Migren Hastalığı Nedir ?

0
415
Görüntüleme

Baş ağrısında, insanları en çok endişelendiren şey bu ağrıya sebep olabilecek faktörler ve özellikle beyin tümörü korkusudur. Ancak baş ağrısı nadiren ciddi bir hastalığın özellikle beyin tümörünün haberci belirtisi olarak ortaya çıkar.

Bir belirtiler topluluğu biçiminde görülen migrende, çoğu kez fonksiyonları olan bir baş ağrısı vardır. Kişiyi en fazla rahatsız eden bir özellik olduğu için migren çok şiddetli baş ağrısının başka bir ismi olarak algılanmaktadır. Migrenli bireyleri en fazla rahatsız eden ve bazı günlük işlerini ve görevlerini aksatabilen ya da tam engelleyen ana özellik baş ağrısıdır. Bu bakımdan migren en basit şekilde tekrarlayıcı bir baş ağrısı olarak tanımlanır. Migrenli bireylerin büyük çoğunluğunda baş ağrısı en azından atağın (krizin) başlangıcında başın bir tarafından başlar. Daha sonraları bir kısım hastada her iki tarafı tutar. Bu özelliği nedeni ile yarım baş ağrısı olarak da bilinir.

Migren atakları hakkında

Migren atakları bazı hastalarda haftada birkaç kez olurken başka bir kısım hastada çok seyrek olabilir. Ancak genel bir ortalama ayda 2-3 atak biçimindedir. Beraberinde bulantı ya da bulantı ile beraber kusma, ışık ve gürültüden, sesten rahatsız olma vardır. Normal ışık ve sesler çok rahatsızlık verici olduğu olabilir. Bu yüzden bir kısım hastalar karanlık ve sessiz bir odada yatmayı tercih ederler.

Migren tehlikeli bir hastalık mıdır?

Hemen söylemek gerekir ki migren tehlikeli bir hastalık değildir. Kişiyi sakat bırakabilen ya da ölüme yol açan bir hastalık hiç değildir. Migren baş ağrısının bir diğer ismide vasküler yani damarsal baş ağrısıdır.

Migrenin başlamasına sebep olan faktörler nelerdir?

Migrenin başlamasına sebep olabilen belli başlı faktörler; stres, hormonal değişiklikler, diyet faktörleri, uyku düzeni, iklimsel değişiklikler ve kişisel bazı alışkanlıklardır.

 • Stres ve Duygular:

Emosyonel olaylar migrenin başlamasında önemli role sahiplerdir.

 • Hormonal Değişiklikler:

Migrenli bayanların yaklaşık %70’inde ataklar adet döneminde sıklaşır ve şiddetleri artar. Bazı kadınlarda ise migren krizleri yalnızca adet zamanlarında olur. Bir kısım kadın hasta özellikle menstrüasyon sırasında olan ağrılarının daha şiddetli olduğunu ifade ederler.

 • Diyet Faktörleri ve Bazı İlaçlar:

Yiyecek ve içeceklerde bulunan bazı maddeler damarlar üzerine direkt etki ederek onları genişletir ve bu şekilde migreni başlatabilirken bir kısım maddeler de daha ziyade dolaylı yoldan etki ederek bazı refleks yollar ile ağrıyı başlatabilirler. Mesela alkol direkt etki ederken kafein ve nikotin gibi maddeler dolaylı yoldan etki etmektedir.

 • İklim Değişiklikleri:

Bazı migren hastaları iklim ve hava değişikliklerinden etkilenebilirler.

 • Kişisel Alışkanlıklar, Kokular vs:

Sigara migreni provoke edebilir. Bazı ağır kokular migreni provoke edebilir, bu durumlardan kaçınılmalıdır.

 

Migrenin seyri ve tedavisi hakkında

Migren genelde 16-35 yaş arası başlar. 50 yaş dolayında sıklığı azalır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Migren tanısı muhakkak ilgili profesyonel hekim tarafından konur. Baş ağrısına sebep olabilecek pek çok neden olabileceği ve bunların bir kısmının tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır. Teşhis için muhakkak konunun profesyonelına başvurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki migren tedavisi olan bir hastalıktır.

Migren hastalarına 5 tavsiye

 • Sizde migrene sebep olan etkenleri iyi tanıyın ve onlardan uzak durun.
 • Uyku saatlerinizi düzenli tutmaya, uyuma-uyanma ritminizi fazla değiştirmemeye çalışın.
 • Öğünleri mümkün olduğu kadar hep aynı saatlerde tüketmeye dikkat edin.
 • Spor yapın, vücudun sinir yapısını güçlendirir.
 • Günlük hayatınızda belirli, düzenli bir rutin tutturun, stresi elinizden geldiği kadar azaltın.

Migreni tetikleyen faktörler nelerdir?

 • Uzun süreli açlık
 • Aşırı kahve tüketimi
 • Uykusuzluk
 • Stres
 • Dengesiz beslenme
 • Katkı maddeli gıdalar-pratik yemekler (konserveler, hazır çorbalar, suni tatlandırıcılar)
  Mayalı içecek ve yiyecekler migreni tetikleyen faktörlerdir.