Okul ve Kreşlerde Pandemiye Karşı Hangi Tedbirler Alınmalı?

0
26
Görüntüleme

Contents

Okul ve Kreşlerde Pandemiye Karşı Hangi Tedbirler Alınmalı?

TMMOB, dersliklerde filtreli ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları kullanılması önerdi. Yemekhanelerde ise tek kullanımlık ambalajlanmış çatal, kaşık, bıçak kullanılması gerektiğini belirtti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası bünyesinde kurulmuş olan hekimlerinde yer aldığı İklimlendirme Teknik Kurulu, “Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri” raporunu yayınladı.

Rapora ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Mevcut okullarda ve kreşlerde pandemi senaryolarının oluşturulması, pandemi sürecinde çalışma biçimi, pandemi sürecinde en iyi performansı gösterebilmesi için gerekli değişikliklerin önerilmesi” amacı ile hazırlandığı belirtilerek “Metnin Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı önerilerine ek olarak uygulanacağı” belirtildi.

Raporda yer alan öneriler şöyle sıralandı:

Cihaz ve Sistemlere Ait Önlemler:

Okullar ve kreşlerde bulunan tüm hava perdeleri kapalı konumda tutulmalıdır.

Okullar ve kreşlerde bulunan bir kişiden fazla kişiye hitap eden ya da ziyaretçi ya da öğrenci kabul gören odalardaki tüm re-sirküle hava ile çalışan cihazlar (split klima, fan coil, VRV-VRF vb.) kapalı konumda tutulmalıdır.

Bina girişlerine hijyenik paspaslar yerleştirilmeli, paspaslara ayakkabıların tabanları bütünüyle ıslanana kadar basılmalıdır.

Haftalık bayrak merasimleri ve törenler sembolik olarak ve sosyal mesafe korunarak sembolik sayıda öğrenci ile yapılmalı.

Öğrencilerin derslik dışı temas edecekleri yüzeyler dezenfektanla her ders saati süresince dezenfekte edilmelidir.

Okulun merdivenleri mümkün ise yalnızca çıkış ve yalnızca iniş merdivenleri olarak düzenlenerek temas azaltılmalı ve tırabzanlara mecburi olmadıkça dokunulmamalıdır.

Okul girişlerinde ve her katta uygun noktalarda ve uygun sayıda el dezenfektanları bulundurulmalıdır.

Bireysel eşya kullanımına özen gösterilmesi sağlanmalıdır.

Okul servis iniş, biniş ve oturma düzeni pandemi senaryosuna göre düzenlenmelidir.

Pandemi döneminde okula ziyaretçi kabul edilmemeli, katlara ve idarecilerin ofislerine ziyaretçi alınmamalı; mecburi hallerde misafir kabul odası kullanılmalıdır. Misafir kabul odası okul girişinde ve iyi havalandırılmış (devamlı havalandırılan) odalar olmalıdır. Misafirler için kullanılan geçiş kartları, yeni ziyaretçiye verilmeden önce dezenfekte edilmeli veya tek kullanımlık kartlara geçilmelidir.

Teneffüslerde nöbetçi öğretmen sayıları arttırılarak mümkün olduğunca fiziksel aktiviteler kısıtlanmalı ve maske takılması, hijyen koşulları ile sosyal/fiziki mesafenin korunması kuralları yerine getirilmelidir.

Her gün en az bir kere hijyen ve sosyal mesafe koruma eğitimi verilmelidir.

Teneffüs saatleri kademeli olmalıdır.

Öğrenci ve personelin servislerle okul girişlerinde ateşi ölçülmeli, raporlanmalı ve el dezenfektanı kullanılarak okula giriş yapılmalıdır.

Ders saati azaltılarak ve/ya da tam gün eğitim-öğretim yapan okullarda ikili eğitim-öğretim yapılarak sınıf düzeni pandemi senaryolarına uygun olarak düzenlenmelidir.

Pandemi sürecinde öğrenci ve veli görüşmeleri elektronik ortamda yapılmalıdır.

Servis şoför odası varsa pandemi sürecinde kapatılmalıdır.

İç mekanlarda halı kaplama vb. Mekanlar var ise kolay temizlenebilir ve silinebilir parke/seramik vb. Malzemelerle değiştirilmesi önerilir.

Sınıflar

İklim şartları müsait ise kesinlikle pencere ve kapılar açık olarak ders yapılmalıdır.

İklim şartları müsait olmadığı durumlarda kapılar açık olarak ders yapılmalı ve her teneffüste kapıya ilave olarak pencereler de açılarak sınıflar havalandırılmalıdır.

Dersliklerin hava niteliğini çoğaltmak için aşağıda belirtilen sistemlerden uygun olanı seçilmelidir. Cihazların gürültü seviyesi 48 dBA ve altı olmalıdır.

Dersliklerde filtreli ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları kullanılması önerilir.

Hız anahtarlı, gerekiyorsa karbondioksit sensörlü çift fan sistemi sayesinde % 100 taze hava ve % 100 bağımsız egzoz fanı ile cebri havalandırma yapılmalıdır.

Taze hava girişine kış için G4 Filtre, kanallı tip fan ve elektrikli ısıtıcı öneri edilir.

Dersliklerde sosyal mesafe kuralına göre yeni oturma düzeni oluşturulmalıdır.

Ders esnasında öğrenciler ve öğretmenler maskeli olmalı, öğretmenler ayrıca siperlik de takmalıdır.

Bodrum katlarda bulunan penceresiz tüm sınıflar kapatılmalı veya gerekli koşulları sağlayacak şekilde cebri havalandırma sistemi kurulmalıdır.

Tuvaletler

WC aspiratörleri 7/24 kesintisiz çalıştırılmalıdır. WC’lerde negatif basınç sağlanmalıdır.

WC’lere mümkün olduğunca WC egzoz havasının % 80’i kadar taze hava verilmelidir.

WC egzozlarında ortak baca kullanımlarında geri dönüş havasını almayacak geri dönüş klapeleri kullanılmalı, WC egzoz atışları kesinlikle taze hava emişine karışmamalıdır.

Tercihen WC şaftlarında dikey atışlı fanlar kullanılmalıdır. Egzoz fanı yok ve WC camları dış ortama açık ise, camlar tam açık konumda olmalıdır.

WC’lerde lavabo bataryaları, pisuvar muslukları, sıvı sabunluklar el değmeden (foto selli, dizden, ayakla kumandalı) çalışmalıdır. Kapılar el değmeden açılacak şekilde çalışmalıdır.

Hava ile çalışan el kurutma sistemleri kapatılmalı ve kâğıt havlu kullanılmalıdır. Klozetlerde tek kullanımlık klozet örtüleri kullanılmalıdır (mümkünse el değmeden otomatik değişen). WC kabinlerine muhakkak dezenfektan ve tuvalet kâğıdı konulmalı ve sık sık kontrol yapılmalıdır.

WC’lerde, sifonu çekmeden önce klozet kapakları kapatılmalıdır. Klozet kapağı kapatılmadan sifonun çalışmayacağı bir düzenek yapılması öneri edilir. Toplu kullanım alanlarına kullanım yönergeleri asılmalıdır.

Alaturka WC’lerde özel hijyen tedbirleri alınmalı ya da kullanıma kapatılmalıdır.

Yer sifonlarına devamlı su ilave edilmeli, süzgeçlerin kuru kalması engellenmelidir.

Abdest alma mahalleri en büyük risk taşıyan alanlardır. Özel hijyen tedbirleri alınmalı aksi halde pandemi sürecinde kapalı tutulmalıdır.Düzenli su ve yemek numunesi alınarak kontroller yapılmalıdır.

Yemekhaneler

Yemek alırken sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığı özel olarak denetlenmelidir.

Pandemi dönemde açık su teknik servisi yapılmamalıdır.

Tek kullanımlık ambalajlanmış çatal, kaşık, bıçak, peçete ve kürdan kullanılmalı, tuz ve karabiber de tek kullanımlık küçük poşetlerde dağıtılmalıdır.

Açık büfe uygulaması kaldırılmalıdır.

Yemekhanelerde hava niteliğini çoğaltmak için aşağıda belirtilen sistemlerden uygun olanı seçilmelidir. Cihazların gürültü seviyesi 48 dBA ve altı olmalıdır.

Diğer mahaller

Kantinlerin pandemi sürecinde açık alanlarda konuşlandırılması öneri edilir.

Kapalı alanlarda bulunan kantinlerde açılabilir camlar tam açık olmalıdır. Para ile alışveriş yerine temassız kart vb. yöntemlerle alışveriş yapılmalı, kantin personeli hijyen tedbirleri alarak hizmet vermelidir.

Pandemi sürecinde uzun süre kapalı olan sistemlerde muhtemel diğer bakteri ve mantar risklerine dikkat çekilmelidir. Su depoları, soğutma kuleleri, rezervuar gibi alanlarda uygun önlemler alınmalı, tesisat temizliklerinin yapılması önerilmelidir.

Kreşlerde uyku odaları, 3 metrekareye 1 çocuk düşecek şekilde düzenlenmeli ve her çocuk için 36 m³/h taze hava sağlanmalıdır. Verilen havanın % 90’ı egzoz edilmelidir.

Kum havuzu, kapalı oyun alanları vb. Riskli yerler olduğu için kapatılmalıdır.

Kütüphane kullanımı sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmelidir.

Su sebilleri kullanıma kapalı olmalıdır.

Çay ocaklarında yalnızca çay ocağı personeli bulunmalı, çay ocağı personeli dışında kimse çay ocağına girmemelidir. Tek kullanımlık ve kapaklı bardaklar kullanılmalıdır. Çöp kovaları sensörlü ya da ayak ile açılabilir pedallı tipte, şeker poşetli ve tek kullanımlık, çay karıştırıcıları da tek kullanımlık ahşap ya da plastikten olmalıdır.

Revirler havalandırılmalıdır. Hasta ve sağlık çalışanı maske ve siperlik kullanmalıdır. Hasta revirden ayrıldıktan sonra tüm kullanılan sedye vb. Malzemeler dezenfekte edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz