Peynir Dondurulur mu?

0
24
Görüntüleme

İnsanoğlu, 7 000 senedir peynir üretiyor. Bugün peynir üretimi hem bir bilim hem de bir sanat haline geldi. Hatta peyniri ile meşhur bir bölgelere yapılan turistik gezilerin önemli uğrak yerlerinden biri peynirciler oldu. Diyelim ki Kars’a gittik bir teker kaşar, bir teker de gravyer aldık, bu yöreye has nadide lezzeti daha sağlıklı bir biçimde muhafaza etmek konusunda derin dondurucuya güvenebilir miyiz?

 

Peynir Dondurulur mu?

Peynir, derin dondurucuda güvenle saklanabilir. Çoğunlukla peynirler pastörize edilmiş ve yıllandırılmış olduğundan hava geçirmez bir kapta buzdolabında çok uzun süre bozulma tehlikesi olmadan saklanabilir. Fakat bu süre uzadığında, peynir eskimeye devam ettiği için tadı giderek keskinleşir. Peyniri derin dondurucuda saklamak, tat keskinleşme sorununu ortadan kaldırır.

 

Aslında peynir uzmanları, lezzet ve kalite üstündeki olumsuz etkileri nedeniyle peynirlerin dondurulmasını önermezler. Ancak dondurulmuş peyniri tüketmek sağlık ile ilgili bir soruna neden olmaz. Kalite düşmesi ve lezzet kaybının sebebi ise peynirin içinde oluşan buz kristallerinin genişlemesinin neden olduğu moleküler yapı değişikliğidir. Yapı değişikliği peynirin kullanılacağı yere göre önemli veya önemsiz olabilir. Örneğin börek yapımında kullanacaksanız, peynir zaten eriyeceği için yapının değişimi zaten fark edilmeyecektir. Ama eğer sandviç yapacaksanız peynirin kenarlarında oluşan ufalanmaları sandviçin görünüşünü değiştiren iştah açıcı olmaktan uzaklaştırabilir.

Bununla beraber derin dondurucunun yol açacağı yapısal değişimler peynir çeşidine göre de farklılaşır. Sert peynirlerde dağılma sorunu ortaya çıkarken, yumuşak peynirlerde katı ve sıvı bölümler birbirinden ayrışabilir. Bu ayrışma, peynirin dışında rahatsızlık verici olduğu bir yumuşaklık, içinde ise doğal olmayan bir sertlik oluşturabilir. Sağlıkla ilgili bir sorun olmazsa da doku değişikliği lezzet algısını olumsuz etkileyebildiği için pek çok kişi peynirin hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklanmasının çok daha uygun olduğunu düşünmektedir.

Hangi Peynir Dondurulmaya Daha Uygundur?

Bazı peynir çeşitleri dondurulmaya diğerler çeşitlerden çok daha uygundur.

Dondurulmaya pek uygun olmayan peynirler: Yumuşak dokulu ve büyük delikli peynirleri derin dondurucuda saklamak tat ve dokularında daha fazla değişim olacağı için öneri edilmez. Süzme peynir, krem peynir ve ricotta gibi peynirleri derin dondurucuda muhafaza etmek mecburiyetinde kalırsanız bekletme süresinin 1 aydan daha fazla olmamasına dikkat edin.

 

Peynir Nasıl Dondurulur?

Peynirlerin güvenle derin dondurucuda muhafaza edilmesi için dikkat edilmesi gerekli olan birkaç husus vardır:

Derin dondurucuya konulacak olan peynir, 2-3 gün içerisinde tüketilecek miktarlarda paketlenmelidir.
Tüketim amacına uygun biçimde paketlemek işinizi kolaylaştırır. Rende veya dilim vb.
Dilimlenen peynirler arasına yağlı kâğıt koyarsanız ihtiyacınıza uygun sayıda dilimi derin dondurucudan çıkarmanız kolay olur.
Hazırlanan paketlerin derin dondurucuya hava geçirmez bir kap veya dayanıklı bir folyoya sarılı olarak konulması önemlidir.
Bölmek gerekmiyorsa derin dondurucuya orijinal paketinde koymanız daha iyi olur.
Derin dondurucudan buzdolabına aktarılan peynirin 2-3 gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz