Korona Virüsten Korunmak İçin Maske Nasıl Kullanılmalı?

0
365
Görüntüleme

Yüz maskesi takmak çoğunlukla insanların kendilerini güvende ve korunaklı hissetmelerine yardımcı olur. Ancak cerrahi bir yüz maskesi, bazı bulaşıcı hastalıklara maruz kalmanızı ya da bulaşmasını önleyebilir mi? Yüz maskeleri sizi COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıklardan koruyorsa , onları takmanın , çıkarmanın ve atmanın uygun bir yolu var mı? Bu yazıda bu soruların yanıtları anlatılmıştır.

Cerrahi Yüz Maskesi Nedir?
Bir cerrahi maske dikdörtgen biçiminde olan gevşek kordonlu, tek kullanımlık maskedir. Maske, kulaklarınızın arkasına ilmek veya yerine oturmak için başınızın arkasına bağlanabilen elastik bantlara ya da bağlara sahiptir. Maskenin üzerinde metal bir şerit bulunabilir ve maskeyi burnunuza sığacak şekilde sıkıştırabilirsiniz.

Düzgün takılan üç katlı cerrahi maske, büyük partikül mikroorganizmalarının damlacıklar, spreyler, sıçramalar ve sıçramalardan bulaşmasını engellemeye yardımcı olabilir. Maske ayrıca yüz yüze temas olasılığını da azaltabilir .

Ameliyat maskesinin üç katlı katmanları aşağıda belirtilen gibi çalışır:

Dış tabaka su, kan ve diğer vücut sıvılarını iter.
Orta tabaka bazı patojenleri filtreler.
İç tabaka dışarı verilen havadan nem ve teri emer.
Bununla beraber, cerrahi maskelerin kenarları burnunuz ya da ağzınız etrafında sıkı bir mühür oluşturmaz. Bu sebeple, öksürme ya da hapşırma yoluyla bulaşanlar gibi havadaki küçük partikülleri filtreleyemezler.

Ne Zaman Maske Takmalısınız?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) cerrahi maskelerin yalnızca aşağıda belirtilen durumlarda kullanılmasını önerir:

Ateş, öksürük , ya da diğer solunum semptomları var ise
Sağlıklı ama solunum hastalığı olan birine bakmakta – bu durumda, ya da hasta olana daha yakın olduğunuzda
Cerrahi maske daha büyük solunum damlacıklarını yakalamaya yardımcı olsa da, sizi SARS-CoV-2 olarak bilinen yeni koronavirüse yakalanmanıza karşı koruyamaz. Çünkü cerrahi maskeler:

Daha küçük havadaki partikülleri filtrelemeyebilir.
Yüzünüze tam oturmazsa havadaki partiküller maskenin kenarlarından sızabilir.
Bazı çalışmalar, cerrahi maskelerin topluluk ya da kamu ortamlarında bulaşıcı hastalıklara maruz kalmayı etkili bir biçimde önlemediğini göstermiştir.

Şu anda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) genel toplumun COVID-19 gibi solunum hastalıklarından korunmak için cerrahi maskeler ya da N95 solunum cihazları takmasını önermemektedir. Sağlık hizmeti sunucuları ve ilk müdahale ekiplerinin bu malzemelere daha evvela ihtiyacı vardır.

Bununla beraber, COVID-19 durumunda, CDC, toplumun hastalığın yayılmasını engellemek için kumaş yüz maskeleri giymesini öneri etmektedir.

Ameliyat Maskesi Nasıl Takılır?
Ameliyat maskesi takmanız gerekiyorsa, doğru bir biçimde takmak için aşağıda belirtilen adımları uygulayın.

Yüz maskesi takma adımları
Maskeyi takmadan önce ellerinizi sabun ve su ile en az 20 saniye yıkayın ya da ellerinizi alkol bazlı el dezenfektanı ile iyice ovalayın.
Yüz maskesinde yırtıklar ya da kırık döngüler gibi kusurlar olup olmadığını kontrol edin.
Maskenin renkli tarafını dışa doğru yerleştirin.
Varsa, metalik şeridin maskenin üzerinde olduğundan ve burnunuzun köprüsüne yaslandığından emin olun.
Maskede şunlar var ise:
Kulak halkaları: Maskeyi her iki kulak halkasından tutun ve her kulağın üzerine bir halka yerleştirin.
Bağlar: Maskeyi üst dizelerden tutun. Üst ipleri başınızın tepesine yakın güvenli bir yayla bağlayın. Alt telleri boynunuzun ense yakınındaki bir yay içerisine sıkıca bağlayın.
Çift elastik bantlar: Üst bandı başınızın üzerine çekin ve başınızın tepesine yaslayın. Alt bandı başınızın üzerine çekin ve boynunuzun ense yönüne yerleştirin.
Bükülebilir metalik üst şeridi, parmaklarınızla kıstırarak ve bastırarak burnunuzun şekline getirin.
Maskenin altını ağzınıza ve çenenize çekin.
Maskenin sıkıca oturduğundan emin olun.
Maskeye taktıktan sonra dokunmayın.
Maske kirlenir ya da nemlenirse yenisi ile değiştirin.
Ameliyat Maskesi Takarken Ne Yapılmamalıdır?
Maske güvenli bir biçimde yerleştirildikten sonra, patojenleri yüzünüze ya da ellerinize aktarmamanızı sağlamak amacıyla aklınızda bulundurmanız gereken bazı önlemler vardır.

Maskeye yüzünüze sabitlendikten sonra dokunmayın, çünkü üstünde patojenler olabilir
Maskeyi bir kulaktan sallamayın
Maskeyi boynunuza asmayın
Bağları çaprazlamayın
Tek kullanımlık maskeleri yeniden kullanmayın
Yüz maskesini takarken dokunmanız gerekiyorsa, önce ellerinizi yıkayın ya da el dezenfektanı kullanın.

Cerrahi Maske Nasıl Çıkarılır ve Atılır?
Mikropları ellerinize ya da yüzünüze aktarmadığınızdan emin olmak için yüz maskesini doğru biçimde çıkarmak önemlidir. Ayrıca maskeyi güvenli bir biçimde attığınızdan emin olmalısınız.

Yüz maskesini çıkarmanın adımları
Maskeyi çıkarmadan önce ellerinizi iyice yıkayın ya da el dezenfektanı kullanın.
Kontamine olabileceğinden maskenin kendine dokunmaktan kaçının. Sadece ilmekleri, bağları ya da bantları tutun.
Maskeyi yüzünüzden bir kez dikkatli bir şekilde çıkarın:
her iki kulak döngüsünü de çıkarın ya da
önce alt yayı, ardından üst yayı çözün ya da
alt bandı önce başınızın üzerinden kaldırarak çıkarın, ardından üst bantla aynı şeyi yapın
Maske döngülerini, bağlarını ya da bantlarını tutarak maskeyi kapalı bir çöp kutusuna yerleştirerek atın.
Maskeyi çıkardıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın ya da el dezenfektanı kullanın.

N95 Maskesi Nedir?
N95 maskeleri yüzünüzün boyutuna ve şekline göre monte edilmiştir. Yüzünüze daha rahat oturduklarından, havadaki partiküllerin maskenin yanlarına sızması için daha az fırsat vardır.

N95’ler havadaki küçük partikülleri de filtreleyebilir. Etkili bir N95’in anahtarı, yüzünüze doğru biçimde oturmasını sağlamaktır. Doğrudan hasta bakımı sağlamakta olan sağlık pratisyenleri , N95’lerinin onlara tam olarak uyduğundan emin olmak için her sene kalifiye bir uzman tarafından uygun biçimde test edilir .

Düzgün takılmış bir N95 maskesi genelde havadaki patojenleri cerrahi bir maskeden çok daha iyi filtreler. N95 atamasını taşımak için dikkatle test edilmiş ve sertifikalandırılmış maskelerdir. Ancak sınırlamaları da vardır.

Ancak Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) genel toplumun kendilerini COVID-19 gibi solunum hastalıklarından korumak için N95 solunum cihazlarını kullanmasını önermez. Sıkı takılmazsa, hastalıklara sebep olan havadaki küçük parçacıkları filtreleyemezler.

FDA’ya göre, bir enfeksiyonu önlemenin en kısa yolu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Sosyal mesafe ve sık sık el yıkama uygulaması önerilir.

2016’da yapılan meta-analiz çalışmasının sonuçlarına göre, klinik ortamlarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını engellemek için sağlık çalışanları tarafından kullanıldığında N95 solunum cihazları ile cerrahi maskeler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. JAMA dergisinde yayımlanan yeni bir 2019 randomize klinik çalışma bu bulguları desteklemiştir.

Enfeksiyondan Korunmak İçin En İyi Yöntem Nedir?
Solunum hastalığınız var ise, bulaşmayı en aza indirmenin en kısa yolu diğer insanlardan kaçınmaktır. Virüs bulaşmasını önlemek istiyorsanız aynı şey geçerlidir.

Virüsü bulaşma ya da onunla temas etme riskinizi azaltmak için, DSÖ aşağıdakileri önerir:

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla bir seferde en az 20 saniye yıkayın.
Sabun ve suya erişiminiz yoksa en az s% 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın .
Yüzünüze , ağzınıza ve gözlerinize dokunmaktan kaçının .
1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyun.
Tamamen iyileşene kadar kamuya açık yerlerden kaçının .
Evde kalın ve dinlenin.
Özet
Cerrahi maskeler havadaki daha büyük partiküllere karşı korurken N95 maskeleri daha küçük partiküllere karşı koruma sağlar.

Bu yüz maskelerini doğru biçimde takmak ve çıkarmak, sizi ve çevrenizdeki kişilerin sağlığını patojenlerin bulaşmasına ya da büzülmesine karşı muhafaza etmeye yardımcı olabilir. Yüz maskeleri, hastalığa sebep olan bazı organizmaların yayılmasını azaltmaya yardımcı olsa da, kanıtlar yüz maskelerinin kullanılmasının sizi ya da başkalarını belirli patojenlere maruz kalmaktan daima koruyamayabileceğini göstermektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz