Mükemmel Bir Cilt İçin Ne Yapmalı

0
740
Görüntüleme

Pürüzsüz bir cildin altın kurallarından birisi cildin düzenli şekilde temizlenmesi ve bakımının yapılmasıdır. Bunun için bir cilt bakım rutini oluşturmakta fayda vardır. Cilt bakımının yanında yapabileceğin birkaç püf noktası da bulunur.

Mükemmel Bir Cilt Görünümü

Her insan mükemmel bir cilde sahip olmak ister. Mükemmel bir cilt için yapılması gerekenler vardır. Bunlardan biri vücudunuzun ihtiyacı olan suyu gün içinde tüketmektir. İnsanlar gün içinde en az iki litre suya ihtiyaç duyarlar. Eğer vücudunuza gereken suyu almazsanız. Cildiniz nemli görünüşünü kaybeder. Pul pul dökülmeler başlar. Cildinizin daha sağlıklı görünmesi için su içmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

Bazı insanlar duş alırken bir hayli sıcak su kullanırlar. Fakat bu çok yanlış bir alışkanlıktır. Sıcak su cilde zarar vermektedir. Bunun için mümkün olduğunca ılık suyla duş almak gerekir.

Cildin mükemmel görünmesi için iyi bir uyku da bir hayli önemlidir. Vücut yeteri kadar uyku alamadığı zaman yorgun görünür, gözaltlarında şişlik ve morarmalar meydana gelir. Bunun için yeterli miktarda uyumak son derece önemlidir. Bunun yanında uyurken yüksek yastık kullanımı yüzdeki kan dolaşımını artırmaktadır.

Mükemmel bir cilt için ne yapmalı

1. Güzel bir cilt için uyku düzeni:

Düzenli uyku cilt sağlığı için son derece önemlidir. Dinlenme sırasında cilt kendisini onarmaya başlar. Mükemmel bir cilde sahip olmak için düzenli uyku şarttır. Günde 7 ila 9 saat uyunması gerekir. Uyku ciltte oluşan yorgunluk belirtilerini engeller.

2. Egzersiz:

Uyku düzeni dışında gün içerisinde hareketli olmak da cilt sağlığında etkilidir. Her gün düzenli şekilde egzersiz yapılması önerilir. Egzersiz vücuttaki kan dolaşımını artırır. Her gün en az 20 dakika egzersiz ve spor yapılabilir. Cilt sıkılaştırma egzersizleri ve cilt germe egzersizleri de yapılabilir.

3. Buharlı cilt bakımı:

Ciltteki gözeneklerin açılması ve temizlenmesi için buhar uygulaması önerilir. Her gün sıcak sudan çıkan buhar cilde uygulanabilir. Bir tencerede su kaynatılır ve başın arkasına kaseyi de kapsayacak şekilde bir havlu konur. Sudan çıkan buharın cilde temas etmesi sağlanır.

4. Cilt temizleme peelingi uygulamaları:

Gözeneklerin açılması için cilde peeling uygulanabilir. Bir ceviz veya kayısı püresi cilde peeling olarak uygulanabilir. Bu ölü cilt hücrelerinin ciltten arındırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildin esnekliğini muhafaza etmeye yardımcı olur. Cilt daha yumuşak ve canlı bir görünüm kazanır.

5. Cilt temizliği:

Peeling hassas ciltlerin tahriş olmasına neden olabilir. Bu sebeple hassas ciltlerde yalnızca yüz yıkama jeli kullanılabilir. Cildin yatışmasına yardımcı olur. Ancak hafif ve bitkisel bir temizleyici kullanılması önerilir.

6. Nemlendiriciler:

Cilt temizleyicilerden sonra biraz nemlendirici uygulanması önerilir. Cildin kuruması esnekliğini kaybetmeye neden olur. Cildi yatıştıran bir nemlendirici kullanılması önerilir. Özellikle kimyasal içerikli nemlendiriciler kullanılmaması önerilir.

7. Makyaj ürünlerinde kaçınmak:

Makyaj ürünleri çeşitli kimyasallar içerir. Bu sebeple çok sık kullanılmaması önerilir. Kullanılan ürünlere de özen gösterilmelidir.. Bazı ürünler cildin kurumasına neden olabilir. Bu sebeple kullanılacak olan ürünlerin içeriğine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle paraben içeren ürünler kullanılmamalıdır. Gece uyumadan önce muhakkak makyaj temizlenmelidir. Özellikle kapatıcılardan ve fondötenden uzak durulması önerilir. Bu tür ürünler gözeneklerin kapanmasına ve cildin nefes alamamasına neden olur. Kullanılacaksa bitkisel içerikli makyaj ürünleri kullanılabilir.

8. Hafif makyaj uygulamaları:

Kadınlar için makyaj hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak çok sık ve çok yoğun yapılmaması gerekir. Gözeneklerin kapanmasına neden olduğu için mümkün olduğunda az yapılmalıdır. Gün içerisinde yapılan makyaj gün sonunda muhakkak temizlenmelidir. Temizleme işlemi için bitkisel olan gül suyu kullanılabilir.

9. Makyajın temizlenmesi:

Cilt sağlığı için makyajın nasıl temizlendiği de önemlidir. Makyaj her gece yatmadan önce muhakkak çıkarılmalıdır. Makyaj çıkarıcıların dikkatli seçilmesi gerekir. Alkol ve parfüm içermeyen ürünler kullanılmalıdır. Bu tür ürünler cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bitkisel içerikli ve nemlendirici içeren ürünler kullanılmalıdır. Göz makyajı çıkarılırken özellikle özen gösterilmelidir.. Göz çevresi hassastır bu sebeple temizlenirken fazla baskı uygulanmamalıdır. Özellikle göz altları en dıştan içe doğru hafifçe temizlenmelidir.

10. Makyajı çıkardıktan sonra:

Cildin temizlenmesi için yalnızca makyajın temizlenmesi yetmemektedir. Makyaj çıkarıldıktan sonra cilt suyla da yıkanmalıdır. Özellikle yatmadan önce son kez su ve kurutmayan bir sabun ile yıkanabilir. Bu işlem ciltte kalan makyaj atıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Su yerine süt de kullanılabilir.

Kusursuz bir cilt için ne yapmalı?

Cildin kusuruz ve mükemmel olması için bazı noktalara özen gösterilmesi gerekir. Cildin kurumaması için fazla makyajdan kesinlikle kaçınılmalıdır. Aynı zamanda düzenli şekilde bir nemlendirici kullanılması önerilir. Beslenme düzeni de cilt sağlığını etkileyebilir. Bu sebeple özellikle yağlı ve çok şekerli besinlerden kaçınılması önerilir. Kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklere de bir sınır getirilmelidir. En önemlisi yatmadan önce makyaj muhakkak temizlenmelidir. Cildin pürüzsüz olması için doğal yöntemler kullanılabilir ve bir cilt uzmanına danışılarak cilt tipine uygun olan uygulamalara başlanabilir.