Omega 3 Yağ Asidinin Faydaları Nelerdir?

0
107
Görüntüleme

Omega 3 sağlık için iyi olduğu bilinen çoklu doymamış bir yağ türüdür. ALA, DHA ve EPA olmak üzere üç türü vardır. ALA vücudun ihtiyaç duyduğu fakat vücudun üretemediği bir esansiyel yağ türüdür. Ceviz, keten tohumu ve kanola yağı gibi besinlerden fazlası ile temin edilebilmektedir
Vücut ALA tarafından DHA ve EPA üretilebilmektedir fakat bu gıdadan direk olarak almak kadar etkili olmamaktadır. Bu sebeple, besin programlarına DHA ve EPA eklemek önemlidir.
Bu omega 3 türleri ise somon, sardalye ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunur. Araştırmalar, hem DHA hem de EPA’nın kalp sağlığı ve beyin sağlığı da dâhil olmak üzere pek çok alanda önemli olduğunu göstermektedir.

Omega 3 Yağ Asitlerinin Faydaları

Kalp Sağlığını Destekler
Beyin Sağlığına İyi Gelir
Kolesterolü Düşürür
Kan Basıncını Düşürür
Diyabete İyi Gelir
İltihaplanmayla Mücadele Eder
Göz Sağlığını Destekler
Cilt Sağlığını Destekler
Adet Ağrılarını Hafifletir
Depresyonla Mücadele Eder
Meme Kanserine Karşı Korur
İyi Hissettirir
Hamileler İçin Faydalıdır
Uykusuzluğa İyi Gelir
Bağışıklık Sistemi Hastalıklarından Korur
Alzheimer Hastalığından Korur
Astımdan Korur
Karaciğeri Korur
Kalp Sağlığını Destekler

Kalp Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir? Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olmanın en iyi yöntemlerinden biri doymuş yağ oranı düşük olan bir diyet programı uygulamaktır.
Omega-3 yağ asitleri gibi tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından zengin gıdalar tercih etmek daha doğru olacaktır. Yapılan araştırmalara göre, omega 3 yağ asitleri hipertansiyonu olan kişilerde düşük kan basıncına yardımcı olmakta ve daha sağlıklı trigliserid seviyelerini korumaktadır.
Ayrıca omega 3, plak birikimi ve kan pıhtıları sebebiyle oluşan felç riskini de aza indirmektedir.

Beyin Sağlığına İyi Gelir

Omega 3 insan beyninin gelişimi için etkili olan DHA yağ asidinin % 60’ını içermektedir. Özellikle bebeklik zamanlarında beyin gelişimini desteklemekte ve hayatın tüm aşamalarında beyin sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. DHA’nın erken bebeklik dönemindeki en önemli Omega-3 olduğu söylenmektedir. Omega-3 DHA, beyin ve sinir dokusunun önemli bir bileşeni haline gelmektedir ve hayat boyunca göz ve beyin gelişiminde, işlevinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kolesterolü Düşürür

Akdeniz tarzı besin programları uygulayan kişiler HDL olarak bilinen iyi kolesterol düzeylerine sahip olmaya eğilimlidir. Omega 3 yağ asitleri içerek besinleri sıklıkla tüketmek HDL kolesterol seviyelerini yükseltirken hemde kandaki trigliserid oranını azaltmaktadır.
Yapılan çeşitli araştırmalar, omega 3 yağ asitlerini tüketmenin trigliserid seviyelerini azaltmak için oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Alfa linolenik asit veya ALA olarak bilinen omega 3 yağ çeşidi açısından zengin olan ceviz, özellikle kolesterol düzeylerini azaltmak için faydalıdır.

Kan Basıncını Düşürür

Çeşitli klinik çalışmalarda, hipertansiyonu olan kişilerde omega-3 yağ asitleri tüketmenin düşük kan basıncını dengelediği görülmüştür. Yapılan çalışmalar, günlük olarak omega 3 yağ asidi tüketiminin hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürebildiği görülmüştür.
Eğer takviye biçiminde alınmaya karar verilecekse öncesinde bir doktordan öneri almakta fayda vardır.

Diyabete İyi Gelir

Diyabet (Şeker Hastalığı)Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Teşhis Edilir?

Şeker hastası olan kişilerin genelde yüksek trigliserid ve düşük HDL düzeyleri de vardır. Omega-3 yağ asitleri düşük trigliserid ve apoprotein (diyabet belirteçleri) seviyelerine yardımcı olarak HDL’yi yükseltmektedir. Şeker hastası olan kişilerin diyet programlarına balık yağı veya ALA tipi omega 3 yağ asidini içeren besinler eklenmesi öneri edilmektedir.
Ayrıca, tip 2 diyabeti olan bazı insanlar balık yağı alırken kan şekerinde hafif artışlar olabilir. Yani balık yağının sizin için uygun olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.

İltihaplanmayla Mücadele Eder

Bu yağ asidi anti-inflamatuar fonksiyonları sebebiyle, iltihaplara karşı vücudu korumaktadır. Vücuttaki şişkinlikleri azaltarak kaslardaki ağrıları dindirmektedir.
Kalsiyum seviyelerini arttırarak kemik sağlığını geliştirmek ve böylece de romatizmal artrit, lupus ve kemik erimesini tedavi etmek için yardımcı olmaktadır. Ayrıca astım ve iltihaplı bağırsak bozuklukları tedavisinde de oldukça etkilidir.

Omega 3 yağ asitleri yaşlıkla birlikte sıklaşan görme bozuklukları veya görme kaybının yaşanmasıyla mücadele edebilmektedir. Özellikle, ciddi durumlara sebep olan makula dejenerasyonu sorununun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Cilt Sağlığını Destekler

Omega 3 yağı psoriasis, alerjiler ve akne gibi cilt hastalıklarının önlenmesinde yararlıdır. Güneşin zararlı UV ışınlarından cildi korumakta ve bu şekilde dermatit veya güneş hassasiyeti gibi hastalıkların tedavisinde etkili olabilmektedir.
Bu yağ asitleri melanin sentezini azaltarak cildi gençleştirmek ve cildin pürüzsüz, parlak, yumuşak ve mükemmel görünmesini sağlamak amacıyla uygun cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olmaktadır.

Adet Ağrılarını Hafifletir

Birçok kadın tıbbi açıdan dismenore olarak bilinen ağrılı adet dönemine tahammül etmekte zorlanmaktadır. Bu durum prostaglandinlerin tetiklediği uterustaki kuvvetli kasılmalardan kaynaklanmaktadır.
Omega 3 ise iyi bir anti inflamatuar olduğu için bu duruma yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, hormonal dalgalanmaların sebep olduğu ruh hali değişimlerini stabilize etmek için etkilidir.

Depresyonla Mücadele Eder

Omega yağ asitleri depresyonu savuşturmak için faydalıdır. Yapılan klinik çalışmalarda, omega-3 takviyesinin majör depresyona (anksiyete bozuklukları hariç) karşı etkili olduğu bulunmuştur.
Araştırmacılar, depresyon tedavisinde omega-3 kullanımının uzun süreli yararları öğrenmek için kullanım dozlarına dikkat edilmesi gerektiğini de söylemektedir.

Meme Kanserine Karşı Korur

Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan balık tüketimi meme kanserini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Örneğin ağırlıklı olarak deniz ürünleri tüketilen Asya ülkelerinde meme kanseri oranları daha azdır. Bu sebeple, bilim insanları meme kanserinden korunmak için besin programlarına omega 3 eklenmesini öneri etmektedir.
Yeterli miktarda alınan omega 3 özellikle genç yaşlarda görülen normal korku ve anksiyete gibi durumları uzak tuttuğu görülmektedir. Ayrıca, aşırı anksiyeteyi önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Hamileler İçin Faydalıdır

Benzer şekilde, daha fazla balık tüketen anne adayları da daha az anksiyete yaşarlar. Vejetaryen annelerde, hayvansal protein eksikliği sebebiyle anksiyete ile mücadele edilmektedir.
Yapılan çalışmalar, omega 3 yağ asidinin diyet programlarına dâhil edilmesi durumda vücudun pek çok yönden daha sağlıklı olacağını söylemektedir. Omega-3 açısından zengin olan gıdalar vücudu hastalıklara karşı da korumaktadır.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Yapılan bir çalışmaya göre, omega 3 tüketiminin hem daha uzun uyumaya hem de rahat bir uyku çekilmesine destek olduğu görülmüştür.
Özellikle çocuklarda etkili olabilen omega 3, melatonin hormonu olarak vücudu uyumaya teşvik etmektedir.

Bağışıklık Sistemi Hastalıklarından Korur

Otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi yabancı hücreler için daha sağlıklı hücrelere saldırmaktadır.
Tip 1 diyabet buna bir örnektir. Bu hastalıkta, bağışıklık sistemi pankreasın ensülin üreten hücrelerine saldırır.
Hastalıkların erken döneminde tüketilen omega 3 bu hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır.

Alzheimer Hastalığından Korur

Beyinin işlevinin azalması yaşlanma sürecinin kaçınılmaz sonuçlarından birisidir. Yapılan bir çok çalışmada, omega 3 tüketiminin yaşa bağlı zihinsel düşüş ve Alzheimer hastalığı riski azaltabildiği görülmüştür.

Astımdan Korur

Astım, öksürük ve hırıltılı nefes darlığı gibi belirtiler ile kendisini gösteren kronik bir akciğer hastalığıdır. Şiddetli astım atakları çok tehlikeli olabilmektedir. Bunlar akciğerlerin hava yollarındaki inflamasyon ve şişmeden kaynaklanmaktadır. Omega 3 tüketimi ise çocuklarda ve genç erişkinlerde astım riskini azaltmaktadır.

Karaciğeri Korur

Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) düşündüğünüzden daha yaygındır. Bu durum Batı dünyasında kronik karaciğer hastalığının en yaygın nedeni olan obezite ile artmıştır. Omega-3 yağ asitleri yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde karaciğerdeki yağı ve inflamasyonu azaltmaktadır.

Omega 3 Balık Yağının Faydaları

Balık yağının iltihabı engellediği ve kalp sağlığını koruduğu bir sır değildir.
Ama içerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde yağ yakmaktan, beyinin gücünü geliştirmeye, kemikleri güçlendirmeye kadar pek çok yararı bulunur.

Balık yağının bilinen bazı yararları

Eklem hastalıklarına iyi gelir

Yapılan pek çok araştırmaya göre, omega-3 balık yağı büyük oranda osteoartrit semptomlarını azaltabilmektedir. Omega 3 açısından zengin besinler tüketilen diyet programları eklem hastalıklarının azalmasını desteklemektedir.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Giderek artan kanıtlar telomer kısalmasının (kromozomların sonundaki DNA) yaşlanmanın bir belirtisi olabileceğini göstermektedir. 2010 senesinde yapılan bir çalışmaya göre ise, omega-3 yağ asitlerinin telomer kısalması oranı ile ilişkili olabildiği, bu sebeple koruyucu bir etki gösterdiği düşünülmüştür.

Egzersiz performansını artıtır

Balık yağı tüketimi egzersiz performansını artırmaktadır. Yapılan çalışmalara göre, metabolik sendrom ve kalp hastalığı riskini azaltabildiği gibi obezitenin tedavisinde egzersizi desteklemektedir.

Bilişsel işlevleri geliştirir

Balık yağı takviyeleri bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olabilmektedir. Bu yağ üzerine yapılan çalışmalarda, bellek ve düşünme (serebral korteks ve hipokampus) gibi beynin kritik iki alanında balık yağının etkili olabildiği görülmüştür.

Kas kaybını önler

Balık yağı ile diyet takviyesi kanser hastalarında ortaya çıkan kas kaybını önleyebilmek için yaygın olarak kemoterapide kullanılıyor. Böylece yağsız kas kütlesini muhafaza etmeye destek olmaktadır.

Kemik sağlığını korur

Omega-3 yağ asidi DHA optimal kemik sağlığı için önemlidir. Kemik yoğunluğunu korumak için destek olmaktadır.

Omega 3 Yağ Asidinin Cilde Faydaları

Omega 3 bakımından zengin olan balık yağını daima tüketmemiz mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda eczanelerde satılan balık yağı kapsülü veya balık yağı şurubu alınarak tüketilebilir.
Balık yağı kapsüllerinde yağı bozulmaması için E vitamini eklenir. E vitaminli balık yağları cildin daha muhteşem olmasına yardımcı olur. Balık yağı ile maskeler cildinizin yağ oranını dengeler.

Omega 3 yaş asidinin cilde yararları

Cildi korur ve daha esnek bir hale getirir
Sedef, egzama gibi hastalıklara iyi gelir
Cildi nemli tutar
Stresin yarattığı yıpranmadan korur
Cilt vücudun en büyük organıdır. Piyasada ise cilt sağlığını desteklemek için pek çok omega 3 yağ asidi takviyeleri bulunur. Bu yağ çeşidi genç bir cilt görünümü için gereklidir.

Cildi korur ve daha esnek bir hale getirir

Yağlı balık, fındık ve yeşil yapraklı sebzeler omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için hasarlı cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Omega 3 içeriden dışarıya doğru cildi iyileştirmektedir. Hem iç hem de dış tehditlere karşı cildi korur ve daha esnek bir hale getirir.

Sedef, egzama gibi hastalıklara iyi gelir

Omega 3 anti inflamatuar özellikler sergilediği için ciltteki tahrişi, kızarıklığı ve şişliği azaltabilmektedir. Bu sebeple sedef, egzama ve dermatit gibi cilt hastalıkları için omega 3 takviyesi öneri edilmektedir.

Cildi nemli tutar

Yağ asitleri doğal yumuşatıcılardır. Kuru cildi nemlendirerek canlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Stresin yarattığı yıpranmadan korur

Stres ve sıkıntı cildin erken yaşlanmasına sebep olan önemli bir faktördür. Omega 3 özellikle sahibi olduğu antidepresan etkisiyle stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olmakta ve uyku düzenini desteklemektedir. Böylece daha sağlıklı bir cilt için yararlı hale gelmektedir.

Omega 3 Yağ Asidinin Zararları

Her besinde olduğu gibi Omega 3 tüketimi de aşırı dozda yapılırsa, faydadan çok zarar verebilir.

Yüksek oranlarda Omega 3 alınması sonucu meydana gelebilecek zararlar
Kanama
Sindirim Sistemi Problemleri
Tansiyon
Diyabet (Şeker Hastalığı)
Alerji
Kanama
Omega 3 takviyesi alınırken kan inceltici ilaç alan kişilerin dikkatli olması gerekiyor. Omega 3 yağ asitleri yüksek dozda alındığında burun kanaması, kanlı idrar gibi kanama sorunlarının riskini artırabilmektedir.

Sindirim Sistemi Problemleri

Omega-3 takviyesinde sık görülen yan etkiler, bağırsak rahatsızlıkları, mide bulantısı ve ağızda kötü tat olarak sıralanmaktadır. Omega 3 içeren balık yağı takviyeleri ise ishal, geğirme, asit reflü, mide ekşimesi, şişkinlik ve karın ağrısı gibi yan etkilere sebep olabilmektedir.
Yan etkileri en aza düşürmek için az miktarlarda omega-3 takviyeleri alarak başlamak en doğrusu olacaktır.

Tansiyon

Omega-3 takviyesi hipotansiyonu olan kişilerde, düşük kan basıncına neden olabilmektedir. Yüksek tansiyonu olan ve tansiyonu düşüren ilaçlar alanların omega 3 tüketirken dikkatli olmaları öneri edilmektedir.

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Omega 3 balık yağı kan şekerini düşürebilmektedir. Bu sebeple, diyabetik ilaçlar ile etkileşime girebilmektedir. Böyle bir durum var ise, öncesinde bir doktora danışmak en doğrusu olacaktır.

Alerji

Balık yağı takviyeleri balık hassasiyeti olanlar için alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Balık yağı takviyelerinin diğer yan etkilerini döküntü, anormal karaciğer fonksiyonu ve psikolojik bozukluklar içermektedir.

Omega 3 Hakkında Tavsiyeler

Omega-3 yağ asitleri için standart dozlar yoktur. Amerikan Kalp Derneği (AHA) kalp hastalığı olan kişiler için EPA + DHA’yı günde 1 gram olarak önerir. Daha yüksek dozlar – günde 2 ila 4 gram arasında – düşük trigliserid için kullanılır.
Eğer omega-3 yağ asit takviyesi almak gerekiyorsa, kullanılması gerekli olan dozajı sağlık kuruluşundan isteyin. Bir doktor önerisi almadıkça çocuklara omega 3 takviyesi verilmemelidir. Bitki bazlı yağ asitlerinin dozu genelde balık yağlarından çok daha yüksektir.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur

Özellikle soğuk suda yaşamakta olan balıklarda Omega-3 bolca bulunmaktadır. Çünkü Omega-3 balıkları soğuktan koruyan bir antifriz görevi görüyor. Karadeniz Hamsisi’nde, Marmara Lüferi’nde, kuzey denizi balıklarında, özellikle Norveç Somonu’nda bolca Omega-3 bulunur.
Omega 3 açısından zengin olan besinlerin
Uskumru: pişmiş 1 fincan 6982 miligram
Somon balığı yağı: 1 çorba kaşığı 4767 miligram
Morina balığı ciğeri yağı: 1 çorba kaşığı 2,664 miligram
Ceviz: 1/4 fincan 2664 miligram
Chia tohumları: 1 çorba kaşığı 2.457 miligram
Ringa balığı: 3 ons 1.885 miligram
Somon (vahşi yakalanmış): 3 ons 1.716 miligram
Keten tohumu (öğütülmüş): 1 çorba kaşığı 1.597 miligram
Tuna: 3 ons 1.414 miligram
Beyaz balık: 3 ons 1.363 miligram
Sardalye: 1 kutu (konserve) 1363 miligram
Kenevir tohumu: 1 çorba kaşığı 1.000 miligram
Hamsi: 1 kutu (konserve) 1 951 miligram

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz