Limon ve Misket Limonu (Lime)

0
18
Görüntüleme

Yemeklerin ayrılmaz bir parçası olan limon ve misket limonu (lime) aynı familyadan ve benzer özelliklerinde olsalar da esasında birbirinden farklı iki turunçgil türüdür.

Tat, görüntü ve şekil açısından da bir hayli benzerdirler ama insanların göz ardı ettiği farklı özellikler sunarlar. Limon ve misket limonu (lime) aynı familyadan ve benzer özelliklerinde olsalar da esasında birbirinden farklı iki turunçgildir.

Tat, görüntü ve şekil açısından da bir hayli benzerdirler ama insanların göz ardı ettiği farklı özellikler sunarlar.

Ekşi Kuzenler: Limon ve Misket Limonu

Limon genelde misket limonundan daha büyük olur ve “kuzenine” göre daha ekşidir.

Limon ovaldir, misket limonu daha yuvarlaktır. Ortak fonksiyonları ikisinin de C vitamini deposu olmasıdır. Misket limonda 29 mg, limonda 53 mg C vitamini içerir. Bunun beraberinde misket limonu A vitamini açısından da bir hayli zengindir ama limon da tonlarca potasyum ve folik asit sağlar. Her ikisi de sağlığımız için çok faydalıdır ve kansere karşı kuvvetli koruma sağlar.

Tatları ekşi ve asitli de olsa esasında organizma için bir hayli alkali gıdalardır ve harika antioksidan görevi görürler. Gribe, soğuk algınlığına, her çeşit enflamasyona ve diyabete iyi gelirler. Bu ikiliyi süper birer kanser savaşçısı yapan şey içerdikleri limonoidlerdir. Kilo vermeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olurlar.

Son tahlilde limon da misket limonu da sağlığımıza çok büyük katkıları bulunur.

Her ikisini de elimizden geldiğince tüketmeye çalışmalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz