Kefir Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

0
488
Görüntüleme

Kefir de yoğurt gibi Türkler’in bulduğu ve asırlardır kullanmış olduğu fermente bir süt ürünüdür. Orta Asya’dan Kafkaslar üstünden Rusya’ya, oradan da Avrupa ve ABD’ya yayılan, ama Türkiye’de yakın zamana kadar az tanınan bir süt içeceğidir. Yaklaşık 30-50 çeşit faydalı bakteri ve maya ile fermante edilerek yapılır. Kefir adının, “köpür”mekten veya tüketildikten sonra iyi hissettirdiği için “keyif”ten geldiği iddia edilmektedir.

Ekşimsi ayrana benzeyen tadı olan kefir, ideal bir probiyotik besindir. Süt ve süt ürünleri hakkında olumsuz “söylentilerin” olduğu çağımızda önemle vurgulamak gerekir ki kefir ve yoğurt gibi süt ürünleri asırlardır, başta Türk toplumu olmak üzere, yoğun bir biçimde tüketilmektedir; hatta kavimler göçü sırasında batılı toplumlar, Türkler’in gücünü heybelerinde taşıdıkları bu içeceklerle özdeşleştirmiştir.

Kefirin 6 yararı

 • Kan şekerini hızlı yükseltmeyen, yani glisemik indeksi düşük bir besindir.
 • Diyabet hastalarında ve daha sağlıklı insanlar üstünde yapılan çalışmalarda düzenli tüketilen kefirin kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olduğu ortaya konmuştur (glisemik indeksi düşük bir besin).
 • Kolesterolü düşürür
 • Araştırmalara göre 8 hafta boyunca düzenli şekilde günde 2 bardak kefir içenlerde kötü kolesterol seviyesi azalıyor. Probiyotiklerin vücuda giren kötü kolesterolün etkisini azalttığı düşünülüyor.
 • Besin değeri yüksektir Besleyici değeri yüksek bir süt ürünüdür. Protein, kalsiyum, D vitamini ve potasyum açısından zengin bir besindir.
 • Laktoz intoleransı dezavantajı yoktur
 • Kefir laktozsuz bir süt ürünüdür. Bazı süt ürünlerinin tüketiminden sonra gaz, şişkinlik, bulantı gibi laktoz intoleransı belirtileri yaşanırken; kefir tam tersine bu şikayetlere iyi geldiği biliniyor. Laktoz intoleransı olanlar kefir içebilir. Yararlı parazitler, yani probiyotikler sayesinde sindirim sistemine iyi gelir.
 • Mide sağlığı bakımından önemlidir
 • Midede hem iyi hem de kötü bakteri bulunmaktadır. İyi ve kötü parazitler arasındaki dengenin sağlanması mideyi daha sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır. Stres, fast-food ya da tütsülenmiş gıdalar ve hazır içecekler, aşırı tuz tüketimi, bazı ağrı kesiciler ve antibiyotikler mideye zarar verebilir. Kefir gibi probiyotikler, sindirim sisteminde bulunan iyi parazitleri destekler ve daha sağlıklı bir dengenin korunmasına yardımcı olabilirler. Kefir ayrıca enterit dediğimiz bağırsak enfeksiyonu ya da antibiyotiklerin neden olduğu ishale karşı yardımcı olur. Kefirin mide ülserlerine iyi geldiğini gösteren bir çalışma da mevcuttur.
 • Kilo kontrolü sağlamaya yardımcı
 • Besleyici özelliklerine, tok tutmasına ve kalorisine bakıldığında kilogram kontrolü sağlamaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ancak bununla ilgili net bir şey söyleyebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Tüm bu faydalarının yanında, kanser hastalarında, savunma sistemimizin elemanları olan beyaz kan hücreleri (lökosit ve nötrofil) sayısının aşırı düşük olduğu lökopeni ve nötropeni durumlarında kefir tüketilmesi önerilmez. Bu sebeple aktif kemoterapi sürecindeki hastalar kefir ya da başka hazır bir probiyotik ürün tüketmeden önce onkoloğuna, onkoloji hemşiresine ya da onkoloji diyetisyenine danışmalıdır.

Kefir nasıl yapılır? Ev yapımı kefir tarifi

Malzemeler:

1-2 çorba kaşığı kefir mayası-tanesi
1 tane 1kg’lık cam kapaklı kavanoz
Çelik ya da plastik süzgeç
Tahta kaşık
1 litre süt (kendi pişirdiğiniz ya da hazır süt)

Yapılışı:
 1. Adım:
  Kavanoza kefir mayasını koyun. Üzerine vücut ısısındaki taze sütü ilave edin. Eğer kefirin tadını sevmiyorsanız ya da çok ekşi geliyorsa bu aşamada yarım çay kaşığı kadar yoğurt da ekleyebilirsiniz. O zaman daha içilebilir, rahatsız etmeyen bir tadı olur. Bu karışımı hazırladığınız kavanozu 24 saat karanlık bir dolabın içinde bekletin.
 2. Adım:
  24 saatin ardından diğer bir kaba kefirinizi süzerek aktarın. Tahta kaşık yardımı ile süzgeçteki sıvı kısmı iyice süzün. Süzgecin üstünde kalan parazitleri tekrar kullanabileceksiniz. Süzülen kefirinizi dolapta beklerin. Mayasını da dondurabilir ya da dolapta saklayıp tekrar kullanabilirsiniz.