LES Gevşekliği (KÖS) Nedir?

0
1381
Görüntüleme

Normal koşullarda yiyecek ve içecekler yutulduktan sonra yemek borusu (özofagus, esophagus) mideye doğru ilerletilir. Vücudumuzun pozisyonuna göre midedeki yiyecek ve içecekler yer değiştirebilir ancak yemek borusuna geri gitmez.

— İşte bu mekanizmayı sağlamayı başaran sistem Latincede LES ve Türkçesi KÖS ve AÖS olarak adlandırılır.

LES nedir? — Lower Esophageal Sphincter (alt yemek borusu kapağı)
KÖS nedir? — Kardiyo-Özofageal Sfinkter (Mide ve Yemek Borusu Kapağı)
AÖS nedir? — Alt Özofageal Sfinkter
LES Gevşekliği nasıl gelişir?
LES Gevşekliği Nedenleri

LES’in bu mekanizmasını sağlamayı başaran pek çok komplike faktör vardır. Bunların arasında karın ve göğüs boşluğu arasındaki zar (diyafram, diyafragma = diaphragm), yemek borusunun alt kısmındaki dairesel kaslar ve bazı ligamentler.

Bu mekanizmanın bozulmasında da bazı faktörler rol alır mesela karın içi basıncın çoğalması, aşırı kilogram, sigara, alkol, vb.

KÖS Mekanizmasının bozulması mide ve yemek borusu arasındaki kapakta gevşeklik (LES Gevşekliği, KÖS Yetmezliği, LES yetersizliği, LES disfonksiyonu) ve nadiren de olsa sıkılaşmaya (LES Hipertonisitesi ya da Kontraksiyonu) neden olur.
LES Gevşekliği durumunda midede bulunan asit yemek borusuna doğru ilerler (Reflü=reflux) ve orada tahriş ve yara (özofajit) oluşmasına sebep olur (Reflü Özofajit). Bu durum Gastro-Özofageal Reflü Hastalığı (GÖRH) olarak da bilinir.
LES Gevşekliği Belirtileri
KÖS Gevşekliği yaşamakta olan hastalarda aşağıda belirtilen belirtiler görülebilir:

midede yanma, ekşime
yemek borusunda yanma,
ağza acı su gelmesi
ilerleyen durumlarda bulantı, kusma, kilogram kaybı
Tanı için Endoskopi, ÖMD-Baryum ve özofagus barometrik ölçüm uygulanır.

LES Gevşekliği Tedavisi
LES Gevşekliği için pek çok tedavi ve cerrahi girişim seçeneği mevcuttur. Tedavinin temel amacı yemek borusuna giden asidi azaltmak ve kapak mekanizmasını onarmaktır (Anti-Reflü Yöntemler, söz gelimi nissen fundoplikasyonu).

Nissen Fundoplikasyonu ameliyatı
Bu ameliyat esnasında, midenin üst kısmı sfinkter mekanizmasını güçlendirmek, asit reflüsünü önlemek ve hiatal herniyi onarmak için LES etrafına sarılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz