Matcha Çayı Nedir?

0
26
Görüntüleme

Contents

Yeşil Çay ve Matcha Çayı Arasında Ne Fark Vardır?

Yeşil çay ve matcha çayı esasında aynı bitkinin (Camellia Sinensis) ürünleridir. Ancak bitkinin yetiştirilişi, çayın üretim süreci ve sunum farklılıkları bu ikisinin içeriğine ve lezzetine yansır.

Doku, Lezzet ve İçerikleri Neden Farklıdır?

Yeşil çayın büyüme dönemi daha uzundur ve yaprakları güneşe daha fazla maruz bırakılır. Matcha çayı ise gölgede daha korunaklı bir biçimde yetiştirilir. Bu korunaklı yetiştirme şartı matcha çayı yapraklarının amino asit düzeylerinin ve klorofil miktarının artmasını sağlar.

Demlendiklerinde, matcha çayı yeşil çaydan daha baskın bir lezzet sunar. Ağızda hoş bir tat bırakır. (Bu lezzete umami denir.)

Yeşil çay genelde poşet çay biçiminde, matcha çayı ise toz halinde piyasaya sürülür.

 

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, anti-enflamatuar, anti-diyabetik ve anti-bakteriyel özellikler içerir. Bu özellikler, hipokolesterolemik elementlerle beraber vücudun çeşitli organlarını destekler.

Sindirimi kolaylaştırır, metabolik hızı artırır.
İçeriğindeki l-tiamin ve kafein beyin fonksiyonlarını güçlendirir.
Antioksidanlar bir çok hastalığın riskini azaltır.
Mutajenik (genetik mutasyona yol açan) etkilere sahiptir. Konu hakkında bir çok çalışma yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Kanser araştırmalarında mutajenik etkili maddeler üstünde durulmaktır. Çünkü mutajenler, organizmaların genetik materyalinde değişikliklere neden olur ve yeşil çaydaki anti-mutajenik bileşikler yeşil çayı kıymetli bir doğal kaynak yapar.
Yeşil çaydaki kateşin maddesi, doğal bir antioksidandır. Hücre hasarını önler. Aynı zamanda hücre dönüşümünü artırarak, ölmekte olan cilt hücrelerini yeniden etkinleştirmeye yardımcı olarak kırışıklıkları azaltır.
Yeşil çayın bilişsel işlevleri de iyileştirdiği, yaşlanma ile ilişkilendirilen eklem ağrılarına içeriğindeki poli-fenol maddesinin iyi geldiği biliniyor.
Ağızdaki bakterileri azaltarak diş ve diş eti sağlığına da katkıda bulunur.

Matcha Çayının Faydaları

Matcha da tıpkı yeşil çay gibi kamelya sinensis olarak bilinen bitkinin bir ürünüdür. Yeşil çayın yukarıda sayılan faydalarının hepsi matcha çayı için de geçerli olup, matcha çayı çok daha konsantre olduğundan çok daha etkilidir.

Matcha çayı, yeşil çaydan 10 kat daha besleyicidir.
Matcha çayı, yeşil çaydan 137 kat daha fazla antioksidan içerir.
Matcha çayı alışılmış taş değirmende öğütülerek hazırlandığından yaprağın tamamı kullanılır. Yapay renk ve aromalar içermez. Bu fonksiyonları sebebi ile yeşil çay gibi demlenerek tüketilebileceği gibi çeşitli içecek ve yiyeceklere ilave edilerek de tüketilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz