Koronavirüs Beyin Hücrelerini De Enfekte Edebiliyor

0
32
Görüntüleme

Covid-19’un bir solunum hastalığı olduğunu herkes biliyor ancak bu hastalığa
sebep olan ve SARS-CoV-2 adı verilen koronavirüs başka organ sistemlerini de etkiliyor. Ama virüsün beyne de zarar verip vermediğinden şimdiye dek kimse emin değildi.

Yapılan yeni bir çalışma, koronavirüsün bazı insanların beyin hücrelerini de istila ettiğinin ve kendini kopyalamak ve çoğaltmak üzere onları ele geçirdiğinin ilk net kanıtını buldu. Çalışma ayrıca, virüsün bu hücrelerin yakınlarındaki tüm oksijeni de absorbe ederek komşu hücrelerin ölmesine yol açtığını da ortaya koyuyor. New York Times’ın haberine göre, virüsün beyne nasıl girdiği şu anda belirsizliğini koruyor.

Çalışmanın başyazarı olan Yale Üniversitesi’nden Akiko Iwasaki, “Beyin enfekte olursa, bunun ölümcül sonuçları olabilir,” diyor. Araştırmacılar çalışmaları için önce insan beyni organoidlerini kullandılar. Ve sonuçta, hem enfeksiyona hem de enfekte olmuş ve onların yakınlarındaki nöronlarda enfeksiyona bağlı şekilde meydana gelen metabolik değişimlere dair net kanıtlar buldular. Ama tip 1 interferon tepkisine dair bir kanıt bulunamadı.

Ekip nöronal enfeksiyonun, koronavirüsün insan hücrelerine girmek için kullanmış olduğu protein olan ACE2’yi antikorlarla bloke ederek ya da bir covid-19 hastasından alınan beyin omurilik sıvısı verilerek önlenebileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Diğer Ölümcül Patojenlerden Farklı Çalışıyor

Araştırmacılar hemde, ACE2’yi fazla dile getiren fareleri de kullandılar ve virüsün akciğerlere dokunmadan beyni istila ettiği vakaların ölümle ilişkili olduğunu ortaya koydular.

Yapılan bu yeni çalışmada, Iwasaki ve meslektaşları beyin enfeksiyonunu üç farklı şekilde belgelediler: covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden bir insanın beyin dokusunda, fare modelinde ve organoidlerde.

Ancak koronavirüs, beyin hücrelerini enfekte ettiği bilinen Zika virüsü gibi diğer ölümcül patojenlerden daha farklı, daha gizli bir biçimde çalışıyor. Virüs beyin hücrelerini tahrip etmeden, çoğalmak için onların işleyiş mekanizmasını kullanıyor ve bu esnada komşu hücrelerin oksijensiz kalarak ölmesine yol açıyor.

Covid-19’dan ölen insanların otopsileri kortikal nöronlarda koronavirüs mevcudiyeti olduğunu ortaya koymuş ve bu koronavirüs hücreleriyle savaşmak için belirgin bir bağışıklık tepkisine dair bir kanıt bulunamamıştı. Iwasaki, “Bu bir tür belirti vermeyen bir enfeksiyon. Bu virüsün pek çok kaçma mekanizması var,” diyor.

Daha daha önce yapılan çalışmalar beynin ACE2 proteinleri bulunmaması nedeniyle koronavirüs enfeksiyonuna karşı nispeten güvende olduğunu öne sürse de, Iwasaki ve meslektaşları yapmış oldukları araştırmalar sonucunda beynin gerçekten de bu enfeksiyon riskine açık olduğu sonucuna vardılar. Iwasaki ACE2’nin nöronlarda ifade edildiğinin çok açık olduğunu ve virüsün girişi için bunun gerekli olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz