Odaklanmaya Yardımcı Beslenme Tavsiyeleri

0
41
Görüntüleme

Zaman zaman enerji düşüklüğü ve iş yaparken odaklanma problemi yaşıyor olabilirsiniz. Beslenme rutininize ekleyeceğiniz küçük ayrıntılar; konsantrasyon sorununuzu ortadan kaldırıp, beyninizin çok daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Odaklanma sorunu için ne yapmak gerekir? Tüm ayrıntılarıyla yazımızda…

Kafein

Süper zeki olmak zor olsa da; kafein sayesinde, gün içerisinde daha enerjik olmak ve konsantrasyon güçlüğü yaşamamak mümkün. Özellikle; çikolata, çay ve kahve gibi gıdaların içerisinde yer alan kafein, günlük 400 mg’ı aşmanız halinde bazı yan etkilere neden olabilir. Bundan dolayı, kafein içeren yiyecek ve içecekleri kararında tüketmek sağlıklı bir seçim olacaktır.

Enerji Ve Karbonhidrat

Enerji düşüklüğü yaşamakta olduğunuz zamanlarda, tatlı ürünlere yönelmek; size, geçici bir enerji verir. Uzun süre enerjik hissetmek adına daha sağlıklı karbonhidratları, protein içerikli gıdalarla kombine etmek zihin ve beden sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Mevsim meyveleri ile hazırlanmış meyveli kurabiye bu kategoriye uygun bir örnektir.

Balık Ve Beyin İlişkisi

Yüksek protein içermesinin beraberinde; omega-3 yağ asitleri bakımından da zengin olan balık, beyin sağlığı için çok faydalıdır. Haftada en az 2-3 defa balık tüketerek, demans ve inme tehlikesine karşı kendinizi korumuş hemde zihinsel gerilemenin de önüne geçmiş olursunuz. Bir diğer artısı ise; hafızayı güçlendirmesi ve kalp sağlığını korumasıdır.

Bitter Çikolata Ve Yağlı Tohumlar

Antioksidan ve E vitamini içermesinden dolayı, yağlı tohumlar iyi birer besin kaynağıdır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda E vitaminin, yaşa bağlı zihinsel problemlerin önüne geçebileceği söylenmektedir. Sağlık açısından pek çok yararı bulunan bitter çikolata, odaklanmayı artırmasının yanında, antioksidan bakımından da zengindir. Öğün arasında tercih edeceğiniz; şekersiz Türk kahvesi ve yanında bir parça bitter çikolata ile 1 adet ceviz, sizi gün boyu zinde tutacaktır.

Odaklanma

Yeterli derecede ve vitamin bakımından zengin beslenmemek; beyninizi iyi kullanamamanıza ve odaklanma sorunu yaşamanıza yol açabilir. Yetersiz beslenmek, enerjinizi düşürürken, ağır gıdalar ve çok fazla karbonhidrat tüketmek yorgun hissetmenize neden olabilir. Bunların yaşanmaması ve beyninizi iyi kullanabilmeniz için dengeli beslenmenin yanında, günde en az 2,5 litre su içmeye de dikkat etmelisiniz. Beyin sağlığınız için 8 saat uyku süresinin altına inmeyin ve 10 dakika bile olsa egzersiz yapmaya gayret edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz