Plasebo Etkisi Nedir?

0
370
Görüntüleme

Tedavinin Zihinsel yolu: Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo kelimesi, Latince’de ‘‘memnun edeceğim’’ manasına gelir ve bir tür tedavi etme yöntemidir. Beklenti, plasebo etkisinde kuvvetli bir rol oynar. Plasebo, ilaç yerine kullanılan, çoğu zaman hastanın haberi olmaksızın hastaya enjekte edilen ve hastayı iyileştireceğine inandıran aldatmacadır.

Tıbbi Araştırmalarda Plasebo Etkisi Nasıl Kullanılır?

Araştırmacılar, araştırmalar sırasında yeni bir ilacın belirli bir hastalığın üstündeki etkisinin ne olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için plasebo kullanırlar. Örneğin; bir çalışmada bazı insanlara kolesterolü düşürmek için yeni bir ilaç verilir. Diğerleri plasebo alır. Çalışmadaki hiçbir kişi gerçek tedavi ya da plasebo alıp almadıklarını bilemez. Araştırmacılar daha sonra ilacın ve plasebonun insanlar üstündeki etkilerini karşılaştırdılar. Bu şekilde, yeni ilacın etkinliğini belirleyebilir ve işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirler.
Plasebo etkisi üzerine yapılan araştırmalar zihin ve beden arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. En yaygın teorilerden biri, plasebo etkisinin bir kişinin beklentileri sebebiyle olmasıdır. Plaseboların nasıl çalışmakta olduğu hala tam olarak anlaşılmamıştır, ancak endorfinler ve dopamin gibi iyi hissettiren ruh halleri, duygusal reaksiyonlar ve kişisel farkındalıkla bağlantılı belirli beyin bölgelerini uyarır. Harvard’a bağlı Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden Profesör Ted Kaptchuk, “Plasebo etkisi, pozitif düşünceden daha fazlasıdır. Bir tedavinin ya da prosedürün işe yarayacağına inanmaktır. Bu, beyin ve vücut arasında daha kuvvetli bir bağlantı oluşturmakla ilgilidir” diyor. Plasebolar, hastalığınızı tam olarak iyileştirmez. Bunun yerine, ağrı algısı gibi beyin tarafından oluşturulan semptomlar üstünde çalışırlar. Kaptchuk, “Plasebo etkisi beyninizin vücuda daha iyi hissetmek için neye ihtiyacı olduğu gerçeğini söylemesinin bir yoludur” diyor.

Plasebo etkisinin bilimsel çalışması, “The Powerful Placebo” adlı makalede anestezi uzmanı Henry K. Beecher tarafından yayımlanmıştır. Beecher, analiz ettiği 26 çalışma boyunca, hastaların ortalama %32’sinin plaseboya cevap vermiş olduğu sonucuna varmıştır.

Plasebonun yaygın kullanımını önleyen sebeplerden biri hasta haklarıdır. Hastanın onayı olmadan herhangi bir tedavi uygulanamayacağından dolayı plesebo etkisi tıp doktorları tarafından sıkça kullanılamaz hale gelmiştir. Sonuçta yararlı olsa bile bir hastanın onayı alınmadan tedavi uygulanması doğru ya da etik olmaz. Plasebo tedavisinin özünde de psikoloji ve inanmak yattığı için hastanın haberi olduğunda da tedavinin etkisi gözlemlenemez.

Sonuç olarak, zihnimiz kendisini iyileştirebilen bir mekanizmaya sahiptir. Bir kişi bir tedaviden fayda sağlayacağına inandıkça fayda elde etme olasılığı artar. Tüm plaseboların ortak noktası, sağlığı etkilemek isteyen bir madde içermemeleridir. Bazı durumlarda, bu plasebolar gerçek tıbbi tedaviler kadar kuvvetli bir etki gösterebilir. Plasebo tedavisi esasında her şeyin beyinde bittiğinin bir kanıtıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz