NASA “Uzayda Yaşam” için Yaptığı Açıklamalara İnanamayacaksınız!

0
236
Görüntüleme

55 sene önce yetişkin kadın ve erkekleri küçük kutulara koymaya ve onları dünya atmosferinin ötesine göndermeye başladıklarından beri, NASA uzayda yaşamayı ve çalışmayı yalnızca mümkün kılmayı değil hemde uzun mesafeler için sürdürülebilir ve rahat bir hale getirmenin yollarını arıyor.

Orion ekibi dünyanın en kuvvetli roketine binip derin uzaya gitmeye hazırlanırken, NASA da yaşam alanları kurmak için çalışmalarını hızlandırdı. Keşif Ortakları için Bir Sonraki Uzay Teknolojileri ‘nin (NextSTEP) ikinci etabına katkıda bulunmaları için 6 adet havacılık firması partner olarak tercih edildi. NASA merkezinde Gelişmiş Keşif Sistemleri Müdürü olan Jason Crusan yapmış olduğu duyuruda, NextSTEP ortaklıklarının hem derin uzaydaki yaşam alanlarını geliştirme hem de Dünyanın yakın yörüngesindeki ticari faaliyetleri teşvik etme amaçlarına büyük katkı sağladıklarını belirtti.

İyi bir hayat alanı temel olarak; basınçlı alanlardan, çevresel kontrol ve yaşam destek sistemlerinden, kenetlenme kabiliyetinden ve yangına dayanıklılıktan meydana gelir. Prototip yaratmak için seçilen 6 Amerikan şirketi yukarıdaki öğeleri araştıracak ve hemde uzayda hayatı daha kolay ve bilimsel olarak daha verimli hale getirmek için yeni teknolojiler geliştirecek.

NanoRacks şirketi ile ortakları Space Systems Loral ve United Launch Alliance şirketleri fırlatma araçlarının üst kademelerinin uzayda nasıl yaşam alanına dönüştürülebileceğini araştıracak.

Dream Chaser (Rüya Yakalayıcı) kargo modülüne dayanılarak, Sierra Nevada şirketinin modüler, uzun süreli kullanım için hazırladığı yaşam alanında şu öğeler bulunmakta; geniş şişme kumaştan yapılma modül, çevresel kontrol ve yaşam destek sistemi ve itme sistemi. Bu öğelerle birlikte çalıştığı kanıtlanmış yapı, her bir parçanın derin uzayda nasıl sorunsuzca birleşeceğini denemek için kullanılacak.

Orbital ATK şirketinin Dünya ile Ay arası Yaşam Alanı konsepti, şu an için Uzay istasyonunda hizmet sunan Cygnus Uzay Aracı temel alınarak yapıldı ve Mars’da kullanılmak üzere görevi arttırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz