Kredi ve Kredi Kartı Sicilini Temizlemek İçin Neler Yapılabilir?

0
562
Görüntüleme

Kredi ve Kredi Kartı Sicili Nasıl Temizlenir? Ülkemiz de bankacılık alanında insanların birbirlerine son senelerde en çok sorduğu soruların başında hiç şüphe yok ki kredi sicili ya da kredi notu ile alakalı soruların cevap bulmasını istemektedirler.

Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks tarafından tutulan bu kayıtlar ile alakalı olarak da banka müşterileri düşük olun kredi notlarının yükseltilmesi ya da bozuk olan sicillerinin silinmesini istemektedirler. Bilindiği üzere herhangi bir biçimde banka müşterilerinin bozuk olan sicilleri hiçbir zaman silinmemektedir. Durum böyle olunca banka müşterileri sicillerini yeniden düzeltmek durumundadır.

Kredi Sicili Temizleme

Kredi sicilini temizlemek için neler yapılabilir, sorusu fazlaca yöneltilen sorular arasındadır. Sicilin düzeltilmesi ya da kredi notunun yükseltilmesi içinde pek çok kişinin yaptığı yanlış bir uygulama bulunur. Bu uygulamaların başında da genelde “Ben tüm borçlarımı ödeyeyim, sonra kendi kendine kredi notum artar” gibi basit uygulamalar gelmektedir. Lakin böyle bir uygulamayla kredi notunun çoğalması ya da sizin bankalara karşı olan sicilinizin temizlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu itibarla yapılması gerekenlerin başında öncelikle küçük limitli bir kredi kartı alıp, bu kredi kartını düzenli şekilde kullanıp her ay borçlarını ödeyerek kredi notunu arttırabilirsiniz. Ayrıca küçük ihtiyaçlarınız için düşük miktarlarda kısa vadeli kredi çekip bu kredi tutarlarını her ay düzenli ödemek kaydıyla kredi siciliniz düzelebilir. Yine aynı şekilde bankalarda bulunan vadeli mevduat hesabı açıp, en az 3 aylık vadeye küçük miktarlarda para yatırıp sureti ile de kredi sicilinizi düzeltip kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Çeşitli ihtiyaçlara bağlı şekilde bankalardan kredi kullanan, günlük alışverişlerinde ve acil nakit avans ihtiyaçlarında kredi kartı kullanıp bu ürünlerin kullanımına bağlı şekilde borçların geri ödenmesi sırasında aksaklık yapan ve bu durumu uzun vadeye yayarak hem kendinin siciline hem de geçmiş bankacılık kayıtlarına olumsuz not olarak düşüren bireyler bir dönem sonra bazı sıkıntıları yaşamak durumunda kalır.

Özellikle bankacılık bünyesinde bu tarz olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalan banka müşterileri bir müddet sonra bankanın Merkez Bankasına ve Kredi Kayıt Bürosunun kayıtlarına olumsuz durum olarak müşteriyi bildirmesinden sonra Kara Liste olarak bilinen listeye girmesine neden olurlar.

Ülkemizde sayıları günümüz itibariyle milyonları bulan olumsuz sicil sahibi halkımızın en çok sormuş olduğu soruların başında banka kara listesinden nasıl çıkılır?
Banka kara listesine giren bir şahıs bu listeden çıkmak istiyor ise, öncelikle kredi ya da kredi kartı ürünlerinden hangisinden dolayı bu listeye girmiş ise öncelikle on belirlemesi gerekiyor. Kara Listeye girilme nedeni belli ise listeye girmeye neden olan kredi ya da kredi kartının tüm borcu hemen ya da belirli vadeye yayılarak ödenmesi gerekiyor.

Banka kara listesine giren bir şahıs en az 5 sene boyunca bu listeden çıkamamaktadır. Bu listeden çıkmak isteyen bir banka müşterisi var olan tüm borcunu en kısa bir süre içinde ödemesi gerekiyor. Aksi halde kara listede bulunma süresi gün geçtikçe daha da artarak devam etmektedir.

Banka kara listesinden nasıl çıkılır, sorusunun en net ve basit yolu borçların ödenmesi ve akabinde belirtilen sürede zarfında beklenmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz