KORONAVİRÜS VE SİGARANIN AKCİĞERE ETKİSİ

0
461
Görüntüleme

Koronavirüs salgının hayatımıza girmesi ile beraber bir hayli büyük kısıtlamalara maruz kaldık. Bu kısıtlamalar hala da bütün dünyada devam etmektedir. Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs salgını, milyonlarca can almaya tüm hızıyla devam etmektedir. Salgının boyutu gün geçtikçe artmaya devam ettiğinden dolayı yeni önlemler alınmaya başlanmıştır.

Dünya ülkeleri, bir taraftan salgını durdurmak için aşı çalışmaları yaparken diğer yandan da hastalığın tüm detaylarını incelemeye çalışmaktadır. Koronavirüsün yayılmasına sebep olan tüm durumlar teker teker inceleme altına alınmıştır. Koronavirüs, akciğerlere bir hayli büyük hasarlar veren ciddi bir salgın hastalığıdır. Ancak uzmanların son dönemde araştırdığı bir konu vardır.

Bu konu ise, akciğerlere sigaranın mı yoksa koronavirüsün mü daha çok büyük bir zarar vermiş olduğuyla alakalıdır. Son zamanlarda bir hayli fazla üstünde durulan konular arasında yer alan bu durum, uzmanlar tarafından detaylı bir biçimde araştırılmaya devam etmektedir. Akciğerlere, sigaranın mı yoksa koronavirüsün mü daha fazla zarar vermiş olduğu, uzmanların merak konusu olduğu kadar insanların merak ettiği bir konu olmuştur.

Sigara İçmek Koronavirüse Davetiye Çıkarmaktadır

Sigara içmek de Koronavirüs kadar tehlikeli bir durumdur. İnsanlar koronavirüse yakalanmasalar bile sigara tüketimi yapmaları akciğerlerine daha fazla zarar vermektedir. Yani koronavirüsten daha tehlikeli bir durum yaratan sigara kullanımı, bu salgın hastalıktan daha kuvvetli bir etki yaratabilir. Aynı zamanda sigara kullanımı yapan fertlerin koronavirüse yakalanma riskleri daha fazladır. Bu bakımdan sigara kullanmanın zararları bir hayli fazladır.

Hem koronavirüs hem de sigara, akciğer sağlığımızı etkileyen en büyük sebepler içerisinde yer alır. Ancak uzmanlar sigara kullanmanın koronavirüsten daha tehlikeli olduğunu açıklamışlardır. Özellikle sigara kullanan bireyler, daha çok koronavirüse yakalanmaktadırlar. Bu sebeple sigarayı bırakmak bir hayli çok büyük bir öneme sahiptir. Sigara kullanan bireyler farkında olmasa bile akciğerlerini ağır ağır öldürmektedirler. Zaten ağır ağır ölen bir akciğere virüsün bulaşması oldukça kolaydır.

Koronavirüsün Akciğere Etkileri

Koronavirüs, solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Öncelikle insan boğazına yerleşen bu virüslerin, asıl gitmek istediği yer akciğerlerimizdir. Akciğerlerimize ulaşan koronavirüs, hücre içine girerek zarar vermeye başlar. Özellikle sigara kullanan bireylerde, koronavirüsün akciğerlere tutunması bir hayli kolaylaşır. Bu sebeple sigara tüketimi yapan fertlerin, sigarayı acilen bırakmaları gerekir. Koronavirüs, akciğerlere ulaştığı zaman büyük hasarlara neden olmaktadır.

Koronavirüsün akciğere etkileri şunlardır:

Akciğerler üstünde buzlu cama benzer oluşumlar meydana gelir.
Akciğerin çalışmasını yavaşlatarak bireyin solunum sıkıntısı yaşamasına neden olur.
Akciğer üstünde çok fazla lekelerin oluşmasına sebep olur.
Çok hızlı bir biçimde yayılan virüs, akciğeri bütünüyle iflas ettirme özelliğine sahiptir.
Koronavirüs hastalığını atlatan pek çok insan, kısa süre içerisinde toparlanamaz. Çünkü koronavirüs, bir hayli etkili bir biçimde akciğerlerde yayılım gösterir. Uzmanların son açıklamalarına göre koronavirüsün, akciğerde kalıcı bir hasar bıraktığı da bilinmektedir.

Sigaranın Akciğere Etkisi

Sigaranın insan sağlığına olan zararları senelerdir anlatılmaktadır. Sigara özellikle akciğerlere büyük zararlar vermektedir. Üstelik akciğerlerimizi farkında olmadan ölüme daha çok yaklaştırmaktadır.

Sigaranın akciğerlere vermiş olduğu zararlar ise şunlardır:

Akciğer kanserine neden olmaktadır.
Akciğerlerin hastalıklara karşı dirençsiz olmasına neden olur.
Akciğer üstünde lekeler oluşmasına neden olur.
Solunum sisteminin çökmesine neden olur.
Bunun gibi daha pek çok büyük etkiye sahip olan sigaranın zararları, koronavirüs kadar etkilidir. Tek farkı ise zamanla insan vücudunu çökertmeye çalışmasıdır. Bu sebeple sigara da en az koronavirüs kadar sağlığımız açısında tehlikelidir. Ancak insanların birçoğu, koronavirüsten korktukları kadar sigaradan korkmamaktadırlar.

Koronavirüs Sigaradan Daha Yıkıcıdır

Uzmanların son dönemde araştırdığı konuların başında koronavirüsün ve sigaranın akciğere olan etkileri vardır. Bu konu da bir hayli fazla araştırma yapılmıştır. Her iki durumda bir hayli fazla yıkıcı etkiye sahiptir. Ancak koronavirüsün akciğerlere yapmış olduğu hasar daha hızlı ve büyüktür. Bu bakımdan sigaradan daha yıkıcı bir etkide olduğu açıklanmıştır. Akciğerlerde kalıcı hasarlara sebep olan koronavirüs, oldukça tehlikeli bir biçimde ilerler.

Ancak burada önemli olan bir husus vardır. Sigara kullanan fertlerin koronavirüsle mücadele etmeleri daha zordur. Çünkü sigara kullanmak da koronovirüsün yarattığı aynı etkiye sahiptir. Koronavirüsün akciğer üstünde bıraktığı lekeler, sigaranın bıraktığı lekelerden daha fazladır. Bu sebeple koronavirüs, daha çok yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Her İki Durumda Da Akciğerleriniz Zarar Görmektedir

Hem sigaranın hem de koronavirüsün temel aldığı ilk organımız akciğerlerdir. Bu iki durumda da akciğerlerimize bir hayli büyük zararlar ortaya çıkar. Solunum yollarımızı hedefleyen bu iki tehlike de günümüzün en büyük sorunları içerisinde yer alır. Bu sebeple de çok dikkatli olmamız gerekir. Koronavirüsten korunsak bile eğer sigara kullanıyorsak hiçbir yararı olmaz. Çünkü her iki durumda da akciğerlerimiz tehlike altındadır. Hem sigara hem de koronavirüs, akciğerlerimizde büyük hasarlara neden olmaktadır. Bu sebeple muhakkak tedbirli ve daha sağlıklı bir biçimde yaşamaya özen göstermemiz gerekir. Aksi halde bazı şeyler için çok geç olabilir.

Sigarayı Bırakın

Akciğerlerinizin sağlığını önemsiyorsanız sigarayı muhakkak bırakmanız gerekir. Sigara koronavirüs kadar hızlı bir etki yaratmaz ancak zamanla büyük hasarlara neden olacak kadar sinsice ilerler. Bu sebeple sigara kullanmaya devam etmenizle koronavirüs olmanız aynı etkiye sahiptir.

Koronavirüs Tedbirlerine Uyun

Koronavirüsten korunmanın en kısa yolu tedbirlere uymaktan geçer. Sosyal mesafe ve maske bu konu da bir hayli önemlidir. Bunun yanında fertlerin sigara tüketimini en kısa süre içerisinde bırakmaları gerekir. Her iki durumda akciğer sağlığımızı tehlike altına sokmaktadır. Hem sigara hem de koronavirüs, akciğerlerimize hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük zararlar vermektedir. Bilinçli olmak ve sağlığımıza önem vermek oldukça önemlidir.