığında da, çok büyük miktarda atık oluşturur. Neyse ki artık kanvas, metal ve bambu gibi çeşitli malzemelerden üretilen çok sayıda yeniden kullanılabilir ürün alternatifleri bulunur. Çevreyi muhafaza etmeye katkı sağlayacak ürünler satın alabilir ve uzun sürede kahve içerken tek seferlik bardaklar kullanmadığınız ve iş yerinde yemek ambalajlarını atmadığınız için para tasarrufu sağlayabilirsiniz! Farklı yiyecekler için bölümleri bulunan yenilikçi yemek kaplarına, şık metal su şişelerine, metal ya da silikon pipetlere ve izotermal bardaklara da göz gezdirmenizi öneri ederiz.

Ayrıca, yemek siparişi veriyorsanız, restoranın pakete plastik çatal-bıçak koymaması için not düşün ve kendi çatal-bıçağınızı kullanın. Bu, uzun sürede büyük fark yaratabilecek küçük ve basit bir adımdır.

Mümkünse yerel ürünler satın alın

Birçok süpermarket, et, meyve ve sebzeleri plastik ambalajlara koyar. Oysaki, bu ambalajların çoğu gereksizdir ve çöpe atılır. Ancak yerel marketlerden, fırınlardan ya da kasaplardan alışveriş yapma imkanınız var ise, yiyeceklerinizi kağıda sardırabilir ya da ambalajsız alabilirsiniz. Bu yöntemle, her sene büyük miktarda ekstra plastiğin kullanılmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca, yerel esnaftan alınan ürünler genelde daha nitelikli olur ve küçük işletmeleri desteklemiş olursunuz!

Süpermarketlerde topluca alışveriş yapmış olduğumuz için – ürünlerin birer birer konduğu ambalajların dışında – büyük poşetlere de ihtiyaç duyarız. Oysa ki, aldığınız ürünleri koymak için yanınızda file ya da bez torba götürseniz, belki de plastik kullanımının en yoğun olduğu alanlardan birisiyle ilgili önemli bir adım atmış olursunuz. Yeni kanuni düzenlemeyle beraber, süpermarketlerin, 2019 senesinin ilk gününden itibaren plastik poşetleri ücret karşılığında vermek mecburiyetinde olduğunu düşünürsek; bu önlemin, doğa kadar cebiniz için de avantajlı olacağını söyleyebiliriz.

Benzeri bir durum pazarlar için de geçerli: Çevrenizdeki pazar yerlerini öğrenin ve satıcıların vermiş olduğu ambalajların yerine kendi poşetlerinizi yanınızda götürün. Bazı yerlerde ambalaj kullanmazsanız indirim yapabilirler, bu nedenle önceden sormanız yararlı olacaktır. İster süpermarketten ister yerel dükkanlardan alışveriş yapıyor olun, dondurulmuş gıdalar yerine taze ürünler alın ve saklamanız gerekiyorsa eve döndüğünüzde bunları yeniden kullanılabilir ambalajlar ile dondurun. Bu, hem fazladan plastik atık çıkmasını önlemeye yardımcı olur, hem de porsiyon kontrolü yapmanızı sağlar. Plansız bir alışveriş yapma ihtimaline karşı yanınızda yedek bir bez ya da kanvas torba bulundurmayı unutmayın – bunları kolaylıkla katlayıp çantanızın cebinde taşıyabilirsiniz.

Küçük günlük püf noktaları

Bazı alışkanlıklar ve ipuçlarıyla, rutininizi değiştirmek mecburiyetinde kalmadan gündelik plastik kullanımınızı azaltabilirsiniz. Banyo malzemeleri alırken, sıvı sabun ve şampuan şişeleri yerine kalıp sabun almayı tercih edin. Her fiyat seviyesinde pek çok doğa dostu marka bulunur ve bunlar genelde standart boyda şişelerden daha uzun süre dayanır! Kullanmadığınızda kuru kalmaları ve seyahat sırasında ya da spor salonuna giderken kolayca taşıyabilmek için bunları küçük ve kapaklı metal kaplarda saklayın. Kullan-at tıraş bıçakları yerine jileti değiştirilebilen bir tıraş aleti satın alın. Bir kadınsanız, tekrar kullanılabilir adet kabı kullanmayı düşünebilirsiniz; bu, hem vücudunuz için daha sağlıklıdır hem de plastik kullanımını ve hijyenik ürünlerin aylık maliyetini azaltır.

Evinizde saklama kaplarından konserve kavanozlarına kadar pek çok plastik kap bulunması muhtemeldir; ancak yenisini satın alıyorsanız plastik yerine cam tercih edin. Hem cam kaplar yiyecekleri plastik kadar taze tutar, hem de elinizdeki kavanoz ya da şişeleri yıkayabilir ve tekrar kullanabilirsiniz.

Bir restorana gittiğinizde plastik yerine cam şişelerdeki içecekleri sipariş etmeye çalışın, bunların geri dönüşümü çok daha kolaydır. Plastik pipet kullanmamalarını rica edin veya pipet kullanmayı tercih ediyorsanız yemeğin sonunda yanınızda götürebileceğiniz kendi metal pipetinizi götürün. Dondurma alıyorsanız, plastik kullanımınızı sınırlamak için plastik kap yerine külah alın ve dondurmayı bitirdiğinizde ekstra ve lezzetli bir yiyeceğin tadını çıkarın! Son olarak, özellikle alışverişlerinizi kaydeden bir bankacılık uygulamanız var ise, ihtiyacınız olmayan fişleri marketlerin çıkışındaki geri dönüşüm kutularına atın. Kağıt genelde geri dönüşümü zorlaştıran plastik içerir ve evde atıklarınızı ayrıştırmıyorsanız bunları çöpe atmanız halinde evsel atıklarla karışırlar.

Plastik ayak izimizi azaltacak 10 tavsiye

1- Plastik yerine paslanmaz çelik çatal, kaşık ve bıçak kullanalım.
2- Plastik pipet kullanımından vazgeçelim.
3- Alışverişe giderken yanımıza file ya da pamuklu alışveriş çantaları alalım.
4- Ofisimizde plastik veya içi plastik film kaplı karton bardaklar yerine kendi bardaklarımızı götürerek çayımızı, kahvemizi tüketelim.
5- Plastik şişeden su içmek yerine; bir su kabı veya matara edinelim.
6- Biyo bozunur diş fırçası tercih edelim.
7- Bulaşık ve çamaşır deterjanları ile sıvı sabunların ambalajlarını yeniden kullanalım. Bunun için deterjan ve temizlik malzemelerinin satılan büyük boy yedek şişelerini alıp küçük şişelerimize dolduralım.
8- Kulak temizleme çubuklarını ihtiyacımız kadar kullanalım.
9- Plastik ambalajları kullandıktan sonra geri dönüşüme göndermeden önce evimizde yeniden nasıl değerlendirebileceğimize bakalım.Kullanım ömürlerini uzatalım. Plastik ambalajlardan çiçekler için çok şık saksılar veya sokak hayvanları için su ve mama kapları yapılabilir.
10- Kullandığımız plastikleri yalnızca birer atık olarak görmeyelim. Plastiklerin döngüsel ekonomi alanında geri dönüşümün en önemli ham maddelerinden biri olduğunu bilerek, atık endüstrimiz için geri dönüşüm kutularına atalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz