Mantar Temizlemenin 6 Yöntemi

0
378
Görüntüleme

Hanımlar, mantarların gerçekten temizlenmediğinden şikayetçi. Tamamen suyla yıkamanın yanlış olduğunu bildikleri için de alternatif yöntemler tercih etmek istiyorlar. Yemeklerde, salatalarda, kreplerde, köftelerde ve hatta dolmalarda bile rahatlıkla yer verebileceğiniz bu besini tam manasıyla temizlemek için etkili 6 yöntemi sizlerle paylaşıyoruz. Aslında sanıldığı kadar zor değil. Hatta bu sayede içiniz çok daha rahat edecek…
Mantarlar hakkında konuşulan pek çok efsane var. Ancak buna rağmen farklı tariflerde kullanılabilen bu besin mutfak tezgahlarından eksik olmuyor. Meyve ve sebzeleri tüketmeden önce temizlemek temel mutfak kurallarından biri. Gıda hijyeni ve güvenliğini sağlamak amacıyla bunları temizlemek ve yıkamak mecburi. Tam anlamı ile bir temizlik gerektiren besinlerin başında ise mantar geliyor. Ormanda yetişen ve herhangi bir kabuğu olmayan mantarlar, dış yüzeylerinde epey bakteri, küf ve kir barındırıyor. Yani esasında tüketilmeden önce çok iyi temizlenmesi şart. Ancak bu temizleme kesinlikle bir ‘yıkama’ değil.

Mantarlar aslında nasıl yıkanır?

• Bol suyla yıkamayın

• Saplarını kopartın

• Nemli bezle silin

• Zarlarını soyun

• Fırçayla kumlarını arındırın

• Limon suyundan destek alın

Mantarlar için genel itibari ile 6 maddelik bir temizlik kılavuzu yeterli. Ancak yine de aralarda paylaşacağımız çeşitli ipuçları var.

Bol suyla yıkamayın

Yıllardır tartışılan konulardan birisi, ‘mantar yıkanır mı?’. Aslına bakılırsa araştırmacılar mantarların yıkanmasıyla beraber besin değerlerinin önemli oranda kaybolduğunu belirtiyor. Ancak yine de kirlerinden arındırmak için az da olsa sıvı teması gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda bol su altına sokmak veya su dolu bir kaba tüm mantarları yerleştirmek yerine hafif ıslatma yöntemleriyle temizlemeyi deneyebilirsiniz. Yani esasında hafif suda gezdirebilir ve hemen süzdürebilirsiniz.

Suyla temizleme konusunda bilinmeyen bir detay da esasında yıkama esnasında mantarların bakterileri kendi içerisine hapsediyor oluşu. Yani hem besin değeri kayboluyor hem de zararlı maddeler suyun etkisiyle mantarın içerisine gidiyor. Dolayısıyla bu tür bir temizleme işlemi önerilmiyor.

Saplarını koparın

İkinci seçenek ise saplarını koparmak. Mantar türüne bağlı şekilde saplarını tüketebilir veya saplarını çöpe atabilirsiniz. Ancak genel hatlarıyla mantarı eğer daha iyi temizlemek istiyorsanız sap kısmını kopartıp alt yüzeyin temizliğini daha iyi yapabilirsiniz.

Sapları koparmanın ardından temizleme işlemi çok daha efektif gerçekleşiyor. Bu sırada mantarı kesmeden bıçak yardımı ile temizlik yapabilirsiniz.

Nemli bezle silin

Diğer bir unsur da esasında az önce ‘bol suyla yıkamayın’ başlığı altında ikinci bir opsiyon olarak değerlendirilebilir. Farklı türdeki tüm mantarları nemli bezle silip temizleyebilirsiniz. Eğer dilerseniz bu işlem sırasında hafif ıslatacağınız kağıt havlu kullanabilir veya direk olarak nemli bir bez tercih edebilirsiniz. Bu tercihinize kalmış.

Zarlarını soyun

Mantarların zarlarını dikkatli bir şekilde soymak gerekmektedir. Bu sırada nemli bezle silip soyma işlemini bu biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Yani esasında mantar üstünde toprak veya kir kalmamalı; buna özel önem göstermek şart.

Fırçayla kumları arındırın

Komik gelebilir ama esasında mantarları temizlemenin etkili yöntemlerinden bir diğeri de fırça kullanmak. Elbette kalın telli bir fırçadan bahsetmiyoruz. Olabildiğince yumuşak ve mantarlara zarar vermeyecek olan fırçaları tercih edip küçük hareketlerle mantarların her yüzeyini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Özellikle toprağa bulanan veya kum olan mantarları kirlerinden arındırmak için bu yöntemi kulanabilirsiniz.

Limon suyundan destek alın

Son seçenek olarak mutfakta sık sık kullandığımız ‘limon suyunu’ temizlik için tercih edebilirsiniz. Limonun temizleyici etkisini mantar yüzeyinde rahatlıkla göreceksiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz