Pedofili Nedir?

0
219
Görüntüleme

Pedofili, ergenliğe girmemiş, veya ergen öncesi çocuklarla ergenliğe yeni girmiş çocuklara karşı duyulan cinsel istek, dürtü, fantazi hislere girmesine neden olan psikoseksüel rahatsızlıktır. Pedofili, 13 yaş altında ki çocuklara karşı aşırı cinsel yönelme isteğidir. Çocuklara karşı cinsel arzu duymadır. Tıp, pedofiliyi zihinsel bozukluk olarak görür. Tehlikelidirler. Pedofillerin kim olduklarını bilemeyiz. Dışarıdan belli olmazlar. Bir insana bakınca pedofili olup olmadığını anlamak mümkün değildir.

Pedofili bizim en yakınımız olabilir. Komşumuz olabilir veya öğretmenimiz, bir çocuk bakıcısı, bir din adamı, bir politikacı hatta en güvendiğimiz bir arkadaşımız bile olabilir. Pedofili rahatsızlığının görüldüğü cinsiyet, sanıldığı gibi yalnızca erkeklerde görülmez. Kadınlarda da Pedofil rahatsızlıkları görülebilir.
Pedofili ruhsal bozukluktur. Sürekli çocuklara cinsel dürtüler, fantaziler düşünmek, cinsel işlevlerde kurbanın acı çekmesi, küçük düşürülmesi gibi düşünceler beyinde yer eder. Pedofilin beyni anormal çalışır normal insanların beyni gibi değildir.
Nadir de olsa bayanlarda da pedofil olaylara rastlanılmıştır. Erkekler kadar olmasa da bayanlar içinde de aynı erkeklerde görülen benzer mental sapmalar gözlenmiştir.

Pedofilin Sebepleri Nelerdir?

Tam sebepleri bilinmemekle beraber, çocukluklarında cinsel istismara uğradıkları düşünülmektedir. Çocukken bu istismara karşı koyacak gücü olmadığı için, yetişkin hale gelince zihinsel bir bozukluk sonucu, çocuklara cinsel saldırısını gerçekleştirerek çocuklukta ki travmaları tekrar yaşamak isteyebilirler.
Bu kez onlar çocuklara saldırı yapmış oldukları için tam tersi bir olay olduğu için mağdurluğunu gidermiş bir ruh halinde olabilirler. Kendilerini daha kuvvetli ve zulüm görmeyen kuvvetli kişi gibi de düşünüyor olabilirler.

Araştırmalara göre; pedofili hastaların çocuklara olan sapkınlığı, kendilerinin çocuklukta yaşadığı istismar neticesinde zamanla oluşan travmatik olayların beyinde devamlı yer etmesinden kaynaklanan durumların olduğu gözlemlenmiştir.

Çocuklukta yaşamış olduğu istismar sonucu, giderek beyinde serebral disfonksiyon (beyindeki işlevsizlik), görülür ve çocuklara karşı giderek güçlenen bir cinsel istek görülür. İstek zamanla artarak kişinin sinir sistemine yerleşir ve korkunç olaylar başlar. Kaçırmalar, saldırılar ve sonu ölümle biten istismarlar görülür.

Aslında bazı pedofiller vardır. Tüm hayatları boyunca bir çocuğa cinsel istismar veya cinsel saldırı içinde bulunmaktan kaçınan Pedofiller bulunur. Her Pedofil çocuk istismarı, çocuk tacizi yapmaz.

Bazıları da tam tersidir. Gözlemler, gözetler, takip eder, çocuğun yalnız kaldığı anı yakalamaya çalışır, çocuk yalnız kaldığı anda bir yolunu bularak kaçırır, saldırır, istismar eder hatta öldürür.

Pedofili Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Pedofillerin en belirgin özelliği, çocuklara karşı duyulan, cinsel dürtüler, cinsel sapmalardır. Hep çocukların yanında olmak, onlarla sohbet etmek, oynamak isteyebilir. Pedofili, kendinin hasta olduğunu düşünmez. Aksine bu hislerinin çok doğru olduğu kanısına bile varır. Bu hisleri normal karşılar. Diğer insanlara nazaran daha aşırı cinsel dürtüleri ve istekleri olan bireylerdir. Pedofililer çok kuvvetli hazlara sahip olan, hasta ama hastalığının farkında olmayan kişilerdir.

Beyinlerinde yapısal bir bozukluk bulunmaktadır. Anormal bozuklukların olduğu keşfedilmiştir. Pedofilinin beyninde pek çok travmalar yer aldığı için özellikle çocukluğunda yaşamış olduğu cinsel istismar travmasını beyninde yerleştirdiğinden dolayı, zaman içerisinde çocuklara karşı böyle sapkınlığa geçme isteğini beynin yaratmış olduğu düşünülmektedir.

Pedofili Nasıl Anlaşılır? Pedofili Kişi Nasıl Belli Olur?

Her ebeveyn çocuklarını sapıklardan uzak tutmaya çalışır. Fakat kimin sapık olduğunu nereden bileceğiz? Pedofili Nasıl Anlaşılır? veya Bir Pedofili Nasıl Belli Olur nereden anlayacağız? Herkes Pedofili olabilir. Nereden bilebiliriz ? Özellikle pedofili hastalar güven vermede çok iyidirler. Çocuğa güven duygusunu aşıladıktan sonra taciz gibi sapık eylemlerine başvururlar.

Her Pedofili hastası çocuk istismarcısı değildir. Kendisi belki bilfiil istismar etmiyor olabilir ama bir çocuk pornosu izleyebilir. Psikolojik bir bozukluktur. Bir Pedofili hastasını anlayamayacağımıza göre o zaman önlem almanın yollarını yazmalıyız.

Çocuklarımızı Pedofiliden Nasıl Korumalıyız?

Pedofilinin, cinsiyeti, ırkı, mesleği ve tipi yoktur. Bilemeyiz. Madem bilemiyoruz o halde her yetişkinin bir pedofili olabilme olasılığını unutmayalım ve çocuklarımızı kimse ile tek başına bırakmayalım. İstismarcı, kötü huylarını çok güzel saklayarak, en güzel yönlerini, becerilerini sunabilir. Güven verebilir. Fakat herkesi de zan altında bırakmadan dikkatli yaklaşmalı çocuklarımızı kimseye emanet etmemeliyiz.
İstatistiklere baktığımızda çocukların istismarı %30′ u aile kişileri tarafından, %60′ ı ise aile bireyi olmayan fakat tanıdıkları, yakınları tarafından istismar edilmektedirler.
Çocuğu istismar eden kişilerin genel olarak yakından tanıdığı, okulundan, komşu tarafından, bakıcısı tarafından, dini görevli veya spor, müzik hocası tarafından gerçekleştiği görülmektedir.

Hatta anne, baba, abi, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen gibi çok yakın akrabalardan da istismara uğradıkları görülmektedir.

Çocuk istismarcıların bir çoğu erkektir. Bunu unutmayın. Kurbanlarının cinsiyetini, kız veya erkek olarak ayırt etmezler. Pedofillerin genel olarak kendilerinin çocuklukta yaşadığı cinsel istismarı olan bir geçmişi bulunmaktadır. Dikkat etmek gerekir.
Heteroseksüel ve homoseksüel insanların cinsi alternatifleri önemli değil. Çocuk istismarı olabilirler, dikkat.
Kadın pedofililer kız çocuklarından çok genel olarak erkek çocuklarını istismar ederler. Fakat kimi zaman kız çocuğunu da istismar ettikleri kayıtlarda görülebilmektedir. Genelleme yapmamak, dikkatli olmak gerekir.
Pedofiller çocuklara karşı çok yakın olurlar. İlgileri fazladır. Aynı ilgiyi bir yetişkine göstermezler. Hatta mesleklerini çocuklar üzerine bile seçerler. Bir antrenör olabilirler, çocuk bakıcısı olabilirler. Bazen çok iyi tanıdığımız hatta yardımsever bir komşu gibi karşımıza çıkabilirler.
Bir pedofili, çocuklarla sohbet ederken, onları çocuk olarak değil bir yetişkinmiş gibi düşünerek sohbetlerini sürdürürler. Çocuklar ile konuşurken arkadaşlarına nasıl hitap ediyorlarsa veya sevgilileri ile nasıl sohbet ediyorlarsa o şekilde konuşurlar.
Çocuk istismarcıları kendilerini bir çocukmuş gibi hisseder ve çocukları çok aşırı sevdiklerini devamlı söylerler.
Çocuğun ve ailenin güvenini kazanırlar. Sabırlıdırlar. Bu güven yıllara bile dağılabilir. Çocuğu tek başına alıp markete, çocuk parkına götürebilmek veya çocukla yalnız kalabilmek için ebeveynlerin güvenini kazanırlar. Çocuklarla zaman geçirir. Hemen asla istismara girişmezler.
Çocuk istismarcıları seçtikleri çocuğun kolay kandırılmaya müsait olanlarını daha seçmeye çalışırlar. Çocuklar zaten hemen her şeye inanan masumlardır. Anne ve babasından yeteri kadar sevgi alamayan, ilgi gösterilmeyen çocukları tercih ederler. Çocukların ebeveynleri iş yerinde iken çocuğunun güvende olduğunu, bıraktığı kişiyle uzağa gitmeyeceğini düşünerek, çocuğunun emniyette olduğunu düşünerek iş yerinde rahat ederler. Zaten böyle düşünmesini sağlamak amacıyla istismarcı bilerek güven sağlayıcı hareketlerde bulunmaktadır.
İstismarcıların hedef aldığı çocuklardan bir diğeri de anne babasından ayrı olan veya ailesi tarafından sık aranılmayan takip edilmeyen çocukları seçerler.
Çocuk tacizcisi çocuğa güven verir hatta onunla farklı oyunlar oynayarak çocuğun sır saklama gibi özelliği aşılarlar. Sır saklama algısını çocuğa oyunlarla işlerler. Çocuk sır saklamanın önemli ve iyi olduğunu düşünür. Çocuğa sır saklamayı iyice aşıladıktan sonra istismarcının tacizleri başlar. Öpme, okşama, elleme gibi ağır ağır istismarları başlar. Çocuğa cinsel videolar izletme, rüşvet verme, cinsel fotoğraflar gösterme gibi materyallerle çocuğun kafasını karıştırır. Bunu sevgi ve merhametle yaklaşma taktikleri ile yapar.
Çocuklarımızı pedofililerden korumak için onları asla yalnız bırakmamalıyız. Okul etkinlikleri dışında asla çocuğu tek başına gezi, eğlence, oyun alanı gibi yerlere gitmesine izin vermemeliyiz. Okul içi gidilecek gezilerde, ebeveyn gidemeyecek gibi bir durumda ise en az bir iki yetişkin tanıdığınızın da aynı gezide onlara refakatçi olarak gittiğinden emin olmalısınız. O bireyleri tembihleyip, çocuğunuza da göz kulak olması için ısrarcı olmalıyız.
Asla çok iyi tanımadığınız hatta tanıdığınız bile olsa bir yetişkin ile çocuğunuzu yalnız bırakmayın. Buna akrabalarda dahil. Taş uzaktan gelmez der atalarımız. Ne güzel söylemişler.
Eve bakıcı almak mecburiyetinde iseniz muhakkak kamera sistemi taktırmalısınız eve. Uzaktan çocuğunuzu online izlemelisiniz. Teknolojinin getirdiği nimetlerden muhakkak yararlanın. Bakıcıyı tanıyor bile olsanız gizli kamera ile evdeki durumu takip etmeniz gerekir.
Çocuğunuzun internet kullanırken yanında olmalısınız. Ya da çocuk takip programları kullanıp çocuğunuzun hangi sitelerde gezindiğini veya kimlerle sohbet ettiğini muhakkak takip etmeniz gerekmektedir.
Çocuğunuzun, aklının alabileceği ölçüde uyarmaya bazı şeyleri anlatmaya yabancılardan uzak olması gerektiğini öğretin. Tanımadığı insanlarla konuşmamasını, kamera açmamasını, ev adresi, isim, soyadı, telefon numarası gibi önemli bilgileri vermemesini, fotoğraf göndermemesini, özel bilgileri tanımadıkları kişilerle paylaşmaması gerektiğini anlayacağı bir dille çocuğunuza muhakkak anlatmalısınız. İnternette tanıştığı kişiyle buluşmaması gerektiğini anlatmalısınız.
Çocuk istismarcıları genel olarak hepsi çocukların ailelerine onlarla sohbet ettiklerini söylememelerini isterler. Siz siz olun bunu çocuğunuza anlatın. Böyle bir durumu tembih eden kişinin, sır saklamasını istediği, gizlemeye çalışmakta olduğu bu sohbetin ortaya çıktığında zor durumda kalacağını çocuğunuzun beynine girerek tembihler. Siz ebeveyn olarak bunun farkına varın ve siz çocuğunuzun sır olarak saklamamasının, ortaya çıktığında zor durumda olanın çocuğunuzun değil asıl karşı tarafın zor durumda kalacağını, bu nedenle sohbeti saklamasını istediğini çocuğunuza uygun bir dille anlatın. Çocuğunuzdan böyle bir durum ile karşılaştığında muhakkak size söylemesini isteyin.

Çocuğunuzun her konuyu sizinle rahatlıkla konuşabileceği güvenini vermelisiniz. Sizden çekinmemeli. Anlatırsa ona kızmayacağınızı bilmeli ve sizi koruyacağını, ona güveneceğini biliyor olması ona güven verecek ve karşılaştığı olayları size anlatmak isteyecektir.
Çocuğunuza ilgili olmalısınız. Ev ödevleri, kılık kıyafet, her çeşit taleplerine karşı ilgili olmalısınız ki çocuğunuz güvenle büyüsün yabancı kişilere takılmasın, sevgiyi, ilgiyi dışarıda, tanımadığı insanlarda aramasın.
Çocuğunuz çok küçük olabilir. Ona yabancı insanların vücudunun nerelerine dokunduğunu ve bu dokunuşun ne olduğunu kafasını bulandırmadan anlatmalısınız. Çocuğunuzla “dokunuş oyunları” oynayabilirsiniz. Bu “iyi dokunuş” dersiniz güzel dokunma gerçekleştirirsiniz. Bu “kötü dokunuş” dersiniz kötü dokunmanın örneğini verirsiniz. Bu da “Gizli dokunuş” diyerek, bazı dokunuşların iyi olmadığını belirtirsiniz. Çocuğunuzun ileride herhangi bir kimseden böyle bir dokunuşla karşılaştığında muhakkak söylemesini isteyin.
Çocuğunuzun böyle bir dokunuşla karşılaştığında derhal oradan uzaklaşmasını veya “hayır” demesi gerektiğini söylemeyi öğretmelisiniz. Böyle bir durumla karşılaştığında, çocuğunuzun hemen koşa koşa sizin yanınıza gelmesi gerektiğini öğretin. Kafasını çok bulandırmadan ve çok karıştırmadan bunları öğretin.
Çocuğunuz öğretmeninden bahsederken, onu iyi dinlemelisiniz. Öğretmeni sınıftan çıkmadan yanaktan öperek vedalaşmayı istiyorsa veya öğretmeni cinsel şakalar yapıyorsa bunu hafife almayın ve bunun bir sorun olduğunu düşünerek harekete, takibe geçin.
Toronto’da bulunan Ruh sağlığı merkezinden Dr. James Cantor, MR çekimleri ile Pedofililerin beyninin nasıl işlediğini inceledi. Pedofoli beyninin daha farklı yani normal değilde anormal çalışmakta olduğu bulgusuna vardı. Hatta çok tartışmalı görüşlerini öne sürdü. Pedofoliliğin doğuştan geldiğini, sonradan olmadığını düşünüyor. Tıpki diğer cinsel farklı eğilimler taşıyanların gibi diye örneklemede veriyor. Pedofilinin cinsel bir yönelim olduğunu belirtiyor.

Pedofili Uzaktan Belli Olmaz, Dış Görünüşünden Belli Olmaz

Pedofili kişi uzaktan belli olmaz. Dr. James Cantor, yaptığı incelemeler sonucu bulduğu bulgularla, pedofililerin sol elini veya her iki elini kullanabilen insanlarda görüldüğünü söylemektedir. Ayrıca, suç işleyen diğer kişilerle karşılaştırıldığında pedofillerin daha kısa boylu insanlar olduğunu savunuyor.

Dr. Cantor, konuyla ilgili görüşlerini sunarken her kısa boylu ve sol elini kullanan herkesi pedofilidir diye düşünülmemeli. Pedofiliyi oluşturan bulgular hamileliğin ilk 3 ay içinde kendisini oluşturuyor. Bu da annenin hamilelik sırasında yetersiz beslenme ve hamileliği süresinde yoğun stres altında olması diye belirtiyor.

Bilim adamlarınca Pedofilinin sebep olduğu nedenler pek çok tezlerle anlatılsa da kesin bir bulgu henüz daha bulunamamıştır.

Pedofili Tehlikeli Bir Hastalıktır

Bilim adamları, pedofili hastalığı olan kişilerin beyinlerinde işlevsel bozukluk olduğunun tespit edildiğini ve normal çalışmadığına kesin olarak katılıyorlar. Öyle ki pedofili bir erkek aynı yaştaki bir karşı cinsinde olan kadını gördüğünde hiç bir şey hissetmezken, aynı pedofili erkeğin, çocukların yüzlerine baktıklarında anormal şekilde aktifleştiğini söylüyorlar.

Araştırmacılar keşfettikleri bu bulgunun, pedofilleri teşhis etmenin bir yolu olabileceğini düşünüyorlar.

Pedofili tedavi edilebilir mi?

Evet, kısmen edilebilir fakat tam tedavisi yoktur. Pedofili ile alakalı cinsel istekler, dürtüler tam anlamıyla kaybolmamış olabilir. Tedavisi yalnızca suç işlemeye yönelik saldırıları gerçekleştirilmemesi için bir düzenleme, iyileştirme, sakinleştirme gibi tedaviler uygulanır.

Pedofil hastası, kişinin yaşamı boyunca geçmeyen bir hastalığı olarak görülür. Tedavi gördüğünde bir kaç ay sonra iyileşip “tamam bir daha olmaz” demek büyük hatadır. Kişi ömür boyu bu zihinsel bozuklukla yaşayacağı için, tedavisi de ömür boyu sürmelidir.

Pedofiller yalnızca çocuklara mı ilgi duyuyor?

Pedofili hastası, bilinçaltında yatan pek çok olumsuz travmaları olan birisidir. Bu travmalar kişide devamlı bozukluk yaratır. Çocuk kaçırma isteği, çocuğa istismarda bulunma isteği gibi çok çeşitlilik içinde karmaşık beyin çalışması görülür. Kesin tedavisi asla yoktur denilse de anca bu hastalığı taşıyan kişilerin suç işleme veya dürtülerini bastırabilme, engelleme gibi tedavileri sürmektedir.

İnsanların bu hastalığın artık var olduğunun farkında olması gerekiyor. Sinsi, gözle görülmeyen bir bozukluktur. En yakınımız bile olabilir. Çocuklarımızı korumak, gözümüzün önünden 5 dakika, evet 5 dakika bile gözümüzün önünden ayırmamak gerekir.

Belki bazılarına göre “bu kadar çocuğa düşme, bırak gezsin, dolaşsın, normal değil bu davranışın” diye kötü görülüp, yanlış konuşabilirler. Siz siz olun bu sözlere kapılıp “evet haklısın, özgür bırakayım kendisine güveni gelsin” gibi düşünmemelisiniz. Çocuk bu. 5 dakika önce koyduğunuz yerde bulamayabilirsiniz. Büyüyünce zaten kendisine güveni gelecektir. Siz siz olun çocukları devamlı koruma altında tutun. Çocuğunuzu korurken kendisine güvensizliğini yaratacak tarzda zaten korumazsınız, dikkat edersiniz.

Çocuklarınızı korurken “işte sen küçüksün, beceremezsin, başına iş gelir” gibi değilde de bir çocuk psikiyatrisi eşliğinde nasıl koruyacağınızı danışabilirsiniz. Çocuğunuza belli etmeden, sanki onu özgür bırakmış gibi davranış sergileyerek de belli etmeden koruyabilirsiniz, 5 dakika bile gözünüzün önünden ayırmayabilirsiniz. Bir anne çocuğunu nasıl koruyacağını bilir. Çocuğunuzu devamlı gözlem altında tutun yeter.

Daha çok küçükler. Hele de 7 yaşında ki bir çocuğu sokağa salıp, “arkadaşlarının yanında” diyerek oyun oynamasına izin vermek günümüz koşullarında artık yanlış davranıştır. Kimse sizin çocuğunuza bakmak kollamak mecburiyetinde de değil. Hatta korunmaya ihtiyacı olduğu akıllarına bile getirmezler.

Çocuğunuzu siz koruyacaksınız, arkadaşları değil. Tabii ki zor durumda kalırlarsa, karşısına onu kollayacak insanlar çıkabilir ama çıkmadığını düşünün. Bir anne her çeşit iyi ve kötü ihtimali düşünmelidir. Çocuğunuzu ne başkasına emanet edin ne de arkadaşlarına “göz kulak olun sizle oynasın” deyin. Siz devamlı bakıp gözlemleyeceksiniz oyun oynayıp oynamadığını, arkadaşları değil, çocuğunuzu yalnızca siz koruyabilirsiniz. Kendinizden bir başkasına asla çocuğunuzu emanet etmeyin. Belki bu çok karamsar bir düşünce ama gerek yok siz varken çocuğunuza en iyi siz bakabilirsiniz. Atalarımız “Emanete hıyanet olur” diye boşuna dememişler.

İnternette Sosyal Medyada Çocuklarınızın Fotoğraflarını Paylaşmayınız

Bir Pedofili çevrenizde hiç ummadığınız biri bile çıkabilir. Genellikle pedofiller, çocuklar ile daha iyi iletişim kurabilecekleri alanları, yerleri seçerler. Her türlü organizasyonlarda gönüllü olarak yer almak isteyeceklerdir. Dini yerler, okullar, kreşler olabilir. Hiç kimse çevresinde bir pedofilinin olduğuna inanmak istemez, inanmazlarda. Fakat toplum artık şunu bilmelidir ki bu yadsınamayacak bir gerçektir. Böyle rahatsızlık içinde olan kişilerin sayısı çok da az olmayabilir. Kesin rakam asla bilinmez. Kayıtlara geçmeyen, bilinmeyen pedofil olayları olmaktadır.

Çocuklarınızın Fotoğraflarını, Süslü Püslü Süslenmiş Hallerini İnternet Ortamında, Sosyal Medyada Paylaşmayın

Bu yüzden çocuğunuza en güzel kıyafetleri giydirip, kısacık eteklerle, şortlarla resimlerini çekip herkesin görebileceği internet gibi büyük bir havuza çocuklarınızın resimlerini sergilemeyin. Belki siz çocuğunuzla gurur duyuyor, onun dünyanın en güzel çocuk olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bunda haklısınız da. Herkesin çocuğu kendisine dünyanın en güzel çocuğu gelir. Fakat sizin gibi düşünmeyenler çok. Çocuğunuzun resimlerini bilgisayarına veya cep telefonlarına alan pek çok sapık olabilir.

Bu tehlikeli havuza hiç bir anne çocuğunu atmamalıdır. Çocuğunuz size özel olmalı, size güzel olmalı. Boş verin başkaları onu kısacık etek ile veya sapsarı örülmüş saçlarına süslü tokalar takıldığını görmesin. Ne kaybedersiniz ki? Oysa çocuğunuzun bu özel resimlerini sosyal ağlarda paylaşmazsanız ona çok büyük bir iyilik yapacaksınız ve siz kazanacaksınız. Çocuğunuzu sosyal ağlarda boy boy resimler koyarak beğeni almak, sizin çocuğunuzun yararına değil zararınadır. Bunu unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz