Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

0
56
Görüntüleme

Contents

Hareketsiz yaşamın zararları

Bugüne kadar daha sağlıklı beslendiğinizi düşünüyorsunuz fakat kaslarınızın da gevşemiş olduğunu görüyorsunuz. Hatta kendinizi bitkin ve de enerjiniz bitmiş şekilde görüyorsunuz. Zamanla eskiyen elbiseleriniz de dar gelmeye başladı. Şunu söyleyebilirim ki artık metabolizmanızın yavaşladığı gibi bir tehditle karşı karşıyasınız. Bu yazımızda metabolizma nasıl hızlandırılır? Size bunları anlatmak istiyoruz. İnsan vücudu 30-35 yaşından itibaren değişime uğrar ve metabolizma yavaşlama durumundadır. Standart olarak her 10 senede bir insan vücudunun yavaşladığını üzülerek söyleyelim.

Metabolizma hızlandıracak tavsiyeler

Metabolizması yavaşlayan bir şahıs artık evine çıkarken asansörü kullanmaya başlayacak ve işlerini daha da yavaş halletmeye başlayacaktır. Metabolizma yavaşladığında ise doğrudan vücutta yağlar artmaya başlayacak ve kas kütlesi düşmeye başlayacaktır. Kas kütlesinin çoğalması demek metabolizmanın da hızlandırılması manasına gelecektir. Bunun içinde yediklerinize muhakkak dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin işlenmiş ve de rafine yiyecekler yenildiğinde karbonhidrat artışı meydana geleceğinden dolayı vücutta yağ depolanmaya başlayacak ve dolayısı ile metabolizmada yavaşlayacaktır. Metabolizmayı yavaşlatan bir takım durumlar vardır. Bunları maddeler şeklinde belirtirsek şu biçimde sayabiliriz.

İnsülin Direnci,
Hormon Bozuklukları,
Yoğun Çalışma Hayatı,
Stres,
Uykusuzluk
Aşırı yemek yemekten muhakkak kaçınmak gerekmektedir. Yediklerinizde karbonhidrat derecesine önem vermelisiniz. Yiyeceklerinizi karbonhidrat olarak değil de protein olarak tüketmeniz önemli. Bu sayede kaslarınızdaki kütleleri de artırmış olursunuz. Dengeli beslenmek yalnız kilogram alma konusunda değil hemde vücut sağlığınızı korumak açısından da önemlidir. Günlük hayatınız içerisinde sporunuza önem vermeli ve her gün düzenli şekilde egzersizlerinizi yapmalısınız.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Egzersiz!
Eğer ki vaktinizin tamamı evde geçiyorsa bu durumda ev temizliği egzersiz noktasında önemlidir. söz gelimi çocuklarınız oyun oynarken onları seyretmek yerine onlarla beraber oyun oynamayı tercih edebilirsiniz. Öğünlerinizi atlamamalı ve her gün düzenli saatlerde yemeğinizi yemelisiniz. Akşam yemeğinden sonra herhangi bir şey tüketmemek vücut sağlığınız ve kilogram almamanız için önemli bir ayrıntı. Evde oturmak yerine dışarı çıkıp yürüyebilirsiniz. Alışveriş yapabilir dükkanları gezebilirsiniz. Kısacası hayatınızı ne kadar aktif bir hale dönüştürebilirseniz o kadar fayda görürsünüz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz