Kolajen Nedir? Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

0
61
Görüntüleme

Kemiklerimiz, cildimiz, tendonlarımız ve bağımız dahil olmak üzere bedenimize yapı elde eden proteine kolajen adı verilir. Ortalama 16 çeşit kolajen vardır. Vücudunuzun her kısmında bulunur ve yapı ve destek sunar.

Tip 1 ve 3 beraber alınabilir ve cilt, kas, kemik sağlığı, saç ve tırnakların büyümesini ve bakımını destekleyebilir. Tip 2 kollajen proteinleri sıvıları oluşturur kıkırdak ve eklemlerde çalışır. Yaşlandıkça vücudunuz daha az ve daha düşük kaliteli kolajen üretir. Bunun gözle görülür emarelerinden biri cildinizde, daha azca sert ve esnek hale geliyor. Kıkırdak da yaşla birlikte zayıflar. Kolajen üretmeye yardımcı olan besin maddelerinden dördü c vitamini, prolin, glisin ve bakırdır. Ayrıca yüksek kaliteli protein tüketmek vücudunuza ihtiyaç duyduğu amino asitleri verir.

Vücudunuza zarar veren davranışlardan kaçınarak kollajeni korumasına yardımcı olabilirsiniz. Bunlar arasında aşırı miktarda şeker tüketmek, sigara içmek ve güneş yanığı olmak yer alır. Kemik suyu, jelatin, tavuk derisi ve domuz derisi benzer biçimde hayvansal ürünler kolajen bakımından çok yüksektir. Araştırmalara bakılırsa, tamamlayıcı kollajen, cilt dokusunu ve kas kütlesini iyileştirmenin yanı sıra osteoartrit ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Hiç bir önemli yan tesir raporu yoktur. Bununla birlikte, ek kaynağa alerjiniz varsa alerjik reaksiyonunuz olabilir.